Podle nové zprávy jsou stíhačky F-35 schopné plnit úkoly jen v 55 % případů
RSS

Podle nové zprávy jsou stíhačky F-35 schopné plnit úkoly jen v 55 % případů


Několik dní poté, co se na venkově v Jižní Karolíně zřítilo stíhací letadlo F-35B za 100 milionů dolarů, upozorňuje nová zpráva vládního kontrolního orgánu na pokračující zpoždění údržby. (Foto: Flickr)

Několik dní po havárii stíhačky F-35B za 100 milionů dolarů na venkově v Jižní Karolíně byla ve čtvrtek zveřejněna zpráva vládního kontrolního orgánu, která upozorňuje na pokračující zpoždění údržby a ukazuje, že stíhačky F-35 jsou „schopné plnit úkoly“ pouze v 55 % případů.„Pokud letoun dokáže plnit úkoly pouze v 55 % případů a cílem je 85 až 90 % případů, daňovým poplatníkům se jejich peníze nevyplatí,“ uvedla Diana Maurerová, která je autorkou zprávy pro Úřad pro vládní odpovědnost.
Důvod, proč se pilot mohl katapultoval z F-35 je velice zarážející

Program F-35, který vede vojenský dodavatel Lockheed Martin, je jedním z nejdražších programů ministerstva obrany a během své životnosti bude daňové poplatníky stát celkem 1,7 bilionu dolarů.Zpráva GAO uvádí, že velkou část výdajů programu – 1,3 bilionu dolarů – tvoří náklady na údržbu a provoz stíhaček.Maurer uvedl, že celková údržba stíhaček „spočívá výhradně na společnosti Lockheed Martin a subdodavatelích, které si najímá“. Ačkoli to není u F-35 nic výjimečného, GAO zjistila, že přístup řízený dodavateli může způsobit zpoždění.
Nové záběry odhalují trosky letounu F-35 a přidávají nové spekulace

Ve zprávě se například uvádí, že GAO hovořila se zaměstnanci vojenské údržby na třech místech, kteří uvedli, že nemohli vyhledávat čísla náhradních dílů pro F-35, protože proprietární databáze byla kontrolována společností Lockheed, hlavním dodavatelem.„Nemožnost volného přístupu k číslům dílů brání opravám letounů, protože zdržuje objednávání a příjem potřebných dílů,“ uvádí se ve zprávě.Zpráva uvádí, že údržba součástek pro stíhací letouny F-35 zaostává a ve frontě na opravu čeká více než 10 000 součástek.
Americká armáda našla trosky F-35 80 mil od místa katapultáže pilota

F-35 používají letectvo, námořní pěchota a námořnictvo. Dřívější problémy s údržbou vedly k tomu, že Pentagon převzal řízení údržby letounů F-35, ale podle zprávy k tomu má dojít až koncem roku 2027.Kongres pověřil GAO přezkoumáním v rámci loňského návrhu zákona o obraně poté, co byly zjištěny přetrvávající problémy s údržbou.GAO předložil sedm doporučení k řešení zpoždění údržby a Pentagon se všemi souhlasil, uvádí zpráva.Společnost Lockheed Martin ve svém prohlášení uvedla: „Jsme připraveni spolupracovat s vládou při vytváření plánů pro budoucí údržbu letounů F-35, které zajistí připravenost k plnění úkolů a umožní odstrašení.“Zdroj: nbcnews.com
Zranitelnost letounu F-35 Lightning vůči bleskům je ironická a neodpustitelná

Článek Podle nové zprávy jsou stíhačky F-35 schopné plnit úkoly jen v 55 % případů se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden