Ukrajině docházejí peníze a čas
RSS

Ukrajině docházejí peníze a čas
HSP
Ukrajině docházejí peníze a čas, ale zájem Kongresu o financování jejího boje proti ruským silám klesl více než kdykoli předtím.
Její zastánci tvrdí, že Ukrajině docházejí peníze a čas. Zájem Kongresu o financování jejího boje proti invazi ruských vojsk však klesl více než kdykoli předtím a rostoucí konkurence ze strany jiných priorit národní bezpečnosti – včetně Izraele a jižní hranice USA – by mohla znamenat smrtelný úder pro další americkou pomoc bojujícímu evropskému spojenci, píše list Washington Post .

 


Kongres dosud vyčlenil na pomoc Ukrajině přibližně 113 miliard dolarů, přičemž poskytl obrněná vozidla, systémy protivzdušné obrany, dělostřelectvo, bezpilotní letadla, munici a další prostředky, které ukrajinské síly použily na zničení značného množství ruských zbraní a vozidel a vytlačení Rusů z některých klíčových míst, tvrdí Bidenova administrativa.
Chuť republikánských zákonodárců dále pomáhat Ukrajině však klesala už mnoho měsíců, dokonce i před očekávanou letní ofenzívou, která nepřinesla žádné dramatické přelomy, neboť průzkumy veřejného mínění ukazovaly neustálý pokles kdysi silné podpory americké veřejnosti. V posledních měsících malá, ale silná frakce konzervativců ve Sněmovně reprezentantů uvrhla zákonodárný sbor do chaosu, což ještě více ztížilo schvalování liberálních nebo bipartitních priorit. A teď se Ukrajina ocitla v boji o pozornost zákonodárců.

Senátorka Cynthia M. Lummisová (R-Wyo) v rozhovoru uvedla, že její republikánští voliči „jsou toho názoru, že v této chvíli je Izrael vyšší prioritou a že pokud bychom později potřebovali přehodnotit některé z těchto předchozích priorit, bylo by vhodné to udělat .”

Zastánci v obou komorách trvají na tom, že dvoustranná většina Kongresu je stále za vyslání pomoci do Kyjeva, ale ani to by nemuselo stačit k tomu, aby se Bidenova žádost v dohledné době prosadila.
Nejistota v Kongresu přinutila ministerstvo obrany “vyčíslit” vyčleněné finanční prostředky, které zůstávají k dispozici na bezpečnostní pomoc Ukrajině a které ve čtvrtek činily přibližně 1 miliardu USD, uvedla Sabrina Singhová, mluvčí Pentagonu. Nedávné balíky pomoci činily méně než 200 milionů dolarů ve srovnání s předchozími dodávkami zbraní, které dosáhly 1 miliardy dolarů nebo více.
„Budeme pokračovat v zavádění balíků,“  řekl Singh.  “Ale budou se zmenšovat.”
Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pondělí řekl, že schopnost Spojených států „plně financovat“ potřeby Ukrajiny je s každým dalším týdnem „těžší a těžší“. “Okno se zavírá,” řekl novinářům. “Pokud bychom získali plné financování”, Spojené státy by mohly vyzbrojit Ukrajince “na mnohem jistějším a důslednějším základě” a pomoci jim vyhrát válku, řekl.

Ukrajina také čelí obrovskému rozpočtovému deficitu ve výši 35 miliard dolarů na příští rok, z čehož jen třetinu by měl pokrýt její další hlavní podporovatel, Evropská unie. Bývalý sovětský stát spoléhá na financování ze strany USA, aby udržel svou vládu v chodu. Pokud by se neschválila další americká hospodářská pomoc pro Ukrajinu, země by pravděpodobně musela snížit počet státních zaměstnanců a služeb, varovali minulý týden američtí představitelé zákonodárců.

“V současnosti již nejsou k dispozici žádné finanční prostředky na přímou rozpočtovou podporu,”  řekla senátorům z Výboru pro zahraniční vztahy Erin McKeeová, asistentka administrátora pro Evropu a Eurasii v Agentuře USA pro mezinárodní rozvoj. “Bez dalších rozpočtových prostředků by ukrajinská vláda musela použít nouzová opatření, jako je tlačení peněz nebo nevyplácení kritických mezd, což by mohlo vést k hyperinflaci a vážně poškodit válečné úsilí,” řekla.

The post Ukrajině docházejí peníze a čas first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden