Institut premiéra Fialy mlží kolem financování
RSS

Institut premiéra Fialy mlží kolem financování
PETR LACHNIT
Jestli někdo v posledních dnech dominuje médiím, sociálním sítím nebo hospodským debatám, tak je to český premiér Petr Fiala. Není se čemu divit.


Vždyť který stát se může pochlubit, že má v čele vlády nutellového mága, jenž vlastním občanům říká: Nakupujte v cizině, doma to stojí za houby. Mohu jen tipovat, že iniciátorem spotřebitelského výletu za hranice všedních dní byl jeho ekonomický poradce Štěpán Křeček, který před několika měsíci šetřivým našincům doporučoval utrácet v Polsku. Jenže pro Petra Fialu může být ještě hůř.
Oč jde. Možná už víte o existenci think-tanku Pravý břeh – Institut Petra Fialy, což má být subjekt založený před deseti lety „skupinou přátel a podporovatelů“ Petra Fialy. No a tento institut nedávno rozjel obří billboardovou kampaň nazvanou Restart Česka. Problémem ale je, že nikdo neví, z jakých prostředků je financována. Když se o fungování Pravého břehu chcete dovědět více z veřejných zdrojů, máte smůlu. Na serveru justice.cz najdete za poslední léta pouze rozvahy, nikoli ale výkazy zisků a ztrát (https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=762466). Jistě náhoda.
Když se institutu někteří nevládní novináři zeptali, kolik billboardů a za jakou cenu se ve veřejném prostoru objevilo, dostalo se jim vyhýbavé odpovědi. „Jde zhruba o stovku billboardů. Předpokládáme, že se náklady budou pohybovat v řádu vyšších stovek tisíc korun. Financování kampaně bude vykázáno v souladu s platnými předpisy,“ sdělil Michal Chládek z Pravého břehu. Na další otázky, odkud peníze na zaplacení kampaně šly, kdo je Pravému břehu poskytl, už nereagoval (článek v Parlamentních listech ze dne 20.10.2023 https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Stovky-tisic-Kc-za-100-billboardu-Kdo-Fialovi-plati-kampan-A-proc-tak-levne-744730). Podle expertů na reklamu je tato částka směšně nízká, a nikdo neví, kdo skutečně kampaň platí a kdo takto nestandardní podmínky vyjednal. Přitom jde o miliony korun poletujících kolem premiéra České republiky, což vyvolává spoustu nepříjemných otázek.
I Petr Fiala se často zaštiťuje transparentností a bojem s korupcí. Nicméně u jeho institutu něco pořádně páchne. Přitom by stačilo vyložit karty, alias účty na stůl. Pokud to Petr Fiala neudělá, de facto se k nekalým praktikám hlásí. Vážená média, jak dlouho mu bude mlžení procházet? Tady skutečně nejde o nutellu…

Zdroj: Petr Lachnit

The post Institut premiéra Fialy mlží kolem financování first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden