Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že na Ukrajině hrozí nový „Majdan“
RSS

Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že na Ukrajině hrozí nový „Majdan“


HSP
Volodymyr Zelenskyj dnes řekl, že na Ukrajině hrozí nový “Majdan”.
Prezident obvinil Rusko z jeho přípravy. Podle jeho názoru je cílem Ruské federace odstranit Zelenského z funkce.
Podle jeho informací se tento plán v Kremlu nazývá „Majdan 3“. Spočívá v zasévání rozkolu v ukrajinské společnosti vytvářením „chaosu“.
Rádi bychom upozornili, že svého času téma přípravy Majdanu ze strany Ruska aktivně propagoval Zeleného předchůdce ve funkci Petro Porošenko, za kterého se Rusům připisoval “šatuňský plán” na svržení vlády na Ukrajině prostřednictvím protestů proti zvýšení poplatků za komunální služby.
Je zajímavé, že právě Porošenkova strana nyní rozkývala hlavní „zradu“ ve společnosti. A teď je vlastně obviněn, že takto pracuje pro Rusy.
Svého času se Kvartal-95 vysmíval předchozí vládě – prezidentovi Porošenkovi – za podobná prohlášení.
Vidět to například ve scénce z vydání Kvartalu z roku 2016, v níž Zelenského kolegové zesměšňují tvrzení úřadů o existenci Kremlem schváleného plánu “Šatun” (údajně se nachází v hacknutém e-mailu tehdejšího Putinova pobočníka Surkova), jehož cílem byla diskreditace státních orgánů předčasných parlamentních a prezidentských voleb.
Ale vážně, Ruská federace nemá prakticky žádné páky vlivu na vnitřní ukrajinskou politiku.
Ale Američané ano. A chce-li někdo na Ukrajině začít nový Majdan, bude muset jít po podporu ne do Moskvy, ale do Washingtonu.
V této souvislosti už v ukrajinských politických kruzích koluje konspirační teorie, že Západ se údajně rozhodl vyměnit Zelenského a jeho postupný odchod (buď prohrou ve volbách, nebo předáním moci nějaké “široké koalici”) prý považuje za hlavní podmínku další podpory.
Tato teorie však není nijak potvrzena.
Signály přicházející ze Západu však jasně ukazují na jiný problém, který je mimořádně nebezpečný nejen pro Zelenského, ale i pro Ukrajinu.
Jeho podstatou je ve zkratce to, že Američané chtějí, aby Kyjev snížil svou závislost na vnějších zdrojích financování a více spoléhal na vlastní síly. To bylo zejména hlavní poselství zvláštní zástupkyně USA pro Ukrajinu Penny Pritzkerové, která, nabídla ukrajinským orgánům, aby si představily situaci, ve které neexistuje žádná americká pomoc.
Jde však o to, že Ukrajina ani v době míru nemohla žít jen ze svých zdrojů a byla neustále závislá na vnější pomoci. Během probíhající války, kdy je ekonomika prakticky zničena, je tento úkol o to nemožnější. Zejména s ohledem na vysokou míru korupce a mimořádně nízkou efektivnost státního aparátu. A tyto problémy se v dohledné budoucnosti nevyřeší. Zejména zatímco válka pokračuje. K tomu, aby Ukrajina přestala být závislá na zahraniční pomoci (nebo alespoň tuto závislost prudce snížila), je třeba, aby přinejmenším skončila válka.
Pokud však válka neskončí (a ukrajinské orgány zatím stále tvrdí, že válka by měla být vedena až do dosažení hranic z roku 1991), pak se dostáváme do začarovaného kruhu, který může mít vážné důsledky pro Zelenského i pro Ukrajinu. A právě nezbytné ekonomické problémy by v případě snížení pomoci mohly způsobit akutní vnitřní krizi. Je možné, že právě s touto perspektivou Zelenskyj učinil své prohlášení o nadcházejícím Majdanu, když předem odepsal všechny kritiky moci jako agenty Kremlu.
Rozvědka potvrzuje Zelenského obavy
Po Zelenském i ukrajinská vojenská zpravodajská služba tvrdí, že Rusko připravuje “Majdan 3” s cílem svrhnout prezidenta a destabilizovat situaci na Ukrajině.
Představitel Hlavního zpravodajského ředitelství Andrej Jusov v komentáři pro NV uvedl, že “ruský informační útok se již uskutečňuje”.
„Není to jedno téma, je to paralelní zintenzivnění několika konfliktních událostí uvnitř země. Je to zintenzivnění vnitřních sporů se zaváděním obvyklých ruských a propagandistických narativů,“ řekl.
Jusov uvedl, že v Rusku je za tento projekt zodpovědný Sergej Kirijenko, první zástupce vedoucího prezidentské administrativy.
Kromě toho se podle představitele GUR bývalý poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov nedávno vrátil k ideologické práci na Ukrajině.
Podle Jusova je úkolem operací zaměřených na ukrajinské publikum „rozdělit společnost, demoralizovat ji a demotivovat k odporu, jakož i posílit a přesunout pozornost na vnitřní rozpory“.
The post Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že na Ukrajině hrozí nový „Majdan“ first appeared on .


Nejčtenější za týden