Vobořil chce legalizovat kokain
RSS

Vobořil chce legalizovat kokainJAN BARTOŇ
Národní protidrogový koordinátor – všimněme si slůvka „protidrogový“ – Jindřich Vobořil chce legalizovat marihuanu a „možná“ i kokain. Spěje logicky k postavení národního drogového popularizátora.


Jedním z výstupů vlády Petra Fialy má být legalizace marihuany a, jak údajný „protidrogový“ koordinátor vlády tvrdí, „možná i kokainu“. Je to jen další krůček na cestě, kterou zřejmě velmi tvrdě podporují piráti a jim podobné politické skupiny, které by zřejmě nejraději tak zvaně „zlegalizovaly“ všechny drogy.
Pamatuji si názory Vobořila před mnoha lety a tehdy ještě jako mladý člověk bojoval s drogami na plný plyn. Pokud došel postupem času k závěru, že je to boj, který se nedá vyhrát, má pravdu. Současně je to ale boj, který se  nesmí vzdát .
Marihuana může sloužit některým lidem k potlačování bolesti a její legální použití pod lékařským dohledem již existuje. Ostatně, léčiva nejsou nic jiného než drogy a může na jejich používání vzniknout závislost podobná závislosti narkomanů. Člověk pak nemůže bez takových drog usnout, pracovat a bůh ví co ještě. Pokud se však začínáme vážně bavit o legalizaci kokainu, který údajně podle Vobořila „není tak nebezpečný“, je to zcela nová „liga“.
Nejdále v legalizaci drog pokročilo Portugalsko a Holandsko. Jak to tam funguje nevím, nežiji tam a jsou lidé, kteří právě na příkladu Holandska ukazují, že je to „cesta“. Obávám se, že to vlastně žádná cesta není a je to jen takové zdání toho, že je drogový problém vyřešen. O situaci v Portugalsku se píše toto:  Například Portugalsko  jako jediná země Evropské unie v roce 2001 povolilo všechny do té doby nelegální látky, včetně kokainu a heroinu. S tím přestalo veškeré stíhání uživatelů drog, místo vězení tak uživatelé v případě překročení určitého množství platí pokuty a musí jít na léčení. V rozmezí několika prvních let od dekriminalizace Portugalsko hlásilo snížení onemocnění virem HIV či méně zavřených lidí ve vězení ve spojení s drogovými delikty. V posledních letech ale portugalská policie hlásí, že předávkování přibývá, informoval server  Washington Post . Podle Zprávy EMCDDA z roku 2023 zemřelo na předávkování v předminulém roce v Portugalsku 94 mužů, v Česku to bylo 67.
Abych dokumentoval názory pirátů na činnost vlády, stačí například uvést názory europoslance a známého pokrokáře Peksy. Pod titulkem Velká část ministrů je mentálně zamrzlá. Zapšklá ODS brzdí modernizaci Česka, říká pirát Peksa – CNN Prima NEWS (iprima.cz)  se tento progresivista vyjadřuje docela bez servítků.  Peksa ale podotkl, že současná vláda koná o něco málo lépe než ta Babišova, ve které  zasedla KSČM . S tím, že z hlediska modernizace je v Česku problém, ale souhlasí. „Dvě velké politické síly, ať už je to ANO, nebo ODS, jsou problematické z hlediska modernizace České republiky. Neposouvají nás dopředu a přetlačit zapšklost a snahu zůstat v minulém století je těžké,“ popsal Peksa. Podle něj se o to ale snaží piráti. „Kolegům z pirátů, kteří jsou ve vládě a dennodenně se o to snaží, opravdu nezávidím. Oni dělají  výbornou práci , ale jak známo, vláda je pětikoaliční, a pokud je významná část jejích ministrů  mentálně zamrzlá , je nadlidský úkon přetlačit je někam dopředu,“ sdělil Peksa.
Jen tak mimochodem, ANO bylo ve vládě s ČSSD, ale to je pro progresivistu Peksu zřejmě pod jeho rozlišovací možnosti. Piráti dělají výbornou práci? To je k zasmání, že ano a ostatní jsou „mentálně zamrzlí“ ve 20. století? To je další Peksova perla.
Zaregistroval jsem po onom rozhovoru Vobořila pro iDnes reakci ministrů, kteří s legalizací kokainu nesouhlasí. Holt jsou tito ministři „mentálně zamrzlí“, jasná věc. Ale existuje něco, co považuji za mnohem vážnější. Po takovém sdělení Vobořila v jednom z nesledovanějším z médií by měl jako první vystoupit právě premiér vlády a okamžitě kokainovou legalizaci dementovat a Vobořila odvolat. Ale to se nestane ani omylem a pan premiér se k tomu moudře vyjádří až „opadnou emoce“. Tak to bohužel je.

Jan Bartoň

The post Vobořil chce legalizovat kokain first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden