Švýcarsko řeší svoji jadernou budoucnost
RSS

Švýcarsko řeší svoji jadernou budoucnost
Třebas do Čech nějakou prodají levněji než my platíme za to, co vyrábí ty naše jaderné elektrárny…


Studie ETH: Povolit delší provoz jaderných elektráren a postavit další by byl pro Švýcarsko miliardový byznys
Podnikatelské sdružení Economiesuisse požádalo Energy Science Center na ETH Zurich, aby objasnilo, jakou roli by jaderné elektrárny mohly hrát v budoucích dodávkách elektřiny.
Výsledky jsou zajímavé

Dnes se předpokládá, že Beznau 1 a 2 jsou v provozu šedesát let, Gösgen a Leibstadt každý padesát let. To by znamenalo, že poslední jaderná elektrárna ve Švýcarsku by byla odstavena ze sítě a vyřazena z provozu v roce 2034.
Autoři studie navrhují prodloužení lhůty na 65 – nebo osmdesát let.  „Dlouhé provozní doby zlevní elektrický systém do roku 2050 celkem o jedenáct miliard franků,“  odhadují  vědci ETH . Především poskytují také spolehlivou elektřinu v chladném období.
Pozitivně hodnotí vědci i stavbu nové jaderné elektrárny:  Domnívají se, že by se tím ušetřily náklady ve výši dvanácti miliard franků a mohla by se výrazně snížit závislost na dovozu v zimě.
Přesto vědci ve své zprávě varují před iluzemi:  k vytvoření bezpečnosti dodávek při rozšiřování obnovitelných energií je zapotřebí obrovského úsilí.
Závěr:  Pokud jde o elektřinu a energii, švýcarská politika musí jít dál.
Už nemohou existovat žádná tabu, všechny možnosti musí být na stole a musí se o nich diskutovat bez klapek na očích. V první řadě to zahrnuje jadernou energii.

Autor: Redakce, 17.9.2023
 
Zdroj:


https://weltwoche.ch/daily/eth-studie-atomkraftwerke-laenger-laufen-lassen-und-zusaetzlich-eines-bauen-waere-fuer-die-schweiz-ein-milliarden-geschaeft/

The post Švýcarsko řeší svoji jadernou budoucnost first appeared on Raptor TV .


Nejčtenější za týden