Jsme tu ještě doma, ptají se Němci po zápase v Berlíně. Turci ovládli hřiště i hlediště
RSS

Jsme tu ještě doma, ptají se Němci po zápase v Berlíně. Turci ovládli hřiště i hlediště
COM
Sobotní nečekaná porážka německého fotbalového týmu s Tureckem vyvolala ve Spolkové republice debatu, zda šlo ještě o sport nebo spíš o politiku. Ačkoli se zápas hrál v Berlíně, atmosféru ve vyprodaném hledišti utvářeli jednoznačně fanoušci týmu s půlměsícem na vlajce.
„Venkovní zápas ve vlastní zemi, “  napsal německý list Bild , který připomněl, že utkání se odehrálo jen den po návštěvě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v SRN.

„Atmosféra na Olympijském stadioně v Berlíně byla den po Erdoganově návštěvě v hlavním městě pevně v tureckých rukou,“ uvedl deník ve zjevné narážce na početnou přistěhovaleckou komunitu v Německu s tureckými kořeny. „Němečtí fanoušci to brali s humorem, když občas volali: ,Výhra hostů, výhra hostů,‘“ dodává deník.
Bild si také všímá, že kapitán německého týmu Ilkay Gündogan, jenž je tureckého původu, byl fanoušky hostujícího celku „nemilosrdně vypískán“ a že po zápase táhly desítky lidí fandících Turecku po Berlíně a ukazovali pozdrav stoupenců turecké pravicově extremistické organizace Šedí vlci.
Toto militantní uskupení je aktivní hlavně v Turecku, částečně ale i v Německu. Pozdravem členů organizace se stalo spojení palce, prostředníčku a prsteníčku na zvednuté ruce do tvaru vlčí hlavy, se současným natažením ukazováčku a malíčku, symbolizujících vlčí uši.
Šéf německého fotbalového svazu (DFB) Bernd Neuendorf  připustil, že se na berlínském stadionu necítil jako doma. „Turecké publikum mělo jasnou převahu,“ řekl s tím, že DFB s takovou situací počítal.
Že se zápas hrál v Berlíně, na situaci podle Neuendorfa neměl žádný vliv. „Turecká komunita by byla početná i v jiných velkých německých městech,“ dodal.
Expert opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) pro vnitřní záležitosti Gregor Golland si položil otázku, proč turečtí přistěhovalci žijí v Německu, když stále tíhnou k Turecku a jeho prezidentovi Erdoganovi. „Jsou tady dobrovolně, a přesto nejsou ochotni se integrovat. Musíme už konečně masivně omezit migrační pobídky a namísto toho požadovat více sounáležitosti s naší zemí, její kulturou a jejími hodnotami,“ prohlásil Golland.
Podobně se vyjádřil generální tajemník vládních liberálů (FDP) Bijan Djir-Sarai. „Musí nás všechny bolet, když lidé narození v Německu při mezistátním zápase vypískají národní mužstvo. Znova se ukazují opomenutí a deficity v integrační politice,“ uvedl.

The post Jsme tu ještě doma, ptají se Němci po zápase v Berlíně. Turci ovládli hřiště i hlediště first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden