A podpoříme koho? Překrmené banky
RSS

A podpoříme koho? Překrmené bankyŠTĚPÁN CHÁB
Dotační politika. To je tak krásně vypečená věc plná kvalitních a časem ve Strakovce prověřených signálů, až by jeden plakal. Uvažujete o projektu Oprav dům po babičce? A o pořízení elektroauta do firmy? Stát to masivně podporuje. Potřebuje to podpořit, aby měl hezká čísla na sjezdu komunistické strany EU. Jenže podpoří se tím lidé, firmy, nebo banky?

Tak koukněme na škaredost jménem Oprav dům po babičce , tedy na princip pomalu vařené žáby. Onen až milion, který vám štědrý stát chce na dům vyplatit, jde z fondu emisních povolenek. Takže tam, kde stát zdražil elektřinu, dopravu a tím vlastně všechno zboží i služby, odtamtud vám dá dotaci na opravu domu, takže střešní tašku vám budou platit i ti, kteří se teď dostávají do exekucí a stali se pravidelnými klienty potravinových bank. Jenže stát si k tomu dal podmínku. Pojede se půl na půl. Půlku uhradí stát dotací z emisních povolenek, druhou půlku musí dodat žadatel. K tomu stát přizpůsobil trh s úvěry. Od ledna budou „výhodné“ úvěry, které budou doplňovat dotaci. Stát dá dotaci milion, žadatel si druhý milion půjčí u banky. Banka tak získá jednoho dobrovolného dlužníka. Na kolik let? Na deset? Deset let bude žadatel povinen platit dejme tomu 10 tisíc navíc bance. Úroky budou nesmírně „výhodné“, jen mezi třemi až čtyřmi procenty. Chuděry banky, nebudou mít co žrát. Tak nízké úroky.
Nechtěl bych být žadatel o takovou půjčku. Obzvláště v nadcházející exekuční žni, která přijde s nezvládnutou krizí hospodaření vlády Petra Fialy a jejich konsolidačním balíčkem.
Podobné přinesl stát u podpory elektromobility pro firmy . I tam musí ČR dosáhnout lepších čísel, protože začínáme být v angažované EU za ostudu (jako v poslední době ve všem). I tady chce stát podpořit firmy. Podpoří je zvýhodněným úvěrem u bank, který musí využít na nákup elektroaut. Stát učiní záruku u komerčních bank, ručit bude Národní rozvojová banka ČR. Záruka bude až ve výši 70 procent ceny auta (případně nově vystavěné nabíjecí stanice). To vše zase u bank. Úroky budou opět velmi „výhodné“. Banky, chuděry, skutečně budou fungovat o chlebu a vodě. Pokud firma neustojí svůj byznys a zbankrotuje, nevadí, její dluhy skrze Národní rozvojovou banku zaplatí daňový poplatník. I ten ve frontě u potravinové banky.
Jaký je výsledek takové ekologické politiky státu? Nevydá prakticky žádné prostředky, dosáhne (pokud na to lidé skočí) lepších čísel v EU, uvalí na chudé lidi ještě větší chudobu, a navíc, což je ten úraz, zadluží statisíce lidí, kteří budou muset splácet úvěr v době, která je z hlediska dluhu velmi nejistá. Z toho všeho budou požívat výhody banky. Protože právě u nich se upíší ty statisíce nových dlužníků. Stanjurův obrácený Windfall Tax, až do zemdlení budeme zvyšovat bankám zisky a nebudeme je umět zdanit, protože nám tu nic nepatří a nemáme na nic páky. Však z Windfall Tax nám byly slibované stovky miliard. Ze stovek miliard se staly jednotky miliard. Potlesk. Na otevřené scéně a s vybuchujícími konfetami, kam až oko dohlédne. To je takový úspěch, že by to chtělo ještě o kousek očesat důchody a oddálit všem o nějaký ten půlrok odchod do důchodu. Stanjurovo univerzální řešení.
Je to moudrá politika se vším všudy. Před týdnem jsem si řekl – začnu spořit. Jinak spořit. Začnu totiž nakupovat radiátory. Jeden měsíčně. Ne, to není novodobé investiční zlato. Chtěl jsem jít s dobou a omezit topení v domě jen na jeden zdroj. Tedy kotel. Před třemi roky jsem si prohlížel ceny radiátorů, jeden stál 1200,-, ten nejlevnější. Teď? 3600,-. Ne, na to nemám. Investice do radiátorů tedy padá. Že bych se zadlužil u programu Oprav dům po babičce? Milion od státu, tedy z peněženek všech (i těch ve frontě na milodary z potravinové banky, já to budu opakovat do zblbnutí, budu a budu, protože chudých je mnohem víc než bohatých a emisními povolenkami vytuněná cena rohlíku se zvedla všem), milion jako úvěr od banky. Možná bych za ně koupil i ty radiátory (i když pochybuju, co za to koupit je nalajnované, zateplovat, polystyrénem oblepovat domy a zase zateplovat). Ale tak si tak říkám, je upsání se do takového dluhu cesta? Mnohem radši bych byl, kdyby prostřednictvím špatné politiky státu nestál jeden nejzákladnější radiátor trojnásobek ceny, která tu byla před třemi roky. To bych si postupně koupil všechny radiátory a jako drobný a zodpovědný střadatel se prostě bezhlavě nezadlužil na deset i víc let dopředu. Což také neudělám.
Přímo kruciální je pak tvrzení vládních lichvářů, kteří společnost infikovali přesvědčením, že dotační program Oprav dům po babičce je i pro ty nízkopříjmové . U toho mě doslova berou mory. Nízkopříjmová rodina, tedy rodina s nízkými příjmy, s příjmy z ruky do huby, se zadluží u banky, aby vláda mohla vykázat v EU dobrá čísla. Otázkou je, a ta otázka musí zaznít a zaznívat, kolik těch nízkopříjmových rodin padne časem vinou takové půjčky do exekucí? Kolik z těch rodin se časem dostane do neřešitelné finanční situace? Sebere jim pak banka krásně zateplený dům a půjdou na ubytovnu? Protože splatit milion, to je sice pro některé hračka, ale pro jiné (a těch je pohříchu víc) je to hora velikosti Everestu. Hra s budoucností rodin, které nepatří finančně mezi šampióny. Od státu je až nemravně riskantní a doslova zlé, že chce zahnat takové rodiny do dluhu.
Oprav dům po babičce i podpora nákupu elektroaut jsou možná zodpovědné ze strany státu vzhledem k lokajskému postavení vůči eurounijní věrchušce, ale ze strany občana a firem už méně. A i u toho státu je to sporadické, protože čím víc zadlužený a tedy splácející občan, tím menší má možnost utrácet a hýbat tak ekonomikou státu. Splátky úvěrů jsou ve prospěch bank, které si prakticky veškeré zisky odvedou do zahraničí. A Stanjura s tím prostě nic neudělá, jak předvedl u Windfall Tax. Takže je to jen další forma úpadku země, kdy se její peníze budou roztáčet za hranicemi. A ostatně, vědomí toho, že se tady mají všichni upsat bankám jen proto, aby měla Greta lepší spaní, tomu všemu také nenahrává. Oprav dům po babičce i podpora nákupu elektroherberku jsou skryté dotace pro banky, nic jiného. Obé je až nekřesťansky nemravné… není se tedy co divit, že to vzešlo z rukou lidoveckého ministra Hladíka. Tam tím vzhůru nohama obráceným krucifixem snad i večeří.


Štěpán Cháb, Krajské listyThe post A podpoříme koho? Překrmené banky first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden