Rekordní toky plynu do Evropy: Budou plynovody TurkStream v hledáčku sabotérů?
RSS

Rekordní toky plynu do Evropy: Budou plynovody TurkStream v hledáčku sabotérů?


Ruský zemní plyn proudí plynovodem TurkStream přes Černé moře do Turecka a jihovýchodní Evropy. K pokusům o sabotáž dochází znovu a znovu. Jak dlouho bude trvat, než tento plynovod potká osud NordStreamu?
Přestože plynovod TurkStream nemá kapacitu dvou plynovodů NordStream, stále hraje  důležitou roli v dodávkách plynu v Evropě. Jihovýchodní Evropa (zejména Srbsko a Maďarsko) stále odebírá zemní plyn z Ruska touto cestou, zatímco Turecko dostává zhruba polovinu dodávaného plynu.
Tento plynovod je nezbytný pro energetickou bezpečnost v regionu. Loni v červenci bylo podle zprávy na Balkán dokonce dodáno rekordní množství zemního plynu.
Přesto dochází k opakovaným  pokusům  ukrajinské armády potrubí poškodit. Ukrajinský ministr energetiky German Galušenko také nedávno v rozhovoru prohlásil,  že ruská energetická infrastruktura byla terčem, protože to bylo pouze spravedlivé.
Galušenko sice není členem armády, ale je členem Rady národní bezpečnosti a obrany. 
Takové útoky by ale Ukrajinci jen stěží dokázali provést sami.  Ruský prezident Vladimir Putin na říjnovém setkání Valdajského diskusního klubu  řekl , že Rusové během takových pokusů o sabotáž vždy zachytí rádiové zprávy v angličtině.  V Moskvě si očividně uvědomují, že jsou do toho zapojeni i Američané.

BREAKING: Fmr CIA Director John Brennan announces“Russia is the most likely suspect” in the Nord Stream pipeline attacks, says Russia will attack the other Russian pipelines to Europe soon pic.twitter.com/I0uNfziEhd
— Jack Poso (@JackPosobiec) October 3, 2022


Jako obvykle zpravodajská komunita praktikuje to, co je považováno za důležitý úkol: dezinformace.  Bývalý ředitel CIA John Brennan po vyhození ropovodů NordStream do povětří tvrdil, že Rusové „brzy zaútočí i na ostatní ropovody.“
A to přesto, že to byly pravděpodobně americké speciální jednotky (což je verze Seymoura Hershe, která nejlépe sedí) nebo ukrajinské speciální jednotky podporované Washingtonem nebo Londýnem, které vyhodily do vzduchu ruské ropovody v Baltském moři.
Ukrajina je ostatně ze sabotáže viněna i podle oficiální verze, která hovoří o skupině napojené na vládu.
Takový útok na TurkStream by však neovlivnil pouze dodávky plynu partnerského Maďarska v NATO, ale také Turecka (které je rovněž součástí vojenské aliance).
Vzhledem k tomu, že Ankara nadále trvá na dodržování Montreuxské smlouvy a blokuje stálé rozmístění válečných lodí NATO v Černém moři, mohou být některé kruhy ochotny provést represivní akci. Erdoganovo Turecko je koneckonců vnímáno jako tvrdohlavý a neposlušný člen v rámci NATO.
Vzhledem k tomu, že plynovod SouthStream z Ruska do Bulharska (zásobující střední Evropu) skončil v roce 2014 po  intervencích z Washingtonu a Bruselu , je TurkStream důležitý pro energetickou bezpečnost v regionu. 
Pokud by ale Ukrajinci zajistili zničení tohoto potrubí, vrazilo by to klín mezi Ankaru a Kyjev a ukrajinské vedení by ztratilo důležitého spojence. Možná i to je důvod, proč je potrubí stále v provozu.
Ale jak dlouho ještě? Pokud je konec západní podpory předvídatelný a nadejde čas jednání s Moskvou, byla by to ze strany Ukrajiny zcela myslitelná politika spálené země – s plynovodem jako součástí všestranného útoku…


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 3 Průměrně: 5 ]Článek Rekordní toky plynu do Evropy: Budou plynovody TurkStream v hledáčku sabotérů? se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden