Kdo může za drahé potraviny? Babiš nebo klan supermarketů?
RSS

Kdo může za drahé potraviny? Babiš nebo klan supermarketů?JANA MARKOVÁ
Může za drahé potraviny Babiš, nebo za ně můžou ti, kdo nám tu po listopadu 89 namluvili, že nám stačí osm nadnárodních řetězců, které ovládají 90% trhu, co nám tu budou určovat co budeme jíst a za kolik?
Vždycky mě fascinuje, jak se čas od času objeví téma, na kterém si politici chtějí přihřát aktuální polívčičku a vůbec je nezajímá, že ta je zkyslá a pokrytá plísní už pěkně dlouho, a to i díky jejich vládnutí. Aktuálně se řeší opět vysoké ceny potravin a prý neúměrně vysoké zisky jejich producentů. Fakt producentů? Včera to na ČT řešili ministr zemědělství lidovec Výborný, Havlíček z Babišova ANO, ekonom Tomáš Maier, prezidentka potravinářské komory a nějaký soukromý zemědělec Novák. Z řetězců nedorazil nikdo. Asi dovolená.
Já vím, že to tu píšu už po stopadesáté, ale evidentně je to potřeba, protože to, co jsem viděla a slyšela včera je děsivé. Za prvé Jílková nechápe rozdíl mezi tržbami, ziskem a čistým ziskem a dokola si mele zleva zprava Agrofert a fuj Babiš . Já se nechci Agrofertu zastávat, ale pořád lepší to, než třeba americký Mondeléz, ze kterého nemáme vůbec nic. Možná zavřený provozy a o level hnusnější sušenky, než za komančů. To prostě sorry jako. Aspoň z těch zisků něco zůstane v ČR a i ti Mongolové co zaměstnává, si tu třeba něco koupí. Ne, že by to bylo žádoucí mít tu mongolské a jiné východní hordy, ale dělá to každý, protože to opět náš systém podporuje.
Pan vysokoškolský ekonom zase nechápe, že vysoká cena energií opravdu, ale opravdu s vysokými výrobními cenami potravin souvisí. To, že jsme je měly a máme nejvyšší v Evropě prý není pravda, protože jsou státy, kde je mají vyšší. Tak jasně. To, že jim to ale z 1/3 pro průmysl dotuje stát, o tom už mlčíme. Taky mají několikanásobně jinou kupní sílu a platy, ale to už jako taky nevidíme. Jak máme být konkurenceschopní? A proč je máme? Protože miliardové zisky pro akcionáře ČEZu jsou pro tento systém přednější, než dostupné energie pro české výrobce a producenty.
To, že se čeští producenti a potravináři museli kolikrát zadlužit, aby ty skokové nárůsty vloni vůbec zaplatili a teď to splácí, to panu ekonomovi též nedoteklo. To, že zemědělci (je jich včetně těch drobných a uplně maličkých cca 30 000) mají zisky v rámci milionů korun a řetězce miliard, (těch 8 má zisk cca 12 miliard), je prostě špatně. Žádný nadnárodní řetězec prostě nemá jiný cíl, než to tady dokonale podojit. A nebude mít. Nikdy.
To, že máme nejvyšší DPH na potraviny široko daleko je taky fakt. A třešničkou na tom pomyslném balíčkovém dortu je, že díky němu se sice za jásotu vládnoucí sebranky na některé potraviny sníží o 3% z dnešních 15% na 12%, ale pořád to bude jaksi víc, než v Německu, kde je 7% pořád, nebo na Slovensku, kde je 10%. Bravo. Hlavně si to hoši dejte na všechny Facebooky, jak jste nám v těžkých časech pomohli.
Dokud tu nebudeme mít vládu, která alespoň rámcově chápe, co znamená český zájem a český ekonomický zájem, nemá vůbec smysl tyhle lumeny poslouchat, protože se tu vůbec nic nezmění. Pořád na tom budeme nejhůř v Evropě, pořád budeme draze platit to, co za hranicemi mají několikanásobně levnější, a pořád se budeme čím dál víc posouvat ke statusu nesvéprávné a chudé kolonie. Ta krize přijde. Ne ta, co vidíte. Tady to pořád ještě setrvačností nějak jede, ale pokud se razantně nehne kormidlem, tak přijde mnohem horší a zasáhne fakt každého.
Uštěkaná Jílková si může ječet jak chce, Fiala se plácat po rameni taky jak chce, dokonce si může zase napsat článek o tom, jak nežije v bublině, ale je vlastně takový normální člověk. Tak určitě, pane premiére.
 
fb

The post Kdo může za drahé potraviny? Babiš nebo klan supermarketů? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden