Nechtějí, aby senioři volili. Mladá generace přitom také podléhá dezinformacím
RSS

Nechtějí, aby senioři volili. Mladá generace přitom také podléhá dezinformacím
KAROLINA STONJEKOVÁ
Začalo to před pár lety v Německu celkem nevinně — písní o tom, že babička je ekologická svině, protože jí maso a jezdí terénním autem. Pokračovalo to v Británii brexitem, kde byla stará generace obviněna, že právě ona sebrala mladým tu úžasnou možnost zůstat i nadále členy EU. Vida, stačilo pár let počkat a móda nasazovat seniorům psí hlavu dorazila také k nám. Jen si všimněte, jak často ve veřejném prostoru zaznívá názor, že mladý člověk může klidně volit už od 16 let, zatímco „starým“ by se toto právo mělo naopak úplně sebrat. Senioři jsou přece hloupí, už jim to nemyslí, a proto snadno podlehnou dezinformacím. Problém ovšem je, že dezinformacím podléhá celkem masivně i mladá generace. Byť se o tom z nějakého důvodu nemluví.
V poslední době tu máme trend zcitlivělých mileniálů ronících na internetu krokodýlí slzy nad tím, jak by bylo nejlépe nejstarším spoluobčanům odebrat hlasovací právo, protože se nechají „opít koblihou“, a dokud budou moci volit, nic se v této společnosti nezmění k „lepšímu“. Jako kdyby snad byl nějaký kvalitativní rozdíl v tom, jestli někdo volí Babiše kvůli koblize nebo Bartoše pro jeho cool dredy.
Odhlédněme teď na chvíli od faktu, že úroveň společnosti se pozná, mimo jiné, právě podle toho, jak zachází s nejstarší generací, jak uctivě, nebo naopak neuctivě se k šedinám chová. Zajímavější je jiná otázka – skutečně je situace tak jednoznačná? Opravdu je možné ze všech seniorů udělat paušálně hlupáky, kteří by měli přijít o právo rozhodovat a naopak se upínat k mladé generaci, která všechno spasí?
Ano, občas asi některý senior obdrží nebo přepošle řetězový e-mail, (jejichž význam se ale stejně dramaticky zveličuje). Občas uvěří nějaké dezinformaci a sem tam třeba koupí předraženou sadu hrnců, péřových dek nebo pánví. Ale ruku na srdce, každá generace má něco. Nejsou to senioři, kdo řeší palčivý pseudoproblém, že neví, se kterým z údajných 150 druhů pohlaví se identifikovat. Nejsou to senioři, kdo podlehl dezinformaci, že existuje jakýsi „gender“, který je snad dokonce možné si vybrat. Není mezi nejstarší generací úplně běžné, aby její příslušníci nevěděli, zda jsou ženami nebo muži, či zda jsou jakési nebinární, případně fluidní cosi. Ne, ne, ne, to se neděje mezi starými, hloupými a řetězovými e-maily zdezinformovanými. Tohle se odehrává mezi současnou mladou generací, mezi těmi, na nichž má stát budoucnost nás všech. Mezi těmi, jimž rozum údajně slouží dobře, dokonce mezi těmi, kteří mohou mít i nějaké formální vzdělání. Ti, kteří se smějí starým a nejraději by jim sebrali volební právo, jsou často ti samí, jež podlehli dezinformacím o tom, že pohlaví je údajně jen jakýsi sociální konstrukt a nikoli biologická danost.
Stejné je to i s ideologií globálně-oteplovacího alarmismu. Nejsou to dezinformovaní staříci a stařenky, kdo se přilepuje k silnicím nebo svými pochody blokuje dopravní tepny. Není to nejstarší generace, která pod vlivem oteplovací propagandy podléhá jakémusi blíže nespecifikovanému „klimatickému žalu“ jelikož prý hrozí, že se na Zemi do pár let seškvaříme na uhel. Není to stará generace, která proti změnám klimatu (jež se odehrávaly vždycky a vždycky se také odehrávat budou) pořádá demonstrace, stávky a hladovky. Když byli dnešní senioři mladí, nevykřikovali okázale do světa, že je správné nemít děti, jelikož jejich údajná uhlíková stopa by mohla zatížit planetu.
Zkrátka nelze říci, že by se senioři většinově nechali nějak ovlivnit dezinformacemi, šířenými mladou slečnou Gretou Thunbergovou – podle jejíchž predikcí už lidstvo v tuto chvíli nemělo vůbec existovat. Nemluvě o tom, že značná část dnešních seniorů prožila většinu života v podmínkách tak skromných a „uhlíkově neutrálních“, že by to dnešní zpovykaní mlaďasové nevydrželi ani den.
Striktně vzato je úplně jedno, jestli se někdo nechá ovlivnit dezinformací, podle které na nás letadla z výšky sypou jedy, nebo dezinformací, že má lidstvo za pár let shořet ve výhni globálního oteplování, či nesmyslům o volitelném, fluidním, stopadesátém pohlaví. Pokud se nedíváme s despektem na ty, kdo mají pocit, že klima změní studentská stávka, případně rajčatová omáčka vylitá na obraz Mony Lisy, neměli bychom skrz prsty hledět ani na naše babičky a dědečky, kteří vidí svět a politiku jinak. A už vůbec bychom neměli tvrdit, že mladá generace má nějakou přirozenou imunitu proti manipulaci, dezinformacím a propagandě, když s klidem naskočila na dvě největší dezinfo-propagando-manipulace současné doby. Jestliže někoho znepokojují politické názory a preference starší generace, neměly by ho nechávat v klidu ani názory a preference dnešních mileniálů. Už proto, že ti druzí budou ovlivňovat naše životy daleko více a podstatně déle než ti první.
Karolina Stonjeková, cnn

The post Nechtějí, aby senioři volili. Mladá generace přitom také podléhá dezinformacím first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden