Drzá Čína prý skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovni, což prý křiví trh . Aneb jak čínští soudruzi zase předběhli soudruhy unijní.
To je sice možné, ale není nic legračnějšího, než když to zazní z úst předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. V době, kdy je evropská Green Deal politika bez nesmyslného dotování zcela nefunkční, se eurokomisaři podivují nad tím, že je válcuje právě obchodně zdatnější a agresivnější Čína. A jako obvykle, řešením není zefektivnění politiky vlastní, nýbrž naivní pokus o omezení vlivu té úspěšnější. Jestli vám tedy bude ještě někdy někdo říkat, že v Evropě existuje volný trh a zdravý rozum, můžete se mu s lehkostí vysmát.
Světové trhy jsou zaplavené levnými elektromobily z Číny, prohlásila von der Leyenová . „Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ dodala šéfka EK. Zároveň oznámila, že komise zahajuje vyšetřování ohledně čínských elektromobilů a státních dotací, které dostávají čínské automobilky. Inu vyšetřovat a zkoumat si může jak chce, ale na faktu, že už za Čínou nestíháme ani kulhat, asi nic moc nezmění.
Francie požaduje zavedení tvrdých cel, Německo má ovšem strach z čínské odvety, která je důležitým trhem pro jeho export a jednou z hlavních destinací pro jeho zahraniční investice. Německo na prvním místě. Restrikční opatření by totiž mohly vyvolat reciproční čínskou odvetu, kdy si autoprůmysl i politici uvědomují, že ve chvíli, kdy „rozzlobí“ čínské výrobce a dodavatele, mohou přijít o téměř jediný zdroj surovin a komponent pro baterie pro elektromobily, což by paralyzovalo výrobu a celý přechod na elektromobilitu, který si Evropa v čele s Němci naplánovala. Tedy, uvědomují si to ti příčetní, nikoliv ti naši, kteří jezdí provokovat na Tchaj-wan.
Takže bravurně uvažující a plánující Evropa má pod svou kontrolou zhruba celých 5% těchto surovin, a je tak zcela odkázaná na čínské producenty. Ano, tak moc jsme to promysleli dopředu. K tomu jsme se zavázali a tímto směrem kráčíme. Tleskáme našim ideovým vůdcům a posíláme Bludišťáka.
Zatímco my jsme se tedy od levných surovin úspěšně sami odstřihli, Čína nás zaskočila tím, jak pružně uměla zareagovat. Nic nového pod sluncem, naši soudruzi jsou ještě soudružštější, a kromě větru dešti hodlají zřejmě poručit i vzpurným nerostům.
Jako Evropa kráčíme dámy a pánové do slepé energetické uličky a ekonomické zdi. Zdi, do které to dříve nebo později plnou parou narveme, a kterou jsme si vznosně pojmenovali Zelený úděl.
Zdroj