Svět ruskýma očima 666
RSS

Svět ruskýma očima 666

Když žoldáci pláčou: „Vojáci úspěchu“ o svých dobrodružstvích na Ukrajině
Semjon Veprov
11. června 2022
V Rusku, DNR a LNR se cizinci, kteří přijeli bojovat na Ukrajinu nazývají žoldáci, ale oni sami si říkají dobrovolníci. Někteří z nich se vrátili domů, jiní byli zajati.
Ukrajinští vojáci si zabrali všechno pro sebe
Brit Aidan Estin bojoval na Ukrajině 4 roky, poté se v Mariupolu dostal do zajetí. Soud v Doněcku jej 10. června odsoudil k nejvyššímu trestu – zastřelení. V Británii byl známým blogerem, který nejednou vyzýval k zabíjení ruských vojáků. Nedlouho před vynesením rozsudku řekl ruské televizi něco jiného: „Hned, když jsme dorazili do Mariupolu, jsem tvrdil, že musíme odejít, protože je Donbas uznán (Ruskem) jako nezávislý, stejně jako Lugansk. Jestliže se ve skutečnosti chtěla Ukrajina vyhnout tomuto střetu, měla říci: ‘OK, my odtud odejdeme’. A také měla uznat nezávislost Krymu.“
O svých nedávných bratrech ve zbrani z vojska Ukrajiny v zajetí řekl: „Nestarali se o civilisty Mariupolu, které měli chránit. Ukrajinské ozbrojené síly drancovaly supermarkety, k nimž nepouštěli civilisty, i když ti také potřebovali jíst, aby neumřeli hladem. Nedovolili jim vzít si ani vodu. Všechno si brali pro sebe.“
Riskantní a neefektivní
Na Ukrajině se angažovali nejen britští, ale i kanadští „dobrovolníci“. Noviny Toronto Star před několika dny uveřejnili materiál nazvaný „Ukrajina dostává od Západu rakety a tanky, ale vojákům na frontě chybí střelivo.“ Z článku plyne, že nejen střelivo, ale i náhradní zásobníky k automatům. Dokonce nemají ani boty vhodné do boje, bojují v teniskách. Jeden Kanaďan bojující na Ukrajině prozradil, že pokud má voják helmu a neprůstřelnou vestu, je to patrně za peníze nějakého oligarchy. Ukrajinským vojákům chybí vybavení, jako chrániče kolen a loktů, svítilny a podobné. Mohou být posláni do boje se čtyřmi zásobníky patron do kulometu. V Kanadě je norma nejméně deset.
Francouzsko-kanadský veterán cizinecké legie řekl, že ukrajinští vojáci takto bojují a nutí k tomu i cizí žoldáky. Je to riskantní a neefektivní. „My, kteří jsme bojovali v Iráku a v Afghánistánu, nehoříme touhou jít do boje bez dobré výbavy a bez dobrého výcviku, soudržnosti oddílů, atd. Ale ovzduší mezi cizinci dělají ti, kteří přišli zabíjet Rusy a jsou připraveni to dělat bez ochranné přílby, neprůstřelné vesty a s třemi zásobníky k AK-47“
Baterie se nepřikládají
Curtis Pasquale, bývalý americký vojenský lékař, trénuje na Ukrajině zdravotní sestry a zdravotní instruktory. Říká: „Máme dva až tři týdny, za které musíme něco naučit chlapce, kteří půjdou bojovat pod Doněck nebo Cherson. Přitom musí skutečný kurs vojenského zdravotníka trvat nejméně 4 měsíce. Za dobu nám přidělenou není možno naučit lidi používat třeba moderní prostředky proti bolesti.“
Bývalý ostřelovač kanadské armády, který si dal přezdívku Vali, vyprávěl: „Jeden můj ukrajinský přítel, bojovník Teritoriální obrany, přijel bojovat ve svém mercedesu. Odstavil jej k parkování asi 15 až 20 km daleko od fronty. Protože v jeho oddíle nebylo dost dopravních prostředků, nařídil mu jeho velitel, aby ve svém skvělém autě jezdil na hlídky. Přirozeně, že za pár dní bylo po mercedesu.“
Podle informací ze sociálních sítí přijeli američtí žoldáci ze soukromé armády Forward Observations Group bojovat proti ruským vojákům na Ukrajinu. Údajně to jsou otevření neonacisté.
Kanadští „dobrovolníci“ vzpomínají, že je v ukrajinské armádě bezhlavost téměř nerozeznatelná od korupce a krádeží. Tak třeba americké protitankové raketové systémy Javelin musejí být opatřeny třemi až čtyřmi sadami obyčejných lithiových baterií. Těmi nejjednoduššími. Ale do přední linie přijdou jen s jednou sadou a ta se potom během několika hodin vybije. Veškerá snaha Kanaďanů zjistit kam se roztrousí po cestě vyjde naprázdno. Není kde je nahradit. „Lidé na frontě jsou v depresi“ , řekl Kanaďan s přezdívkou Vali. Fronta je místo, kde se nikdo nesměje.
Převzato z Aif.ru
***
Evropa ztratila možnost naplnit podzemní zásobníky plynu na zimu
15. června 2022
Prošetřování ukázalo, že ke snížení dodávek ruského zemního plynu do Evropy plynovodem Severní proud 1 o 40 % nedošlo z rozhodnutí vedení Gazpromu, ale z jiných důvodů. Společnost Siemens nemohla splnit kontrakty ohledně oprav plynových čerpadel a nevrátila je do Ruska. Tím se snížilo čerpání na příslušné trati a ceny za surovinu se v EU zvýšily o 9 až 13 %.
Jak uvádí tisková služba Gazpromu, je nyní první linka plynovodu přes Baltské moře schopna dodávat do 100 milionů  kubíků plynu za den, ač bylo plánováno 167 milionů kubíků. Rostechnadzor zakázal používat odepsané součásti, takže na kompresorové stanici Portovaja pracují ve sníženém počtu tří.
Evropští zákazníci a politici si mysleli, že budou moci naplnit své podzemní zásobníky podle ambiciózní strategie reformy odvětví skladování plynu s dosažením 90 % zimní zásoby. Osud jim zkřížil plány. Překážky se začaly hromadit.
Jednak uvedená komplikace na hlavní trase, kterou jde plyn do EU ke spotřebě i do zásobníků. Dále v USA došlo k požáru na terminálu Freeport LNG, který bude zprovozněn až koncem roku. Poškození je větší, než se zdálo. S terminálem byla poškozena i infrastruktura pro plnění tankerů. Přitom terminál zajišťoval 68 % dodávek LNG do Evropy. Vývoz LNG z USA prudce klesl a ceny se zvýšily.
Záležitost nevzbuzuje u evropských zákazníků optimismus. Maří všechny jejich plány na naplnění zásobníků před zimní sezónou. Ani není známo datum, kdy Severní proud dosáhne plnou kapacitu.
V EU doplňuje také výrobu elektřiny z plynu výroba čisté energie z větru. Na zajištění plynulého průběhu zimní sezóny není tento zdroj využitelný. Spokojenost EU s náskokem při plnění zásob to nepřináší.
To bylo v květnu a počátkem června. Dnes se zdá, že se podaří doplnit zásobníky tak na 60 až 65 %, a to je ještě méně, než v loňském roce.
Převzato z Topcor.ru
***
Kapacity Severního proudu 2 přesměrovaly na severozápad Ruska
16. června 2022
Šéf Gazpromu Alexej Miller oznámil na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, že kapacity jedné větve plynovodu SP-2 jsou přeorientovány na zásobování severozápadní části Ruska. Doplnil, že gubernátoři Severozápadního federativního okruhu uvítali možnost plynofikovat ještě vyšším tempem.
Na počátku května vešly ve známost plány Gazpromu na nové využití projektu, protože plynovod, který měl zásobovat plynem Německo, nebyl využit. Společnost upřesnila, že pokud se Německo rozhodne projekt uvést do provozu, je možno zprovoznit jednu větev s plným vytížením. Miller tvrdí, že projekt je připraven ke spuštění kdykoliv. Říká: „SP-2 je pod tlakem a plyn je možné dodávat třeba hned.“ Dodal, že „velice děkuje“ evropským regulačním orgánům za vysoké ceny plynu.
SP-2 byl zmrazen v únoru bez ohledu na dokončení výstavby. Koncem března se ukázalo, že společnost provozující plynovod SP-2 AG podá ve Švýcarsku návrh na konkurs. Začátkem dubna oznámila společnost GAS for Europe, dceřiná společnost operátora SP-2, přechod do likvidace.
Pracovník německého ministerstva hospodářství v květnu oznámil, že je SP-2 fakticky mrtvý. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak řekl, že SP-2 nebude v blízké době zřejmě z politických důvodů spuštěn. Dmitrij Peskov označil naději na spuštění SP-2 v nynějších podmínkách za neperspektivní. Řekl k tomu, že infrastruktura plynovodu je připravena a nějakou dobu bude „ležet na dně moře“.
Převzato z  News.mail.ru
***
Merkelová se přiznala, že má možná částečnou vinu na konfliktu na Ukrajině
Olga Lebeděva
18. června 2022
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že některá rozhodnutí, která přijala ve své funkci, a její loňský odchod možná ovlivnily rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina zahájit speciální operaci na Ukrajině. Při té příležitosti upozornila, že ač „může být Putin vinen“, „musí se Západ k němu chovat seriózně“.
V jednom ze svých prvních velkých vystoupení po svém odchodu z funkce kancléřky Merkelová řekla, že se loni snažila s Putinem promluvit o evropské bezpečnosti, ale ruský vůdce „neměl zájem“. Řekla: „Putin neměl více zájem na summitu o normandském formátu“ a přiznala, že se jí nepovedlo vytvořit nový evropský formát k projednání bezpečnostního uspořádání. Podle ní „možná její odstoupení přispělo k současnému střetu, jelikož její nástupce Scholz projevil menší ochotu k diplomacii“.
Krom  toho si myslí, že „souhra otřesů ve světě – volby ve Francii, odchod vojsk z Afghánistánu a přerušení plnění minských dohod mohlo mít vliv na načasování ruské operace“.
Podle Merkelové je konflikt na Ukrajině zlomovým bodem v evropské historii. Upozorňovala, že „politici mají brát Putina vážně“ a nevyloučila možnost, že se stane prostřednicí při řešení konfliktu: „Pravděpodobně to učiním později, nyní mě o zasahování nežádají.“
Merkelová byla kancléřkou 16 let. Kritizovali ji za „měkkost vůči Moskvě“. Zelenskij kdysi řekl, že ústupky Merkelové k Rusku pobídly Putina zahájit operaci na Ukrajině.
Nynější kancléř Scholz neusiluje o diplomatické řešení situace na Ukrajině. Nebyl pro sankce ve věci ruských přírodních paliv, ale nechal zastavit SP-2. Poté začal posílat zbraně a munici kyjevským silám a slíbil dát 113 miliard USD na opatření nových amerických a izraelských zbraní a zvýšit náklady na obranu do výše přes 2 % HDP.
Převzato z Pravda.ru


Nejčtenější za týden