Obětovaný pěšák
RSS

Obětovaný pěšákV IDLÁKŘeknu na rovinu, že když začal azerbajdžánský útok na Náhorní Karabach, čekal jsem, že Arméni podlehnou. Azerbajdžán v uplynulých třiceti letech zbohatl na ropě i na kontaktech s Tureckem, zatímco Arménie lavírovala mezi Ruskem a Západem možná tím nejnešťastnějším způsobem. V podstatě se arménským vládám podařilo dosáhnout naprosté marginalizace sebe sama. Rusové raději začali přesměrovávat svoje obchodní koridory přes Kaspické moře (a Azerbajdžán), než aby se spoléhali na staré sovětské dopravní cesty do Íránu přes arménské území. Spojené státy mají sice v Jerevanu obrovskou ambasádu, ale nemají tam vojenskou základnu…

Ve výsledku pak Arménii nepomohla ani jedna strana. Rusové nad nimi zřejmě zlomili hůl… a domluvili se s Azery. Američané zase nechtějí naštvat Turky… Všichni ostatní jsou daleko a bezmocní.
Jenže…
Ono to celé trvalo jeden den. Azerové prostě rozstříleli pár pohraničních zátarasů a bylo hotovo. Zbytek už byl jen parádemarš. Arménie Karabachu nijak nepomohla. Arméni jsou docela bojovní a hrdí, takže v Jerevanu začali demonstrovat, aby vláda v Karabachu zasáhla, ale Pašinjan neudělal nic. Martin Kunštek ve svém článku na Litterate popsal, že Arménie obdržela nabídku vojenské pomoci z Ruska i Íránu, ale Pašinjan ji odmítl.
Rusové vzali na svoji základnu tisíce civilistů a dalším pomohli se evakuovat. Nikdo tam moc nevěří, že převzetí Karabachu proběhne bez etnických čistek a podobných radostí, které vždycky následují po prohrané válce. Obě strany si mají hodně co oplácet. Ani jedna strana v tomto konfliktu není nijak umírněná a nikdo se tam nikdy netajil chutí na kráglovačku. Přesto Arménie na ochranu svých lidí v Karabachu nijak nezasáhla, ba prý dokonce ani nepomáhá s evakuací.
Že on to ten Pašinjan prostě pustil, protože to pustit chtěl? Arménská armáda dál v klidu cvičila s USA… Jako by arménskému území nic nehrozilo… Jako by tam v Jerevanu věřili azerskému ujišťování o mírových choutkách. Nebo jim muselli věřit. Upřímně… jestli je pravda, co Martin Kunštek zjistil, tak podle mě už Pašinjan není v Arménii.
Nabídka pomoci byla Jerevanem odmítnuta… Arménie je v podstatě ze dvou stran obklopená Tureckem, reálně jí hrozí, že bude obklopena ze tří stran a bude oddělena od Íránu, se kterým má čilé obchodní vztahy… a nic.. Nestálo to ani za manévry u hranic. Proč? Má se stát ještě něco dalšího a armáda u toho nemá být?
Kdo to Pašinjanovi poradil? Rusové nebo Američani? Kdo dal Pašinjanovi notičky, že to právě takhle musí udělat? Nebo je na to Arménie hospodářsky tak špatně, že ozbrojený odpor prostě neměl smysl? Je to už tak marginální zemička, která nemá pro žádnou velmoc hodnotu a tak se prostě stane, co se má stát?
A co ruský Šachista? V době, kdy Azerbajdžán vycházkově získal zpátky své bývalé území, Putin se procházel s Erdoganem po Soči. Ale nevypadal, že by byl nějak zvlášť nespokojený s vývojem. Jako by se jen rozjelo něco, co bylo už dávno zkalkulováno. Jako by tato změna rovnováhy Rusku vlastně nevadila, jako by už dávno věděl, že přesně tohle nastane.
Jako kdyby si Rusko vykalkulovalo, že je pro něj lepší, aby měli Američané v Jerevanu všude kolem sebe Turky. Když už si je tam Arméni pustili, tak aby mohli jen tak koukat z okna a Erdogan se postará, aby nic pozitivního neviděli. Arménie se chce zbavit ruského vlivu a nahradit ho americkým? Rusko tomu není schopno zabránit? Tak ať jim tam do toho Turek vnáší trochu dynamiky… Nebo je Erdogan ještě o krok dál a v klidu vezme celou Arménii? Ruská základna samozřejmě zůstane nedotčená a americké velvyslanectví také, ale proč by si Arméni, měli vládnout sami, když v poslední době jen všechny nasírali svojí perfidností?
A co Írán? Bude se se skřípajícími zuby dívat, jak vedle něj roste Velké Turecko, a nebo si také smočí a zasáhne? Nejspíš tam v Arménii.. kde jinde, že?
Já se prostě jen nemohu zbavit dojmu, že Arménie je v háji. Nejen Karabach. Celá. Je tam najednou příliš mnoho zájmů a jedna velikášská vize, která má Turecko učinit znovu velkým. Rus vypadá, že raději snese na svých hranicích Turka než Američany. A když Putin ztratil naději ve spolupráci s Evropou, třeba také ztratil naději na spolupráci s Arménií. On není vinen, že Arméni odmítli pomoc Ruska i Íránu. Koneckonců, civilisti mohou zdrhnout do Ruska… tam je teď lidí spíš nedostatek.
Ale také Putinovi zřejmě nebude vadit, když se to Íránu nebude líbit a zasáhne. Ať má Turek svoji velikost, ale také svoje problémy… Ať si přestane všímat Ukrajiny a má radost, že už sahá až ke Kaspickému moři… ale ať se mu tam motají divní šiíté s výbušninami…
Stala se Arménie tím nejsnáze obětovatelným pěšákem pro všechny? Vypadá to tak stále víc. Nic bych za to nedal, že Karabachem to celé neskončí.
Hezké také je, jak čeští novináři stále ještě nevědí, kdo je tam ten hodný a kdo je ten zlý. A tak sice tu a tam nějaký začátečník píše o tom, jak je Rusko v háji, protože tam se nespletou, ale jinak vidíte, že nikdo nic neví. A tak je možné zprávy nezabarvovat, nedělat angažovanou novinařinu a prostě suše informovat bez nároku na jasnou pravdu. Představte si, že by takhle referovali o válce na Ukrajině…

 

Vidlák


The post Obětovaný pěšák first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden