Islandská erupce může nastat kdykoliv, magma je u povrchu
RSS

Islandská erupce může nastat kdykoliv, magma je u povrchu


Úřady se obávají, že islandská sopka by mohla vybuchnout s pouhým 30minutovým předstihem, protože Meteorologický úřad země (IMO) varoval, že magma mohlo dosáhnout velmi vysoko v zemské kůře. (Foto: X)

Kristín Jónsdóttir, vedoucí oddělení islandského meteorologického úřadu, uvedla, že lidé budou muset „několik příštích dní jen napjatě čekat“, jak se události vyvinou.Podle ní může být klesající aktivita zemětřesení v posledních 24 hodinách známkou toho, že se magma dostalo velmi blízko k zemskému povrchu, a dodala, že tento scénář není nepodobný tomu, co bylo pozorováno před předchozí erupcí v roce 2021.
Island očekává erupci. Mezitím se v centru města objevila velká trhlina

Úřady se obávají, že před očekávanou erupcí sopky by mohly dostat pouhých „30 minut upozornění“. „Všechna velká znamení už tu jsou, takže hledáme ta malá znamení, příznaky, které říkají, že i když monitorujeme velmi pečlivě,“ dodal Vídir Reynisson, šéf civilní ochrany.Meteorologický úřad uvedl, že ve vrtu ve Svartsengi byl zjištěn magmatický plyn, což signalizuje blížící se erupci sopky Fagradalsfjall v následujících dnech, přičemž nejvíce ohroženo je město Grindavik.Zdroj: independent.co.uk
Článek Islandská erupce může nastat kdykoliv, magma je u povrchu se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden