Stát selhává. Proč máme nejdražší energie na světě a s tím související vysokou inflaci?
RSS

Stát selhává. Proč máme nejdražší energie na světě a s tím související vysokou inflaci?

Ceny energií dle všech prognóz mají stoupat a drtit průmysl i domácnosti. Probere se vláda, nebo nás dovede se zimou do krize? Nejuznávanější energetičtí odborníci kritizují vládu a vysvětlují příčiny budoucího zchudnutí občanů ČR

PLYN
Řešitelný problém č. 1: cena plynu na burze
Jsme jediný stát, který nemá kontrakt přímo s dodavatelem plynu. Kvůli absenci národního dovozce musí ČR kupovat plyn na burze, která však v době krize selhává. Naši němečtí dodavatelé  kupují plyn za cca 6,-Kč, ale prodávají nám ten samý ruský plyn za zhruba 25,- Kč/m3.  Tímto způsobem prohospodaříme cca  150 miliard ročně , které jdou z peněz domácností a firem. Energetici předložili minulé i současné vládě návrh, že uzavřou pro stát smlouvy s Ruskem, nebyli však vyslyšeni. Patrně z ideologických důvodů nemůžeme brát ruský plyn od Ruska, nýbrž budeme kupovat ten samý  ruský plyn z Německa s 76% marží.
Řešitelný problém č. 2: zásobníky plynu
ČR měla ideální možnost koupit od RWE zásobníky plynu nacházející se na našem území . Vláda koupi  zásobníků do hmotných rezerv  odmítla  a v současné době běží výběrové řízení, jehož se účastní převážně zahraniční energetické společnosti. Místo investice do zásobníků chce vláda pronajmout zásobníky na území Ukrajiny.  Zásobníky plynu na našem území mají přitom zásadní vliv na cenu i dostupnost této komodity . Mezi nevýhody pronájmu patří zejména nejistota dodávek v případě jakékoliv krize, vyšší tranzitní poplatky, nutnost zajištění kapacity pro transport v zimě, vysoký nájem, nemožnost předkoupit levnější plyn v letních měsících.
ELEKTRICKÁ ENERGIE
Řešitelný problém č. 3: zisky ČEZ
Výrobní cena elektrické energie, ať již z jádra nebo z uhlí se pohybuje v desítkách haléřů za kWh, prodejní cena cca 11,-Kč/kWh.  Dle statistik OECD máme nejvyšší ceny elektrické energie v přepočtu na paritu kupní síly na světě.  Přesto vláda odmítá zastropovat ceny tak, jak to udělalo už i Slovensko.  ( https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/slovensko-zmrazilo-domacnostem-ceny-elektriny-40387366 ). Zastropování, dle tvrzení vlády, brání práva minoritních akcionářů. Zatímco na Slovensku vlastní stát cca 30% největší energetické společnosti, státní podíl ČEZ činí skoro 70%, na druhém místě jsou USA, Češi vlastní podíl zcela zanedbatelný. ( https://www.cez.cz/cs/pro-investory/akcie/struktura-akcionaru ). Ačkoliv je Maďarsko za hrozbu zdanění a následné zastropování energií terčem kritiky, Velká Británie uvaluje mimořádnou daň na velké společnosti a banky. ( https://archiv.hn.cz/c1-67074620-britanie-docasne-mimoradne-zdani-ropne-a-plynarenske-firmy-penize-rozdeli-mezi-nejchudsi-domacnosti  ) V ČR ale tyto kroky vůči ČEZ stále možné nejsou.
ENVIROMENTÁLNÍ FANATISMUS
Řešitelný problém č. 4: miliardové investice do nevýkonných obnovitelných zdrojů
Při instalovaném výkonu 24% v obnovitelných zdrojích je jejich podíl v bilanci energetiky za rok 2021 pouhých 2,6%.  I přes naše absolutně nevhodné klimatické podmínky máme dle požadavků milovníků životního prostředí zničit naši krajinu větrníky a solárními panely, přičemž investice do těchto zdrojů budou v miliardách. Tyto peníze je třeba využít smysluplněji, např.  do zateplování objektů . Zdá se však, že vláda i v tomto případě zvolí tu horší cestu.
Zdroj


Nejčtenější za týden