VIDEO: Český prezident nakupuje v Polsku a premiér Fiala pro změnu u nás! Německá média se baví “kontrolním” nákupem Petra Fialy, který objevil, že v ČR je to dražší! Chce prý jednat s výrobci a řetězci. Ale o čem? Vysoké ceny potravin v ČR jsou způsobeny
RSS

VIDEO: Český prezident nakupuje v Polsku a premiér Fiala pro změnu u nás! Německá média se baví “kontrolním” nákupem Petra Fialy, který objevil, že v ČR je to dražší! Chce prý jednat s výrobci a řetězci. Ale o čem? Vysoké ceny potravin v ČR jsou způsobeny


VIDEO: Český prezident nakupuje v Polsku a premiér Fiala pro změnu u nás! Německá média se baví “kontrolním” nákupem Petra Fialy, který objevil, že v ČR je to dražší! Chce prý jednat s výrobci a řetězci. Ale o čem? Vysoké ceny potravin v ČR jsou způsobeny vysokou inflací, vysokou DPH na potravinách a vysokými cenami energií! V Německu je DPH na potravinách 7% a v Polsku dokonce nula! V Česku je to ale 15% a přitom české mzdy jsou třetinové v porovnání s Německem!
Německá bulvární média mají další velké téma. Český premiér vyjel na kontrolní nákup potravin do bavorského Waldsassenu a nakoupil několik druhů základních potravin. Potom se vrátil do ČR a v Chebu nakoupil v supermarketu to samé zboží a porovnal ceny. V Česku byl nákup o 60 korun dražší. Daleko větším problémem je ale gramáž, kdy v Česku je sice třeba opticky cena u některých balení potravin nižší, ale gramáž balení je mnohem menší.
Takže ve výsledku potom po přepočtu je české balení znovu dražší něž to německé s mnohem větší gramáží. Na tento kontrolní nákup upozornil [ 1 ] německý bulvární Bild, přičemž německá televize v úterý večer si neodpustila pichlavou poznámku, že situace v ČR s cenami potravin je politickým tématem , protože český prezident jezdí nakupovat do Polska [ 2 ] , zatímco premiér jezdí do Německa. Češi jezdí nakupovat do zahraničí i benzín a dokonce i elektřinu, jak nedávno hlásila polská média, že majitelé elektrických aut z ČR jezdí dobíjet do Polska.
!function(r,u,m,b,l,e){r._Rumble=b,r[b]||(r[b]=function(){(r[b]._=r[b]._||[]).push(arguments);if(r[b]._.length==1){l=u.createElement(m),e=u.getElementsByTagName(m)[0],l.async=1,l.src="https://rumble.com/embedJS/ubrzme"+(arguments[1].video?'.'+arguments[1].video:'')+"/?url="+encodeURIComponent(location.href)+"&args="+encodeURIComponent(JSON.stringify([].slice.apply(arguments))),e.parentNode.insertBefore(l,e)}})}(window, document, "script", "Rumble");


Rumble("play", {"video":"v3rx1zb","div":"rumble_v3rx1zb"});
Úplně ponechám stranou komentář k tomu, kterého génia a poradce Fialy napadl takový šílený nápad dělat ostudu celému národu a jezdit na kontrolní nákupy za hranice k sousedům, což je mezinárodní faux paix a představte si, jak by to vypadalo, kdyby třeba německý kancléř jezdil s manželkou na nákupy do Biedronky v Polsku, protože takto vysoce postavený politik musí důstojně reprezentovat zemi a nemůže dělat ze sebe kontrolního nákupčího. Podle mého názoru jde o velice nepovedené PR, které někdo nedomyslel, protože výsledkem je ostuda v zahraničí, že český premiér jezdí nakupovat k sousedům, protože doma je ekonomika v troskách.
Fialovi to poradci nevysvětlili, jaké jsou 3 hlavní důvody vysokých cen potravin v ČR
Jenže tenhle bizarní výlet Petra Fialy by vlastně nestál za řeč, protože ve světě je mnoho důležitějších událostí, které je třeba zpravodajsky pokrývat, ale jedna věc mně vyděsila. Petr Fiala totiž zcela očividně ani po nákupu netuší a nikdo mu nevysvětlil a neřekl, nikdo z poradců, co je skutečnou příčinou toho, že potraviny a nejen potraviny jsou v ČR tak drahé. V Česku stojí za vysokými cenami potravin tzv. Trojkombinace. První příčinou je vysoká plošná a ještě vyšší sektorová inflace v české ekonomice. Ta je vůbec jedna z nejvyšších v Evropě a tlak na zvyšování cen na trhu vede ke zdražování právě potravin, do jejichž cen se nejvíce promítají vysoké vstupy energií a paliv.
Článek v Bildu o Fialovi a jeho nákupu A právě ceny paliv a zejména elektřiny a obecně energií jsou další příčinou trojkombinace a vysokých cen. Česká republika má neprosto nepochopitelně nejvyšší ceny elektřiny v Evropě, přestože je ČR jedním z největších exportérů a výrobců elektřiny. Elektřina je ale českým firmám, podniků, výrobním závodům, zpracovatelským podnikům a živnostníkům prodávání za evropské tržní ceny určované burzou v Lipsku. A protože u potravin platí pravidlo o cenách energií na vstupech a výsledné ceně potraviny nejvíce, tak se nelze divit, že v ČR jsou ceny potravin nejvyšší. A třetím pilířem drahoty v této trojkombinaci je vysoké DPH na potraviny.
Vysoké daně na potraviny v ČR a s nimi spojená offsetizace DPH přenášená na zákazníka
Německo uplatňuje 7% DPH na potraviny. Polsko uplatňuje 5% DPH na potraviny, ale do konce roku 2023 je cena základních typů potraviny stále na nule. Naproti tomu v ČR je DPH na potraviny neuvěřitelných 15% a právě o těchto 15% si zahraniční výrobci a distributoři potravin v ČR zvedají tzv. margin line . Tuto DPH proto přenesou na zákazníka jako tzv. offsetovou cenu na dorovnání odvodu DPH. Pro obyčejného člověka to není snadno pochopitelné, ale offsetizace DPH v podstatě znamená, že čím je vyšší DPH na potraviny, tím vyšší margine line si prodejce nasadí, aby si odvod DPH kompenzoval.
Petr Fiala po nákupu v Německu objevil Ameriku, resp. realitu českých potravin Aby to zákazník zkousl a nezděsil se, tak se to opticky maskuje tak, že se zachová původní obal, ale v něm je menší gramáž např. o 20% obsahu, ale cena v porovnání s německou cenou za stejné “balení” je pouze o 3% levnější. Po přepočtu na gramáž je tak české balení o 17% dražší než v Německu nebo v Polsku.
Tato trojkombinace je poté doslova jako peckou do hlavy zarámována v průměru jen třetinovými platy a mzdami v ČR v porovnání s Německem, ale to mluvíme pouze o průměru. Jakmile začneme mluvit o sektorových platech a mzdách, např. o platech zdravotníků, tak už to nejsou 3x nižší platy v ČR pro zdravotníky, ale 4x a dokonce 7x nižší platy u lékařů s atestacemi a praxí 15+ více let.
V Česku jsou i po více jak 30 letech stále jen v průměru třetinové platy a mzdy v porovnání s Německem
Lidé v ČR tak při příjmech v průměru 3x nižších než v Německu platí za jídlo v průměru více než Němci, a když večer přijdou Češi domů a rozsvítí si, tak platí o desítky procent za kilowattu více než Němci. a když na té drahé elektrice si ohřejí tu nakoupenou večeři, tak za její nakoupení na DPH odvedli státu více jak dvakrát tolik než Němci za tu samou večeři. K tomu si připočtěte, že v Německu máte nárok na starobní důchod již po 5 (anebo po 10) odpracovaných letech, zatímco v ČR musíte mít odpracováno a zařezáno 35 let, abyste měli vůbec nárok na důchod. Čech tedy musí zařezávat 7x déle než Němec.
Petr Fiala ve Waldsassenu A tohle už nemá nic společného s DPH, ani s inflací, ani s vysokými cenami energií, protože to už ukazuje na otrocké postavení českého dělníka. Budeš celý život brát jen třetinovou nebo nižší mzdu, budeš za elektřinu platit více, budeš za jídlo platit více, budeš za DPH z jídla platit více a do důchodu budeš smět odejít, až budeš padat na hubu po 35 letech, zatímco Němec, pro kterého pracuješ v české montovně, může jít do důchodu prakticky kdykoliv, kdy si zamane, třeba už po 5 odpracovaných letech. Sice za malé peníze, ale může si potom k tomu důchodu dál pracovat a pobírat důchodové benefity.
Do důchodu v Německu již po 5 letech, v Česku až po 7x delší době!
Prostě ten problém není jen v cenách potravin, přátelé. To byste byli opravdu naivní, kdybyste si to mysleli. Tohle je děsivý systém, který byl v roce 1990 nastaven a vymyšlen jako forma opakování Protektorátu Čechy a Morava. Určitě si pamatujete na slavný projev Václava Klause jako ministra financí v roce 1990, když prohlásil, že do 10 let by chtěl srovnat platy a mzdy s Německem. To se mu vůbec nepovedlo, protože jediné, co se s Německem srovnalo za těch 10 lety, byly ceny zboží, služeb, nájmů a nemovitostí v ČR. Ty se opravdu srovnaly, včetně ceny paliv a energií, ale mzdy a platy zůstávají pořád v průměru jen třetinové.
Fialův kontrolní nákup ve Waldsassenu Když potom vidíte současného premiéra takové země, jak teatrálně jede do Německa a nakupuje v Bavorsku levněji a s výrazem nechápavce potom přemýšlí nahlas před kamerou, proč je to v ČR dražší, tak najednou si ti vnímavější uvědomí, v jakých sra*kách český národ žije už více jak 30 let. Čech má všechno dražší, daně i na to jídlo má vyšší a do důchodu může odejít až po 7x delší odpracované době než Němec.
Das ist schrecklich! Taková je realita. Zdaleka tak nejde jen o problém s cenami potravin. Jde i o jejich kvalitu, složen, konzervanty, používání glukózo-fruktózového sirupu jako sladidla pro nápoje v Česku, zatímco ty samé tady v Německu mají normální cukr atd. Není to prostě jen o cenotvorbě, je to tom, že Česko se stalo potravinovou skládkou Evropy a občané to kupují a konzumují.
-VK-
Šéfredaktor AE News


Nejčtenější za týden