Studie ukazuje, že nošení roušek po dlouhou dobu snižuje kognitivní funkce
RSS

Studie ukazuje, že nošení roušek po dlouhou dobu snižuje kognitivní funkce


Každý, kdo poslouchá nejnovější zprávy, které se snaží podnítit covidovou paniku a znovu poslušně nosí roušku, jen většinou nevědomky ničí své zdraví i schopnosti: Nová studie ukazuje, že nošení roušek po delší dobu snižuje kognitivní výkon a prodlužuje reakční dobu.
Studie „Vliv dlouhodobého používání chirurgických roušek při prezenční výuce na kognitivní a fyziologické parametry studentů ošetřovatelství: Průřezová a deskriptivní studie“ byla publikována 15. září ve „Vzdělávání sester v praxi“  v Turecku.
Vědci zkoumali vliv lékařských masek na kognitivní a fyziologické parametry u 61 studentů ošetřovatelství.
Údaje o kognitivní únavě a dušnosti byly shromážděny pomocí dotazníku a kognitivní reakční časy byly měřeny pomocí aplikace. Zaznamenávala se také tělesná teplota a saturace krve kyslíkem. 
Studenti provedli tato měření jednou před začátkem pětihodinového kurzu, během kterého museli po celou dobu nosit chirurgické roušky – a jednou poté.
Ukázalo se, že všechny parametry s výjimkou saturace kyslíkem se po kurzu výrazně zhoršily:  studenti si následně stěžovali na zvýšenou dušnost a kognitivní únavu a vykazovali výrazně pomalejší reakční časy. Také se zvýšila tělesná teplota, což může být známkou fyzické únavy.
Vzhledem k tomu, že studie byla provedena během takzvané pandemie se zavedenými covidovými opatřeními, neexistovala žádná kontrolní skupina, která by nemusela nosit roušku: Podle názoru autorů by taková studie měla být provedena, aby se zajistilo, že změny byly skutečně způsobeny rouškami.
Negativní účinky roušek byly však již mnohokrát prokázány (například studie zde , zde , zde, zde a zde ), a proto se výsledky studie jeví poměrně realisticky. Je zřejmé, že skutečný  nedostatek kyslíku , ke kterému dochází při dlouhodobém nošení roušek, má negativní dopad na kognici.
V posledních letech byly roušky již dlouhou dobu vyžadovány téměř ve všech oblastech života. To se dotklo jak lékařů, kteří již neměli mít možnost se prodýchat ani o přestávkách, tak i dalších profesních skupin, které jsou povinny v mimořádných situacích vydávat plný výkon.
Jak bezpečný je požadavek na roušku pro všechny lidi, kteří jsou na těchto profesích závislí? Jak bezpečné jsou obecně zkrácené reakční doby v každodenním životě – například v silničním provozu?
Vzhledem k tomu, že přínosy tohoto opatření byly široce vyvráceny, zdají se nedávné výzvy k nošení roušek obzvláště zvrácené. Jak dlouho budou ještě obtěžovat občany neúčinnými a škodlivými opatřeními kvůli většinou lehkému nachlazení ?


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 3 Průměrně: 5 ]Článek Studie ukazuje, že nošení roušek po dlouhou dobu snižuje kognitivní funkce se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden