Jamajka jako první země světa již oficiálně zavedla digitální měnu
RSS

Jamajka jako první země světa již oficiálně zavedla digitální měnu

Pro neinformované pro jistotu na úvod zopakuji, co to je digitální měna. Mnoho lidí má velmi mylné představy a myslí si, že jde o něco podobného jako elektronické platby či třeba kryptoměny. Ani s jedním to nemá zhola nic společného.
Zásadní rozdíl je v tom, že digitální měna je lehce nastavitelná tak, aby mohla být napojena na vaši digitální identitu. Lze také omezit za co a kde ji utrácet. Tedy s digitální měnou si nemůžete koupit co chcete a kde chcete. Digitální měna, která je plně integrovaná v rámci vaši digitální identity, kde jsou uvedeny všechny údaje o vaší osobě, je nastavena tak, aby vám povolila jen takovou útratu, kterou máte v rámci ID povolenu.
Tedy například vzhledem k propojení i s vaší zdravotní kartou bude viditelné, že nemáte požadované platné očkování. Budou vám tedy například za trest zablokovány nákupy všeho mimo životně důležitých potřeb (základní potraviny, energie). Jakmile se podřídíte a necháte si vakcínu aplikovat, budou zablokované nákupy odblokovány.
Jiný příklad: Vaše uhlíková stopa, jejíž měření má být součástí ID, je již příliš velká. Budou vám zablokovány nákupy masa a jiných potravin, údajně zanechávajících velkou uhlíkovou stopu, ale i jakékoli další výdaje za požitky, které zanechávají příliš velkou uhlíkovou stopu (např. cestování).
Příkladů je samozřejmě nepřeberně a plně by to takto mělo fungovat v momentě, kdy budou zrušeny jakékoli jiné možnosti plateb.
Ale nyní se již podívejme na slíbenou Jamajku:
Centrální banka Jamajky je první centrální bankou, která oficiálně uznala digitální měnu centrální banky „Jam-Dex“ (CBDC) jako zákonné platidlo.
Bank of Jamaica (BoJ) legalizovala své CBDC, aby vytvořila alternativu ke své ekonomice založené na hotovosti.
Podle zpráv jamajský senát pověřil centrální banku, aby vydala své CBDC, známé jako Jamaica Digital Exchange nebo Jam-Dex. Podle guvernéra Bank of Jamaica Richarda Bylese bude Jam-Dex oficiálně spuštěn pro domácí použití koncem tohoto měsíce.
Jamajský digitální dolar „poskytuje bezpečnější a pohodlnější alternativu k fyzickým bankovkám a mincím a může být použit bez bankovního účtu,“ řekl Byles Blockworks.
Jam-Dex je v pilotní fázi od srpna loňského roku. BeInCrypto na začátku tohoto roku oznámil, že by měl být spuštěn v prvním čtvrtletí, ale zpoždění jej posunulo do druhého čtvrtletí.
Generální ředitel poskytovatele technologií CBDC eCurrency, Jonathan Dharmapalan, tento krok potvrdil: „Zákonodárci na Jamajce nyní jednomyslně zahájili zavedení digitálního dolaru na Jamajce. S tímto můžete vyrovnat jakýkoli dluh na Jamajce. Je prostředkem směny. Je to médium účtu.“
Je důležité, aby si země uvědomily, že jejich peníze mohou být v digitální podobě, dodal: „Vzhledem k tomu, že jsou digitální, nemusíte být na stejném místě ve stejnou dobu, abyste mohli provést transakci… Je to velmi, velmi mocný nástroj.“
Podle Jamaica Observer plánuje JMMB Group, společnost poskytující finanční služby, uvést na trh řadu nových produktů, jako je prodejní místo, elektronický obchod a nová platební řešení, která usnadní spuštění Jam-Dex.
CBDC je také podporována Národní komerční bankou (NCB) prostřednictvím peněženky Lynk, podle dokumentu.
Podle sledovače CBDC Atlantické rady existuje v současné době 105 zemí, které představují více než 95% světového HDP a zkoumají nebo vyvíjejí CBDC.
Podle zprávy již 10 zemí přijalo CBDC, včetně Nigérie, Baham se svým „písečným dolarem“ a několika karibských ostrovních států, přičemž Jamajka je první zemí, která legalizovala CBDC jako platební prostředek.
Čínský digitální jüan, e-CNY nebo DCEP (digitální měna / elektronická platba) bude pokračovat až do roku 2023. Tianjin, Chongqing, Guangzhou, Fuzhou, Xiamen a šest měst v provincii Zhejiang byly zahrnuty do pilotního programu v dubnu.
Spojené státy jsou v tomto závodě opozdilcem, protože tvůrci politik a centrální bankéři odkládají vývoj krypto dolaru.
Digitální dolar  centrální bance umožní autoritářštější úroveň kontroly a dohledu nad financemi občanů.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 0 Průměrně: 0 ]


Nejčtenější za týden