P. C. Roberts: Vymkne se konflikt na Blízkém východě kontrole?
RSS

P. C. Roberts: Vymkne se konflikt na Blízkém východě kontrole?


Íránský ministr obrany dle sdělení íránské PressTV oznámil, že Spojené státy „budou tvrdě potrestány, jestliže se izraelská válka proti Gaze nezastaví“ . Není jasné, proč íránský ministr adresoval toto varování USA, a nikoli Izraeli, který válku proti Gaze vede. Nejspíš tak učinil proto, že spíš než celé Spojené státy měl na mysli americké základny v Sýrii a Iráku.
Ale nelamme si tím hlavu a zařaďme tuto hádanku do sbírky dalších hádanek. Jestliže např. za útokem Hamásu na izraelské území ze 7. října stojí Írán a Hizballáh, proč nebyl Hamás pro svůj výpad vybaven prostředky protivzdušné obrany proti tomu, co každý věděl, že bude po jeho útoku následovat? Tedy proti masivnímu izraelskému bombardování Gazy? A proč Rusko poskytlo Sýrii systém protivzdušné obrany S-300, ale zabránilo jí použít tento systém proti izraelským a americkým letadlům, útočícím na syrské území?
Už jsem vysvětlil, že v útoku Hamásu proti Izraeli mají prsty jak neokonzervativci Bidenova režimu, tak i Netanjahu. Viz tento můj článek . Není to totiž jen Palestina, která je Netanjahuovým cílem, je to Velký Izrael, který se podle sionistů táhne od Nilu až k Eufratu. A záměrem tedy je vtáhnout do konfliktu navíc Írán a Sýrii, což pak neokonzervativcům umožní otevřít další válku na Blízkém východě, tentokrát proti dodavatelům potřebného zboží Hizballáhu. Bez zbraní a peněz z Íránu a Sýrie by totiž Hizballáh nedokázal zabránit izraelskému tažení do jižního Libanonu, kam Izraelci mířili za bohatými zdroji nedostatkové vody.
Pochybuji, že Biden tomuhle rozumí. Neokonzevativci ve vládě mu pravděpodobně řekli, že silná americká vojenská přítomnost na scéně zabrání tomu, aby se věci vymkly kontrole. Mnoho Američanů má za to, že prezident všechno ví a že věci řídí, ale faktem je, že ví jen to, co mu řeknou jeho neokonzervativní úředníci. A ti mají svůj vlastní program.
Obrovské množství zbraní, vojáků a letadel, které do oblasti proudí nyní z USA, dokazuje, že záměrem je rozšířit konflikt. Toto soustřeďování, doplněné německými a francouzskými jednotkami, dalece přesahuje to, co je potřeba k pokoření Hamásu. Oficiálně se tato koncentrace západních vojenských sil vysvětluje snahou ochránit Izrael před Hizballáhem a Íránem. To ovšem představuje další hádanku: Jestliže se totiž Izrael cítil tak zranitelným při svém útoku na Gazu, nabízí se otázka, proč tento útok vůbec riskoval. Riskovat porážku jen kvůli pomstě postrádá přece smysl. Takže Izrael musel předem vědět, že americké síly vstoupí na scénu v okamžiku, kdy Izraelci začnou střílet. Ale jak tohle Izrael mohl vědět, jestliže byl pro něj 7. říjen překvapením?
Zdá se, že Putin i Biden si uvědomili, že pokud se Irán a Hizballáh nechají do konfliktu vlákat, ten se rozšíří a mohl by vyústit ve třetí světovou válku. A tak Putin začal usměrňovat muslimy a Biden Netanjahua. Pokud Putin uspěje, neokonzervativci společně s Netanjahuem pravděpodobně zaútočí pod falešnou vlajkou na Izrael a z útoku obviní Hizballáh. Načež neokonzervativci, řídící Bidenův režim, útok pod falešnou vlajkou použijí k rozšíření války.
Západní vlády a média se zaměřují výhradně jen na zvěrstva Hamásu, takže lidé nemají možnost popřemýšlet o tom, jaký je skutečný stav věcí. Republikáni se ocitají ve společnosti neokonzervativců, požadujících válku, a demonstranti v Evropě, protestující proti nevybíravému bombardování Gazy, jsou označováni za antisemity či „Židy, kteří nenávidějí sami sebe“.
A tak se zdá, jako by rozumný lidský hlas vymizel. Či řečeno jinak: Jako by přestala fungovat překážka, která až dosud bránila tomu, aby věci unikly zpod lidské kontroly.
Zdroj: PCR
Vybral a přeložil Lubomír Man


Nejčtenější za týden