Střední Evropu dusí její vlastní sankce
RSS

Střední Evropu dusí její vlastní sankce

Sankce snad ještě silněji než na Německo, kam nyní proudí méně plynu, než by mělo, dopadají i na nás poté, co všechny předchozí vlády záměrně vytvořily naši absolutní energetickou závislost právě na Německu. Je to paradox v situaci, kdy vyrobíme mnohem víc elektrické energie než kolik jí potřebujeme. Jenže elektřina nám není dodávána přímo s tím, že se přebytek prodá na burze.
Ne, takto to nefunguje, i když by to bylo zcela logické. Ve skutečnosti jde na burzu veškerá energie, která je nám pak prodávána zpět – a to velmi draho. Tuto praxi posvětily všechny předchozí vlády a podporuje ji i ta současná. Tedy Babiš může skutečně jen mlčet a šoupat nohama, za 8 let ve vládě tuto praxi podporoval a nic s tím nedělal. Ostatně, jeho podřízenost Německu, u jehož bank má značné dluhy, je všeobecně známa.
Fiala, který je také velmi věrný lokajíček Berlína i Bruselu, tuto praxi samozřejmě také nezmění. A proč by to také dělal? Vždyť tato vláda dává od samého začátku najevo, jak vysoce kašle na občany této země. Nejhorší vláda všech dob ostatně musí dostát své pověsti. Pak se z okolí dozvídáte, jak například osamělé důchodkyni s důchodem 11500 Kč odmítli poskytnout byť jen minimální dávku, která by kompenzovala zdražování.
A podobných případů znám víc. Tak kdepak je ta proklamovaná pomoc chudým?? Vláda jen hloupě mele hubou, přičemž její voliči jsou natolik hloupí, že věří, že pomáhá i někomu jinému než Ukrajincům a těm, kterým pomáhají 30 let všechny vlády – tedy takzvaným „nepřizpůsobivým“.
Každopádně v tomto svrabu nás zdárně udržují také sankce, přičemž naše závislost na plynu, který Německo nakupuje v Rusku, je také nepochopitelná. Co myslíte, proč s tím asi neudělal Babiš vůbec nic za 8 let co byl ve vládě? I jemu můžete za naši závislost na Německu v dodávkách plynu poděkovat. Protože máme plynový kotel, tak moc dobře vím, jak ceny rostou. Během půl roku jsme měli hned 3x zvýšené zálohy.
A protože je naše země zcela nepochopitelně závislá na Německu, týká se nás i stávající omezení dodávek plynu do Německa….
Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, říká staré přísloví. To je přesně to, kam jsme dospěli, a Západ nyní musí najít způsoby, jak obejít svůj vlastní sankční režim. Kvůli sankcím je nyní nedostatek základních náhradních dílů pro přepravu ruského plynu přes Nord Stream 1 do Německa. Kompresorové turbíny, které Siemens dodal Gazpromu, a které nelze vyměnit za přepravu plynu do Německa, vyžadují cyklickou údržbu. To provádí společnost Siemens-Canada a v tom je nyní problém. Sankce uvalené Kanadou na Rusko zakazují dodávky renovovaných turbín do Ruska.
I když jsou tyto okolnosti dobře známy, Západ klame sám sebe a mluví o tom, že Putin používá dodávky plynu jako zbraň. Když Kyjev před několika týdny snížil průtok plynu přes Ukrajinu, neexistovala žádná podobná obvinění proti Zelenskému. Nyní se ukázalo, že omezení tranzitu plynu přes Kyjev bylo svévolné, tj. nešlo o technickou poruchu.
Důkaz toho je viditelný, protože Kyjev nyní nabídl, že opět zvýší tok na západ. Pravdou tedy je, že Kyjev používá přepravu plynu jako prostředek nátlaku, Rusko ne. Rusko nemůže čerpat plyn tak dlouho, dokud Západ zadržuje potřebné turbíny. Zde je jasné, jak moc Západ ubližuje sám sobě svými šílenými sankcemi proti Rusku. Ne, ne celý Západ, především Evropa. Samotné USA, které jsou hybatelem sankcí, dodržují své sankce jen tak dlouho, dokud si neubližují.
Situace je taková, že nyní Západ zoufale hledá způsoby, jak obejít své vlastní sankce. Pokud se to nepodaří, příští zima bude docela chladná. Pro Evropu, ne pro Rusko. Ale je to ještě „lepší“, dokonce vtipné, v závislosti na tom, ze které strany se na to díváte.
Takže právě v těchto dnech přišla z Moskvy zpráva, že Nord Stream 2 je připraven k použití. Přepravu plynu lze kdykoli převzít tímto druhým potrubím. Technické požadavky jsou splněny. Potrubí je naplněno plynem a pod tlakem. Jediné, co musíte udělat, je zapnout kohoutky a plyn bude proudit. Nesmí to však být proto, že to USA zakázaly. Ach ano, je to Putin, kdo používá plyn jako zbraň.
Jedinou překážkou pro převzetí dodávek plynu přes druhé potrubí je čekající certifikace pro provoz. Ale to bylo torpédováno po celá léta a s ukrajinskou operací bylo hrdě oznámeno, že tato certifikace by nikdy neměla existovat. Byrokracie jako zbraň? Zbraň proti vlastním zájmům?
Realisticky, tj. při dodržení technických podmínek, by to pravděpodobně vyžadovalo pouze podpis a přeprava plynu potrubím 2 by Evropě mohla zaručit životně důležitou látku v hojnosti. K čemu byly miliardy vynaložené na výstavbu?
Ale s dodávkami energie z Ruska a sebevražednými sankcemi proti němu problémy zdaleka neskončily. Západ si teprve nyní uvědomuje, jak je závislý na různých dodávkách z Ruska. To sahá od hřebíků přes europalety až po neonový plyn pro výrobu počítačových čipů. „Nepřátelské“ státy za to nyní musí platit v rublech, pokud samy dovoz nezakázaly.
A pokud nezaplatíte v rublech, už nic nedostanete. A existují i problémy s dodávkou mikročipů. Pro jejich výrobu potřebujete neon inertního plynu. Rusko dodává velkou část z toho a kdo nechce platit rubly… Seznam požadovaných dodávek z Ruska zahrnuje také titan, hliník a nekonečný seznam dalších surovin a hotových výrobků.
A je toho samozřejmě mnohem víc. Nemá cenu zde dlouze vypisovat, jak dalece si Evropa podrazila nohy a dobrovolně se žene do takových problémů, o nichž snad nemá většina lidí zatím ani tušení. Problémy související s nedostatkem těchto surovin a výrobků se totiž projeví postupně.
Na závěr bych ráda připomněla, že jen pár týdnů před ruskou invazí na Ukrajinu  prohlásil Biden v diskuzi s německým kancléřem Scholzem na dotaz, jaký bude osud plynovodu Nord stream 2 v případě invaze Ruska na Ukrajinu:
„Nord Stream 2 už nebude. S tím skoncujeme.“
Americký prezident byl dotázán, jak by to mohlo být provedeno, protože provoz plynovodu Nord Stream 2 je nominálně pod kontrolou Německa a nikoli Spojených států. „Budeme schopni, slibuji vám, to udělat,“ ujistil Biden, aniž by naznačil, že usiluje o jakoukoli dohodu s německým kancléřem.
Nebylo již v té době vše naplánováno? A neukazuje to zcela jasně, kdo zde – i v případě pro Evropu ničivých sankcí – ve skutečnosti rozhoduje??
 
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ]


Nejčtenější za týden