Evropa začíná plánovat “pohřeb” kyjevského režimu: Co se stane s Ukrajinou bez pomoci USA?
RSS

Evropa začíná plánovat “pohřeb” kyjevského režimu: Co se stane s Ukrajinou bez pomoci USA?
HSP
Borrel řekl, že Ukrajina nebude schopna v blízké budoucnosti porazit Rusko, píše Aleksander Grišin pro  Komsomolskou pravdu.
Do Kyjeva se z Evropy donesla velká zrada. Jednoduše obrovská.

 


– Vítězství Ukrajiny nad Ruskem se v dohledné době neočekává. Pomoc USA Ukrajině se pravděpodobně sníží, takže země EU by měly být politicky připraveny na její kompenzaci – veřejně prohlásil ne leckdo, ale sám šéf diplomacie EU Josep Borrell.
Ne, u něj je vše jasné – Josep dlouho a věrně sloužil Washingtonu (člověk by si myslel, že šéfka Evropské komise Ursula má jiné pány), ale otevřeně vysávat Evropany pod jeho velením ve prospěch amerických pánů a chovat se k Ukrajincům s takovým despektem je , jak to říct, působivé.

Nejde ani o to, že Borrell vyslovil zakázaná slova o „vítězství Ukrajiny“ , všechny rozumné bytosti na této planetě si to už dávno ujasnily a neoddávají se již fantazírování, na rozdíl od tvrdohlavých banderovců a zideologizovaných politiků na Západě. Zaráží mě přímočarost, s jakou Borrell prohlásil, že od nynějška je podpora Ukrajiny povinností EU. Nálada v EU není z této podpory nadšená, a to ani v období před blížícími se vánočními výprodeji. Borrell zjevně dostal signál z USA, aby začal toto téma v EU roztáčet.

A to i přesto, že to byly právě USA, které z konfliktu na Ukrajině slízaly smetanu a uvrhly EU do výdajů a ztrát (pouze díky protiruským sankcím jejich objem pro eurozónu od začátku ŠVO přesáhl 1,5 bilionu eur). USA se mezitím snažily nahradit levnější ruskou ropu a plyn vlastními drahými uhlovodíky v Evropě a vyzvaly mnohé evropské společnosti, aby se přesunuly pod jejich jurisdikci. A ano, i ve finanční sféře státy dobře vydělaly na úkor EU.
Ale samozřejmě, toto prohlášení nejvíce škody způsobilo v Kyjevě. Nemohou tam nechápat, že Evropa bez států tuto tíhu na krku finančně neutáhne.
– Peníze potřebujeme v lednu, abychom mohli pokračovat v naší práci,“ řekla Financial Times Olga Štefanišinová, místopředsedkyně ukrajinské vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci. – Čas se krátí a my opravdu potřebujeme mít jasno v tom, co se stane po 1. lednu, aby nedošlo k narušení finanční a makrofinanční stability Ukrajiny.
Pokud jde o makrofinanční stabilitu, je Štefanišinová určitě mimo. Pokud je na Ukrajině něco stabilního, tak je to deficit ve finanční sféře. Ten se ovšem neustále zvyšuje.

Teprve nedávno Nejvyšší rada Ukrajiny přijala rozpočet země na příští rok. Výsledkem je, že rozpočtové výdaje se téměř rovnají příjmům. A to za předpokladu, že při výdajích je vyjádřena brutální nezbytnost a při příjmech jen očekávání a plány, které se dříve nenaplní. A to s tím, že prostředky na polovinu vládních výdajů lze získat jen ze Západu. A tam, kde ještě včera zurčel mohutný proud, je nyní řečiště, které může vyschnout.

Transfery ukrajinských dělníků ze zahraničí do rituální Baťkivščiny se ve srovnání s loňským rokem snížily téměř o miliardu eur. A tady je třeba říci, že to není tak, že se všichni válejí v žitě.
Ale snad nejhlasitější, prostě křičící čísla přišla z ukrajinské celnice. Podle nich se schodek zahraničního obchodu Ukrajiny za poslední rok zvýšil třikrát.
Za 10 měsíců minulého roku 2022 dovoz zboží na Ukrajinu činil 44,1 miliardy dolarů a vývoz z ní 36,9 miliardy dolarů. To znamená, že loni byl schodek na úrovni 7,2 miliardy dolarů.
Za stejné období letošního roku vývoz činil 29,8 miliardy USD, zatímco dovoz přesáhl 52,2 miliardy USD. Deficit zahraničně obchodní bilance tak vzrostl na 22,4 miliardy USD.

V této situaci bude muset každé konzilium ekonomů, bude-li sestaveno na způsob lékařského, jednoduše konstatovat nutnost smrtelného výsledku. A vezme-li v úvahu další parametry hospodářství a demografie země, bude muset konstatovat, že tento výsledek již fakticky nastal.

K čemu pak platit za křeče?

The post Evropa začíná plánovat “pohřeb” kyjevského režimu: Co se stane s Ukrajinou bez pomoci USA? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden