Slovensko: Exit-pooly zkrachovaly
RSS

Slovensko: Exit-pooly zkrachovalyJAN BARTOŇ
Slovenské volby jsem sledoval se zájmem, nicméně jsem se k nim během kampaně nevyjadřoval. O to více musím konstatovat, že přání autorů exit-poolů zcela zkrachovalo.


Slovenské volby měly podle českých progresivních médií „rozhodnout o dalším směřování EU“. Progresivní média veřejnoprávní televizi nevyjímaje nepokrytě fandila hnutí Progresivní Slovensko, které do voleb vedl europoslanec a místopředseda europarlamentu  Michal Šimečka .
Podívejme se, co se kolem výsledků voleb dělo  podle inovinky.cz  – také velmi progresivního média.
Sobota 30.9.2023, čas 23,03
Ve 22:45 skončilo volební moratorium. Televize Markíza zveřejnila exit poll agentury Focus. Podle tohoto průzkumu se vítězem stala se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Druhý skončil Ficův Směr-SD s odhadovaným ziskem 21,9 procenta hlasů. Následuje třetí Hlas Petera Pellegriniho s více než 12procentní podporou. Do parlamentu se dostala i koalice OLaNO, KU a Za lidi, která získala 8 procent. Jako koalice přitom potřebovala 7,5 procenta. Exit polly rovněž přisoudily pouhých 4,4 procenta Slovenské národní straně, která byla považována za jednoho z možných Ficových spojenců. Nacionalistická strana považovaná někdy za krajně pravicovou by se tak do parlamentu nedostala.
Neděle 1.10.2023, čas 5,36
Vítěz sobotních slovenských parlamentních voleb Robert Fico (59) poprvé stanul v čele kabinetu po volbách v roce 2006, kdy Směr vytvořil koalici se Slovenskou národní stranou Jána Sloty a Lidovou stranou HZDS Vladimíra Mečiara. Od té doby se mu to povedlo ještě dvakrát a nyní se může stát premiérem počtvrté.V roce 2012 získala jeho strana Směr 44,41 procenta hlasů a mohla sestavit zatím jedinou jednobarevnou vládu v novodobé historii Slovenska.
Následuje tabulka s výsledky exit poolu a skutečnými výsledky po sečtení více než 99 % hlasů.


Strana nebo hnutí
Exit pool – % hlasů
Výsledek voleb % hlasů


Progresivní Slovensko
23,5
17,96


Směr SD
21,9
22,94


Hlas SD
12,0
14,7


OLaNO
8
8,9


SNS
4,4
5,62


KDH
?
6,82


SaS
?
6,32


 
Je docela zajímavé, že výsledky exit poolů jsou v této době, kdy píši článek, docela těžko k sehnání, takže kolik procent přisuzovaly KDH a SaS se mi nepodařilo najít.
Obecně lze konstatovat, že zatímco po zveřejnění exit poolů vypuknul v hnutí Progresivní Slovensko jásot, Směr SD Roberta Fica je podle českých médií sice vítězem, ale o žádných ovacích se nepíše.
Večer 30.9.2023 kolem 23,30 jsem si otevřel vysílání slovenské televize, kde běžely první výsledky sčítání hlasů po sečtení asi 4 % hlasů a Progresivní Slovensko mělo asi 8 %. Bylo jasné, že se „někdo“ těžce spletl.
Závěr: Opět se potvrzuje zlaté pravidlo „Ráno moudřejší večera“. Jestli bude Fico premiérem a jak si jeho vláda povede se samozřejmě teprve uvidí. Nicméně, pokud média favorizují nějakou politickou stranu či hnutí a neváhají přitom vytroubit do světa exit pool, který se naprosto zásadním způsobem liší od výsledků voleb, jak moc důvěryhodná tato média jsou? A jako perličku dodávám, že po radostných komentářích o vítězství progresivistů jsem už zachytil v českém progresivním médiu článek o „zaostalém Slovensku“. Není to k popukání? Nebo spíše k pláči?

Jan Bartoň

The post Slovensko: Exit-pooly zkrachovaly first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden