Zajatí američtí žoldáci vyprávěli o pobytu v ukrajinské armádě
RSS

Zajatí američtí žoldáci vyprávěli o pobytu v ukrajinské armádě

Jedná se o výpovědi amerických občanů, kteří nastoupili jako žoldáci na straně Ukrajiny a nedávno byli zajati. Jak dalece jsou jejich výpovědi pravdivé a do jaké míry jde o snahu získat co nejnižší trest, lze skutečně jen spekulovat. Názor si tak může udělat každý podle svého mínění…
V rozhovoru pro RT ze 17. června, v němž vypovídali dva zajatí ukrajinští žoldáci, se člověk dozví docela dost o pozadí ukrajinské náborové mašinérie. Ukrajinský stát propagandou a přísliby „válečných dobrodružství“ přitahoval všechny „ochotné bojovat“.
Žoldáci nedávají ukrajinské armádě dobré známky a otevřeně mluví o neschopnosti a dezorganizaci.  Západní proukrajinská propaganda  motivovala bojovníky jít do války, říkají žoldáci.
Minulý čtvrtek, 16. června, USA oficiálně potvrdily, že další 2 američtí žoldáci byli zajati ruskými silami ve východoukrajinském regionu Charkov. Toto jsou dva muži, kteří dali rozhovor RT – Alexander Drueke a Andy Huynh – ve vězeňském táboře v Doněcké lidové republice.
Alexander Drueke První jmenovaný předtím sloužil ve dvou nasazeních s americkou armádou v Iráku, zatímco Huynh sloužil v logistické divizi námořní pěchoty na Okinawě v Japonsku. Oba se vzdali po prohrané bitvě ruské armádě.
Stalo se tak jen několik hodin poté, co byli minulý týden nasazeni na charkovskou frontu. Huynh vysvětlil, že ti dva byli pod velením ukrajinské tajné služby SBU, která měla krýt stahování ukrajinských vojáků.
„Bylo nám řečeno, abychom se postavili na malou vyhlídku,“ vzpomínal Huynh, který byl vyzbrojen českou puškou CZ a bazukou. Kolony Ukrajinců ustupovaly za jejich pozice, pronásledovány ruskými obrněnými vozidly a tankem.
Andy Huynh „Když tank vystřelil poprvé, připravoval jsem si bazuku,“ řekl Huynh. Tvrdil, že tank vystřelil na jinou pozici krátce poté, a v domnění, že střílí na něj, si Huynh vzal zbraň na rameno a vypálil na vozidlo raketu, ale minul. Když ukrajinské jednotky odešly, Huynh a Drueke uprchli a schovali se v příkopu, zatímco kolem projížděla ruská vozidla a pěší hlídky, řekl americký žoldák.
„Původně jsme měli k průzkumu používat drony,“ tvrdil Drueke, „ale když jsme dorazili na naše místo, boj už probíhal. Naše plány se změnily, spolubojovník a já jsme pak zůstali v lese.“
Poté, co ruští vojáci odešli, vyrazili i američtí žoldáci a několik hodin procházeli lesem. Ztratili se a dorazili do vesnice ovládané ruskými ozbrojenými silami. „Přistoupila k nám ruská hlídka a okamžitě jsme se jim vzdali.“
Oba muži uvedli, že ruští vojáci se k nim chovali slušně, dali jim jídlo, pití, teplé přikrývky a cigarety.
Drueke však řekl, že slyšel zvěsti, že nyní mohou oba vězni čelit trestu smrti. Ty nedávno uvalil doněcký soud na dva britské a jednoho marockého žoldáka .

Tito dva by však mohli mít štěstí, protože je zajaly ruské jednotky v ukrajinské oblasti Charkov. Trest smrti byl v Rusku zrušen, zatímco v Doněcké lidové republice je stále v platnosti.
Mezitím Doněck a Kreml již signalizovaly ochotu debatovat o osudu odsouzených k smrti.
Drueke, který odešel z americké armády v roce 2014, zpočátku neměl žádný jasný plán, co dělat na Ukrajině. Podle něj odletěl do Polska s úmyslem vykonávat humanitární práci, ale přesto si s sebou přivezl vojenské vybavení a řekl, že je připraven bojovat, i když vojenská služba „nebyla prvořadá a konečná“.
I když je podezřelý ze špionáže pro USA, věří, že boj na Ukrajině je vykreslován způsobem, který  se líbil veteránům, jako je on.
Teprve nyní, když ukrajinské střely dopadaly na civilní cíle ve městě Doněck, si uvědomil, že „tento příběh má dvě strany“. Huynh také argumentuje podobným způsobem. Veteráni v té době zjevně stanovili jasnou humanitární strategii.
„Na začátku, když konflikt začal 24. února, viděl jsem spoustu zpráv. Opět se domnívám, že jde o západní propagandu, nejen v USA, ale jde o Západ jako celek. Západní média informovala, že ruské síly bez rozdílu zabíjejí civilisty. Nic takového jsem však při svých přestupech v rámci země nikdy neviděl,“ vysvětlil Huynh.
Dále vysvětlil, že v dubnu odcestoval na Ukrajinu a kontaktoval polského kněze, který pro zemi organizoval humanitární pomoc. Brzy však navázal kontakty s „Mezinárodní legií“ Ukrajiny. Po vstupu do Legie krátce poté odešel s odůvodněním, že v armádě panuje korupce a dezorganizace.
„Velitelé byli velmi zkorumpovaní a vojáci byli velmi špatně připraveni a zásobeni,“ říká Huynh. Drueke také zahájil svou službu na Ukrajině u Legie. Ale personál tam byl zklamáním.
Pravděpodobně byli zvyklí na něco jiného než v amerických ozbrojených silách, díky desetiletím jejich globálního „terénního výzkumu“.
Oba muži poté cestovali po zemi a hledali schopnější bojovou jednotku, ke které by se přidali. Nakonec skončili s takzvanou „Task Force Bageta“ na východní Ukrajině.
Jedná se o zahraniční žoldáckou jednotku složenou převážně z amerických a francouzských veteránů. Jednotka ve středu 15. června potvrdila, že Drueke a Huynh, známí pod přezdívkami „Bama“ a „Hate“, byli zajati.
„Propaganda ze Západu říká, že celá Ukrajina je slavná, ale když jsem sem přišel, viděl jsem, že to není pravda,“ vysvětlil Huynh. „Ukrajinci říkají, že jsou nejlepší, ale co jsem viděl, je tam velká korupce.“
Drueke zakončil svůj rozhovor naléhavým, pravděpodobně situačním varováním, že „veteráni jako já, kteří uvažují o tom, že sem přijdou, by to neměli dělat“.
„Opravdu dlouho a důkladně přemýšlejte o tom, proč to děláte a co se může stát, a jestli je to opravdu váš boj,“ vysvětlil. „Až se z této situace dostanu, mám spoustu věcí k přemýšlení,“ řekl Huynh.
Zůstává však pochybné, zda toto kvazi „volání“ přinese ovoce.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 0 Průměrně: 0 ]


Nejčtenější za týden