Důkazy naznačují, že ukrajinská raketa způsobila tragédii na trhu
RSS

Důkazy naznačují, že ukrajinská raketa způsobila tragédii na trhu


Výpovědi svědků a analýza videozáznamů a fragmentů zbraní naznačují, že ukrajinská raketa nezasáhla zamýšlený cíl a dopadla na rušnou ulici, což mělo ničivé následky. (Foto: X)

Raketový útok na Kostiantynivku na východě Ukrajiny 6. září byl jedním z nejsmrtelnějších v zemi za poslední měsíce, při kterém zahynulo nejméně 15 civilistů a více než 30 dalších bylo zraněno. Nálož kovových úlomků zbraně zasáhla tržiště, prorazila okna a zdi a některé oběti zranila k nepoznání.O necelé dvě hodiny později obvinil prezident Volodymyr Zelenskyj z útoku ruské „teroristy“ a řada médií ho následovala. Rusko po celou dobu své invaze na Ukrajinu opakovaně a systematicky útočí na civilisty a zasahuje školy, trhy a obytné domy jako záměrnou taktiku, která má v obyvatelstvu vyvolat strach. V dubnu v Kostiantynivce ostřelovalo domy a mateřskou školu a zabilo šest lidí.
Severní Korea dodá Rusku své nejnovější raketové systémy KN-09

Důkazy shromážděné a analyzované deníkem The New York Times, včetně úlomků raket, satelitních snímků, výpovědí svědků a příspěvků na sociálních sítích, však jasně naznačují, že katastrofální úder byl výsledkem chybné rakety ukrajinské protivzdušné obrany vypálené z odpalovacího systému Buk.Zdá se, že útok byl tragickým neštěstím. Odborníci na protivzdušnou obranu tvrdí, že rakety, jako byla ta, která zasáhla trh, mohou sejít z kurzu z různých důvodů, včetně elektronické poruchy nebo poškozené či ustřižené naváděcí lamely v okamžiku startu.K pravděpodobnému selhání rakety došlo uprostřed zpětných soubojů, které jsou v okolí běžné. Ruské síly ostřelovaly Kostiantynivku noc předtím; ukrajinská dělostřelecká palba z města byla hlášena v místní skupině Telegram jen několik minut před úderem na trh.
Záběry ukazují, jak moc byla poškozena ruská loď Minsk

Mluvčí ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že bezpečnostní služba země incident vyšetřuje a podle vnitrostátních zákonů jej nemůže blíže komentovat.Ukrajinské úřady se zpočátku snažily zabránit novinářům listu The Times v přístupu k troskám rakety a oblasti dopadu bezprostředně po úderu. Reportérům se však nakonec podařilo dostat na místo, vyslechnout svědky a shromáždit zbytky použité zbraně.ÚderZáběry z bezpečnostních kamer ukazují, že raketa přiletěla na Kostiantynivku ze směru od území ovládaného Ukrajinou, nikoliv zpoza ruských linií.
Za 21 dní Rusko přišlo o 40 % krymských obranných systémů S-400

Jakmile se ozve zvuk blížící se rakety, zdá se, že nejméně čtyři chodci současně otočili hlavy směrem k přilétajícímu zvuku. Jsou otočeni čelem ke kameře – směrem k území ovládanému Ukrajinou. Chvíli před úderem je vidět odraz rakety, která prolétá nad dvěma zaparkovanými auty a ukazuje, že letí od severozápadu.Hlavice střely vybuchne několik metrů nad zemí krátce před dopadem a rozmetá kovové úlomky směrem ven. Podle experta na výbušniny a analýzy deníku Times odpovídá vzniklý kráter a poškození od místa detonace tomu, že střela přilétla ze severozápadní trasy.Podezřelé ukrajinské odpalovací místoDalší důkazy ukazují, že několik minut před úderem vypálila ukrajinská armáda dvě rakety země-vzduch směrem k ruské frontové linii z města Družkivka, 10 mil severozápadně od Kostiantynivky.
Ukrajina může mít problém. Brzy přiletí další dozor z Pentagonu

Reportéři deníku The Times byli v Družkivce, když ve 14 hodin zaslechli odpal rakety a o několik minut později i druhou. Shodou okolností jeden z členů týmu zaznamenal první odpálení do hlasové zprávy.Obyvatelé Družkivky v té době také nahlásili odpal na místní skupině Telegram. „Ještě jeden,“ stálo v příspěvku ve 14:03 s odkazem na druhé odpálení rakety. Místní obyvatelé v blízkosti odpalů je popsali jako abnormálně hlasité – mimo zvuky války, na které jsou zvyklí – což odpovídá svědectvím svědků o minulých odpalech raket Buk.Načasování těchto odpálení odpovídá časovému rámci rakety, která zasáhla trh v Kostiantynivce, kolem 14:04.
Šándor: Obávám se, že budeme zataženi do války

Dva svědci, kteří hovořili s deníkem The Times, navíc uvedli, že v době úderu viděli rakety vypálené z Družkivky směrem k ruské frontové linii; jeden z nich řekl, že viděl rakety letící směrem na Kostiantynivku. Ukrajinský voják umístěný v Družkivce, který si přál zůstat v anonymitě, rovněž uvedl, že slyšel dvě odpálení raket přibližně ve stejnou dobu.Jeden ze svědků také uvedl, že rakety byly odpáleny z polí na okraji města, což je místo, které podle obyvatel využívá ukrajinská armáda a odkud již dříve viděli rakety protivzdušné obrany.Reportéři Times, kteří místo navštívili, viděli známky toho, že bylo nedávno využíváno armádou, včetně zákopů, odpadkových jam a širokých kolejí odpovídajících velkému vojenskému vozidlu.Další klíčový ukazatel: stopy po spáleninách. Různé pozemní střely protivzdušné obrany jsou odpalovány ze zadní části velkého vozidla a při odpálení spálí okolní trávník. Analýza satelitních snímků před a po útoku ukazuje nové spálené stopy kolem příkopů v den úderu, což pravděpodobně naznačuje, že místo bylo použito k odpálení raket.Zdroj: nytimes.com
Článek Důkazy naznačují, že ukrajinská raketa způsobila tragédii na trhu se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden