Uvědomují si studenti úskalí „probuzeného“ amerického vzdělávání?
RSS

Uvědomují si studenti úskalí „probuzeného“ amerického vzdělávání?


‘Go woke, go broke’ (Probuď se a zkrachuješ) je lekce, kterou se mnoho amerických společností a organizací těžko učí, protože politika identity si razí cestu zemí jako další pohroma. Americké vysoké školy a univerzity nejsou imunní.


Zapomeňte na Covid a opičí neštovice, Amerika čelí mozkožravému viru nejasného původu, který ohrožuje samotné základy kdysi uznávaných „institucí vyššího vzdělání“ intelektuální paralýzou. Ano, mluvíme o kultu wokeness, který postupně uvrhává věže ze slonoviny akademické obce do věčné temnoty. Pokud se brzy nenajde lék na tuto nemoc, stovky upravených univerzitních kampusů po celé zemi jednoduše zkrachují – to je nejvyšší cena za to, že jsme „probuzeni“.
Deník New York Times uvedl, že  podle údajů National Student Clearinghouse Research Center  (NSCRC) se na jaře 2022 zapsalo do bakalářských programů o 662 000 studentů méně než o rok dříve, což představuje pokles o 4,7 %. Zároveň se od akademického roku 2019-2020  propadl o zhruba 15 procent  i počet zahraničních studentů zapsaných na amerických univerzitách. Tento pokles zmátl představitele vysokých škol, kteří očekávali nárůst nových uchazečů, protože obavy z Covidu začínají opadat.
Doug Shapiro, výkonný ředitel NSCRC, řekl novinářům v konferenčním hovoru, že klesající čísla „naznačují, že existuje širší otázka o hodnotě vysoké školy a zejména obavy o … potenciální návratnost na trhu práce.“
Mohla by část těchto obav z „návratů“ souviset s rozkladnou kulturou rušení (cancel culture), která dnes ovládá mnoho univerzitních kampusů, liberálních laboratoří, kde se rodí radikální progresivní myšlenky, jako je „privilegium bílé rasy“, „transgenderismus“ a „toxická maskulinita“? Tyto koncepty spadají pod kritickou rasovou teorii, která, přestože je pouhou „teorií“, nepřipouští žádné nesouhlasné argumenty „kacířů“.
Podle Howarda Golda z Market Watch jde v tomto novém akademickém státním náboženství o „převrácení stávajících mocenských vztahů na hlavu“, takže různé menšinové skupiny, „jako jsou černé lesby nebo transsexuální ženy, jsou nyní na vrcholu obrácené pyramidy a… bílí muži jsou dole“.
„Toxická maskulinita“ a „bělošské privilegium“ jsou kořeny všeho zla“ uvnitř zrekonstruované univerzity,  tvrdí  Gold. „Poslední budou první a první poslední.“
Nyní, když džin woke vyletěl z láhve, si více lidí mnohem citlivěji uvědomuje, jak moc se nový odvážný americký kampus odtrhl od reality. Mnozí z odpůrců jsou studenti s konzervativním zázemím, kteří se snaží pochopit tísnivé klima, jemuž nyní čelí, častěji mlčky ze strachu, aby nevyvolali reakci nesprávných lidí.
Aryaan Misra, rodák z indického Dillí, vzpomíná na svůj první den v prvním ročníku na Alma College, soukromé humanitní škole v Michiganu.
„Vzpomínám si, jak jsem na školení o diverzitě, rovnosti a inkluzi, kde jsem měl pracovat jako asistent biologie, dostal patnáctistránkový seznam slov, která smím a nesmím používat,“  řekla  Misra v rozhovoru pro New York Post. „Nemohl jsem říct ‚narodil se jako muž‘, musel jsem říct ‚při narození mu bylo přiděleno pohlaví muže‘. ‚Dámy a pánové‘ by se mělo nahradit slovem ‚lidé‘ a ‚opačná pohlaví‘ by se mělo změnit na ‚všechna pohlaví‘.
Misra si pak položil otázku, kterou si dnes klade tolik dalších lidí, a to, jak univerzitní studenti, „kteří každou drobnou urážku považují za mikroagresi, přežijí za branami svého liberálního kampusu“.
Další studentka, 21letá Abigail Anthonyová, studentka politologie z Princetonské univerzity, řekla deníku Post, že byla „skutečně šokována všudypřítomností wokeness na univerzitě“. Na jednom z povinných orientačních seminářů pro prváky, které Anthonyová nazvala „indoktrinačními sezeními“, byly studentům rozdávány kondomy a sexuální hračky a také informace o tom, jak získat potratové pilulky.
Navzdory své katolické výchově se dopustila autocenzury a své pochybnosti si raději nechala pro sebe. V tomto ohledu nebyla Anthony sama.
„Znám studenty, kteří se zdržují sdílení svého osobního přesvědčení, protože se obávají společenských, akademických a profesních důsledků,“  řekl junior , který hájí akademickou svobodu na univerzitě, což v dnešní době vyžaduje nemalou dávku odvahy. „Viděl jsem, jak moji přátelé přišli o vedoucí pozice v klubech, jako například moje kamarádka, která přišla o post kapitánky univerzitního sportovního týmu kvůli tomu, že vyjádřila podporu policii.“
Z osobnějšího hlediska tento autor během posledního měsíce hovořil se třemi různými ruskými rodinami, které bez jakéhokoli zvláštního podnětu vyjádřily podobné obavy o stav amerického vzdělávacího systému. Jedna z těchto rodin, která měla finanční prostředky na to, aby poslala svého syna studovat do USA, se rozhodla zapsat ho místo toho na jihokorejskou univerzitu.
„Slyšeli jsme od jiných rodičů, že se jejich děti vracejí (ze studií v USA) s těmi nejobludnějšími nápady,“ poznamenala matka, která si nepřála být jmenována. „Například tyto myšlenky týkající se transgenderu jsou v rozporu se vším, čemu jako Rusové věříme, a to na mnoha úrovních.“
„Do takového vzdělání nejsme ochotni investovat,“ dodal otec.
Poznámka pod čarou ke zprávám o klesající návštěvnosti amerických univerzit je, že po prvním roce studia tento počet klesá. Jinými slovy, stále více studentů se zapíše do prvního ročníku, ale rozhodne se – ať už z jakéhokoli důvodu – nevrátit k dalšímu studiu („počet studentů zapsaných do prvního ročníku se na jaře 2022 zvýšil o 13 700 studentů, tedy o 4,2 %, oproti loňskému jaru,“ ukázala data Clearinghouse).
„Vysoké školy se potýkají s krizí udržení studentů,“  poznamenal  Derek Newton v časopise Forbes. „Jinými slovy, pokles návštěvnosti je způsoben výhradně tím, že ti, kteří na vysoké škole studují, na ní nezůstávají.“
Otázka, proč tomu tak je, je stále otevřená, ale jedno se zdá být stále jasnější: stále více studentů a jejich rodičů začíná pochybovat o logice utrácení tisíců dolarů za získání titulu na americké univerzitě, která se stále více podobá liberálnímu indoktrinačnímu táboru v protikladu k instituci, která kdysi učinila z Ameriky mekku vzdělanosti. Pokud budou tyto trendy pokračovat, je možné, že dny Ameriky jako přední světové vzdělávací velmoci se chýlí ke konci.
 

Robert Bridge


 
The post Uvědomují si studenti úskalí „probuzeného“ amerického vzdělávání? first appeared on .


Nejčtenější za týden