Francouzské parlamentní volby zaznamenaly historický neúspěch Macrona
RSS

Francouzské parlamentní volby zaznamenaly historický neúspěch MacronaMacronovo uskupení sice včera volby vyhrálo, nicméně nestalo se to, co očekával nejen on, ale i všechny průzkumy – a co se povedlo v minulých volbách – Macronovo uskupení již nemá absolutní většinu.

V grafu vidíte sice větší počet stran, ale ve Francii šla (podobně jako u nás v případě pětikolky) do voleb celá uskupení – jedno kolem ultralevičáka, proislámského Mélenchona – NUPES (to jsou strany, které jsou červeně, růžově a zeleně nalevo), další strany – liberálové levého středu – kolem Macrona – ENSEMBLE, kteří volby vyhráli (ale ne s většinou) jsou uprostřed oranžově a dále už jsou samostatné strany. Modře je pravice – LR – republikáni a RN – Národní sdružení Marine le Pen. Šedě jsou vlevo všechny ostatní strany.

Marine le Pen a její straně RN se povedl historicky nejlepší výsledek, i když má nesrovnatelně méně poslanců než ostatní (na druhou stranu její partaj šla sama za sebe a ne ve slepenci). Zatímco v minulosti měla RN vždy jen několik málo poslanců, tentokrát jich bude mít 90 (víc má jako samostatná strana jen Macronova Renaissance).
Národní shromáždění má 577 křesel.

 

Slovanka

The post Francouzské parlamentní volby zaznamenaly historický neúspěch Macrona first appeared on .


Nejčtenější za týden