Pohřbívání Bidena začalo
RSS

Pohřbívání Bidena začalo


HSP
Čerstvé ratingy Joea Bidena jsou horší než za celé jeho působení v prezidentském úřadě: dnes ho má rádo 40 procent dotázaných, přičemž nejvíce zklamáni jsou jeho klíčoví příznivci – demokraté a generace ve věku 18 až 34 let. Tam se jeho příznivci vyjádřili na úrovni 31 procent. Podaří se tedy Donaldovi Trumpovi návrat? To se dozvíme již za necelý rok (volby jsou stanoveny na 5. listopadu 2024). Ale minimálně jeho ratingy jsou rozhodně vyšší než Bidenovy, píše Dmitrij Kosyrev pro  Ria Novosti.

A tady začíná nářek, pískot a vytí, mezi nimiž je zajímavé identifikovat jednu jedovatou myšlenku – že celý svět, nejen američtí demokraté, je touto perspektivou zděšen.

Co se týká Demokratů, tam je všechno jasné. Je velmi poučná zábava sledovat, jak se v jejich klíčových médiích pravidelně objevují publikace za hranicí hysterie: Myslíte si, že Trump se nemůže vrátit, neboť je to nemyslitelné? Ale on může, vtlučte si to konečně do hlavy. Nemyslitelné, příšerné, neskutečné – je to reálné.

Naše epocha obecně může být mimořádně dobrým materiálem pro psychology, sociology a další, kteří zkoumají lidstvo. Marx se velmi mýlil, když vázal chování velkých mas lidí téměř výlučně na jejich materiální zájmy. Bohužel ideologické motivy jsou často silnější než materiální. Pro klasického západního liberála je prvořadé rozšířit své nové životní představy do celé země a světa kolem sebe; všechno ostatní je nemyslitelné a odsekává to: jak je možné, že polovina vašich spoluobčanů vyznává nějaké jiné představy?

Ano, ale to jsou jejich – americké a západní – vnitřní problémy. Co to má společného s námi? A ještě v roce 2016, kdy Trump poprvé zvítězil, se jim (Američanům) i nám vysvětlovalo, že svět se děsí příchodu takového prezidenta.

Nyní se to opakuje. Tady je, jak se s problémem vypořádává celkem trumpovský zdroj Breitbart: britský Economist ve vydání se slavnou “tajemnou” obálkou říká, že Trumpův příchod je “stínem visícím nad světem” a je zapotřebí naléhavý nouzový plán. A co, říká Breitbart, svět nemá jiné problémy než Trumpa? Co takhle nemoci, masová migrace nebo neochota elit najít diplomatické řešení s jaderným Ruskem? Proč si někdo myslí, že všichni, po celé zeměkouli, sedíme a třeseme se v očekávání Trumpova druhého příchodu?
Netřeseme se, připojuje se k diskusi hongkongský deník South China Morning Post. To Západ se tohoto zvratu událostí bojí, ale zbytek světa ne.
Každý totiž ví, že v případě Ameriky „leopard nemění své skvrny“. V přístupu nebude velký rozdíl. Byl to Trump, kdo zahájil otevřenou obchodní válku s Čínou, která skončila neúspěchem, ale rozbila mnoho věcí ve světovém hospodářství a přinesla utrpení zemím zcela mimo řešení otázky – kdo je větší, USA nebo ČLR. A Biden jen „maximalizoval“ přístupy svého předchůdce k průmyslové politice a soutěži s Čínou. Biden “pretrumfl” Trumpa tím, že udělal totéž, ale bez amatérských improvizací. Například USA právě oznámily, že budou nadále blokovat práci odvolacího panelu Světové obchodní organizace, a to byl nadnárodní orgán, který jasně řekl: obchodní válka USA proti Číně je v rozporu se všemi globálními obchodními pravidly.
Je zřejmé, že si to nemyslí jen Číňané. A protože před případnou změnou moci v USA už nic nestojí, oživme diskusi, kterou jsme začali v roce 2016: máme rádi Trumpa – a proč. Máme ho rádi, protože on a jemu podobní mají šanci vrátit USA a některé jejich spojenecké země do domácí normality. Ideologie, kterou nazýváme liberální, totiž v těchto zemích zcela ničí lidská společenství a činí takové státy nebezpečnými pro zbytek světa. Zároveň se všude aktivně šíří nákaza v podobě „nových norem“. Nechceme to.

A líbí se nám také to, že léčení jejich společností bude trvat dlouho, během kterého se nám bude snazší starat o své věci. Západ bude méně šířit svou nákazu a více bude tiše sedět a trápit se nad svými vnitřními boji.

Ale pokud jsme takoví milovníci rizika, že chceme stát u agónie Západu, pak nemáme rádi Trumpa, ale demokraty a jiné liberály. Ti – se svým vytrvalým „jsme v pohodě, pokračujme“ – rychle přivedou svůj svět k úplnému kolapsu. Jediným problémem jsou zde jejich typické pokusy přenášet své problémy ven, vyvolávat války kdekoli. Čeho jsme vlastně svědky už dnes.  A Trump, připomínáme, žádné války nezačal.
The post Pohřbívání Bidena začalo first appeared on .


Nejčtenější za týden