Právo veta v EU: Německo tlačí na zrušení
RSS

Právo veta v EU: Německo tlačí na zrušeníJAN BARTOŇ
V rozhovoru s německým velvyslancem v Česku se jasně ukazuje plán na výrazné posílení federalizace EU. Je potřeba zrušit právo veta a „odstranit tak zdání suverenity členských států“.


Rozhovor s velvyslancem Německa v Česku Andreasem Künnem je jasnou ukázkou německého pohledu na fungování EU. Je to „pomalu fungující sdružení států“, které je potřeba změnit zrušením práva veta. Rozhovor se týká sice zejména migrace, kde už Německo situaci nejen že nezvládá, ale migranti již zásadním způsobem ovlivňují německou politiku. Nicméně, o řadě problémů pan velvyslanec taktně pomlčel.
Závěr rozhovoru uvádím doslova :  Evropa musí být akceschopnější, rozhodování musí být rychlejší a efektivnější. Na jedné straně si členské státy EU stěžují, že se neshodujeme třeba v blízkovýchodní politice, na druhé straně za každou cenu trvají na zachování práva veta. To nejde dohromady. Doufám, že si včas uvědomíme, že budeme muset upravit fungování evropských institucí. Je nás 27, jednání jsou často dlouhá a složitá, nemůžeme reagovat dostatečně rychle. Je nepředstavitelné, jak by to fungovalo s ještě větším počtem členů.Reformy jsou nutné a rozhodně ne kosmetické. Žádná evropská země včetně Německa nebo Francie nemá dostatečnou váhu k tomu, aby ve světě vystupovala samostatně. Pokud chceme mít nějaký vliv, musíme vystupovat společně jako Evropská unie. V opačném případě nemůžeme očekávat, že na nás ostatní v této rychlé a nepředvídatelné době budou brát ohledy. Pokud se dál budeme schovávat za to, že si potřebujeme symbolicky zachovat zdání státní suverenity, a prosazovat do společných ujednání vlastní banální proklamace, nesmíme se divit, až se brzy ocitneme na smetišti dějin. A to bych nerad viděl.
Naprosto jasná zpráva, co říkáte . Nicméně, všechno má své ale. Nejprve je třeba připomenout, že je to politika EU dirigovaná Německem, která z ochrany Schengenu udělala jakousi podivnou statistickou organizaci. Frontex nic jiného než sčítání migrantů – dodejme, že ilegálních – ani nedělá. Pokud zasahují námořní síly států, například Řecka nebo Itálie, je v médiích tento zásah jednoznačně vykládán jako neslučitelný s lidskými právy.
Když v roce 2015 vrcholila migrační krize, tehdejší německá vláda pod vedením Angely Merkelové pod heslem „Zvládneme to“ přijala přes milion uprchlíků alias ilegálních migrantů. Tehdy padlo i rozhodnutí o přerozdělování migrantů (Česko bylo proti) většinovým hlasováním (inu, ne všechna hlasování jsou dnes totiž v EU spojena s právem veta) a to bylo nakonec zrušeno a samotná Merkelová ho označila za „chybu“. Na to pan velvyslanec evidentně „zapomněl“.
Přerozdělování migrantů v rámci EU je naprostý nesmysl z jednoho jediného důvodu. Pokud máme uvnitř Schengenu otevřené hranice, nelze prostě nic regulovat a ilegální migranti vždy půjdou tam, kde jim nabídnou nejlepší podmínky – peníze. A tímto státem je Německo. Pokud se vrátíme ke kontrolám na hranicích uvnitř Schengenu, dopadne to tak, že EU bude ještě více nepopulární.
Příklad? V pátek 17.11.2023 jsem s rodinou jel do Drážďan a na německé straně byla jakási podivná „kontrola“ a prostáli jsme tu 70 minut – doslova a do písmene. Vznikla fronta až k Ústí nad Labem, tj. přes 10 kilometrů. Tady tomu by se měl možná pan premiér Petr Fiala věnovat, když už do Německa vyjel na „kontrolní“ nákup. Takové opatření žádné nadšení pro EU nevyvolá a je jen dokladem toho, že politici EU vedou krásné řeči a realita je zcela jiná.
Jediným smysluplným řešením je proto zabránit ilegální migraci na vnější hranici EU. To nezajistí Frontex, ale pouze a jenom státy EU, které onu vnější hranici EU mají. Samozřejmostí pak musí být vyexpedování ilegálních migrantů zpět tam, odkud přišli. Bohužel, i za cenu lidského utrpení. Ale jiná možnost neexistuje. Alternativu tomuto opatření vidíme dnes a denně. Na rozdíl od pana velvyslance je skutečností, že většina imigrantů si ponechává své postoje a islám je v tomto směru naprosto unikátní, protože je vůči ostatním vírám nejméně tolerantní. Jsou dnes už i v Berlíně části, kam se starousedlíci bojí chodit.
Homogenita evropské společnosti mizí a nastupuje strach o život. 20.11.2023 se v Událostech objevila zpráva z Francie, že tam v posledním období narůstá počet přepadení místních úřadů (vypálení) a starostů zvláště. Kdopak to asi dělá? Na to bohužel zpráva v ČT neodpověděla, ale na Marine Le Penovou se to už nesvádělo. Že by imigranti?

Jan Bartoň

The post Právo veta v EU: Německo tlačí na zrušení first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden