Skandál polské vlády: 600 000 Afričanů dostalo víza EU, náměstek ministra se pokusil o sebevraždu
RSS

Skandál polské vlády: 600 000 Afričanů dostalo víza EU, náměstek ministra se pokusil o sebevraždu


Již několik dní otřásá nejen Polskem skandál polské vlády, která se navenek staví jako  protimigrační. Na polských konzulátech byla nezákonně vydávána víza a 600 000 migrujících pracovníků z Afriky a Asie získalo povolení k pobytu v EU.
Pokud se obvinění politiků vládní PiS ukáží jako pravdivá, bude mít tento závažný skandál dalekosáhlé důsledky pro celý schengenský prostor.
Po vydání polských víz dostávají migranti povolení k pobytu a pracovní povolení pro celou EU. Ve většině případů prý afričtí a asijští migranti cestovali na základě polských víz například do Německa či jiné cílové země.
Každopádně je to krátce před volbami docela rána „jestřábí“ PiS, která tím zcela ztratila důvěryhodnost v otázce migrace, což může mnohé voliče odvést zejména ke straně Konfederace, která již beztak vysála mnoho původních voličů PiS.
Nyní je totiž Konfederace jedinou protimigrační stranou, která kandiduje v polských volbách a má  protimigrační a zároveň i konzervativní program.
Migranti údajně dostali víza za úplatky polskému náměstkovi ministra zahraničí, což je situace, která by mohla být obzvláště škodlivá pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS).
Koncem srpna polský Ústřední protikorupční úřad (CBA) provedl policejní prohlídku na ministerstvu zahraničí poté, co obdržel varování od jiných států EU o neobvykle vysokém počtu migrantů vstupujících do schengenského prostoru na polská víza, která dávají držitelům právo pracovat v celém bloku, včetně zemí, jako je Německo.
Razie CBA na ministerstvu zahraničí vedla k odvolání náměstka ministra zahraničí  Piotra Wawrzyka . Ministerstvo jako důvod jeho odchodu uvedlo „nedostatek uspokojivé spolupráce.“
Několik dní po svém vyhazovu se Wawrzyk pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován s „ranami na rukou“, podle rádia RMF FM. Nyní je stabilní a již není v život ohrožujícím stavu.
Od té doby státní zastupitelství oznámilo, že v tomto případě bylo dosud obviněno sedm osob a tři z nich byly dočasně zatčeny.

Noviny Gazeta Wyborcza uvedly, že Wawrzyk byl zodpovědný za projekt, který by zmírnil vízová omezení pro  dočasné pracovníky  z asi 20 zemí, včetně islámských zemí.
Podle dokumentu mohl program umožnit až 400 000 pracovníkům najít zaměstnání v Polsku.
„Neoficiální informace naznačují korupční schéma, které umožnilo vstup stovek tisíc přistěhovalců do Evropy prostřednictvím mezinárodních personálních agentur,“ uvádí zpráva.
Následně zpravodajský portál Onet odhalil, že „lidé přivezení do Polska Wawrzykovým týmem se vydávali za bollywoodské filmové štáby,“ z nichž každý zaplatil mezi 25 000 a 40 000 dolary za dopravu do Spojených států.
Jedna skupina údajně dorazila do Polska poté, co byla pod dohledem náměstka ministra, později se přestěhovala do Mexika, odkud se pokusila přejít do Spojených států.

To vedlo americké agentury k tomu, aby varovaly polské úřady před ilegálním imigračním kanálem působícím z jejich vlastního území.
Další zdroje zmiňují, že mělo jít o až 600 000 migrantů, kteří dostali pracovní víza do Polska, ale pak zřejmě přešli do Německa či dalších zemí.
Zatímco opoziční politici to popisují jako „největší skandál v historii Třetí polské republiky,“ členové vládnoucí strany tuto záležitost bagatelizují.
Ministr spravedlnosti  Zbigniew Ziobro  o víkendu uvedl, že skandál je „v mikroměřítku ve srovnání s tím, co říkají vypravěči z Občanské platformy,“ a tvrdil, že byl odhalen polskými, nikoliv zahraničními agenturami.
Vůdce strany Právo a spravedlnost  Jarosław Kaczyński dále kalil vody, když na předvolebním shromáždění prohlásil: „Neexistuje žádný skandál. Není to ani mini-skandál. Opakuji, je to lež, nehorázná lež.“
Zpráva by také mohla prospět pravicové Konfederační straně, která kritizovala PiS za to, co označuje za laxní imigrační politiku, která v posledních letech vedla k prudkému nárůstu počtu víz pro migranty ze Středního východu a Afriky.
K uvedenému jen dodávám, že ekonomická migrace byla před časem schválena europarlamentem . Možnost velmi snadného získání povolení k pobytu pod záminkou získání pracovního místa zneužívá mnoho cizinců z Asie i Afriky.
Na pracovní víza se dostanou do jakékoli dostupné země EU, kde se zdrží třeba měsíc (často jde o sběr ovoce apod.), aby se pak vydali jinam, většinou do skutečné cílové země, kde již ovšem zpravidla nepracují, ale žijí například z prodeje drog.
Podobné skandály zaznamenali například v Itálii s Bangladéšany, kteří tímto způsobem získali tisíce italských pracovních víz, přičemž mnozí nakonec v zemi neodpracovali ani jeden den.

 


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Článek Skandál polské vlády: 600 000 Afričanů dostalo víza EU, náměstek ministra se pokusil o sebevraždu se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden