Bude Německu vládnout opět velká koalice GroKo (SPD & CDU-CSU) bez předčasných voleb?
RSS

Bude Německu vládnout opět velká koalice GroKo (SPD & CDU-CSU) bez předčasných voleb?


Bude Německu vládnout opět velká koalice GroKo (SPD & CDU-CSU) bez předčasných voleb?

Establishment si poradí i bez voličů… Establishment si poradí i bez voličů…Problémy vlády koalice Semafor (SPD-FDP-Zelení)Koaliční vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze je v oblíbenosti na bodu mrazu. Socdem SPD je ve vleku šílené politiky Zelených, která ničí průmysl, a liberálů z FDP. Vláda má podporu už jen 35 % obyvatel. SPD se pohybuje kolem 16 %, Zelení kolem 12 % a svobodní liberálové FDP jsou na 7 %. FDP navíc ztrácí pozice i v zemských sněmech kdy opakovaně vypadává a nepřekračuje 5 % potřebných ke vstupu. Pravicový voliči ji trestají za to, že je v koaliční vládě s levicí SPD a ultralevicí Zelenými.Ústavní soud proti spolkovému rozpočtu vlády NěmeckaSpolkový ústavní soud prohlásil německý dodatkový rozpočet na rok 2024 za neplatný. Kancléř Scholz (SPD) reaguje smířlivě – ale bez konkrétních prohlášení o novém rozpočtu. Z opozice (AfD, Die Linke, Aliance Sahra Wagenknecht) se ozývají výzvy k jeho odstoupení a výzva k předčasným volbám. To, je teď nová realita vlády Německa. Nikdo neví co bude dál a do konce roku zbývá měsíc. 

„Herr #Habeck , Sie haben die #CDU letzte Woche auf dem #Grünen -Parteitag eine ‚Partei der 90er Jahre‘ genannt. Wir haben das als Kompliment empfunden. In den 90erjahren hatten wir nämlich noch Wirtschaftsminister, die etwas von Wirtschaftspolitik verstanden haben.“ ™ #Merz pic.twitter.com/BhoECngzXU — Friedrich Merz (@_FriedrichMerz) November 28, 2023


A co na to říká největší opoziční strana CDU/CSU?Šéf bavorské CSU Markus Söder, současný premiér Svobodného státu Bavorsko, žádá nové předčasné volby jako řešení situace. Friedrich Merz, šéf CDU se tváří zatím neurčitě i když náznaky vidět a slyšet jsou.Merz v Bundestagu  ve svém projevu ke kancléři Scholzovi řekl:„Budete nás mít na své straně v určitých věcech změny. Pokud ne, ukončíme semaforové strašidlo.”V kuloárech už se mluví o tom, že by Scholz vypověděl koaliční smlouvu Zeleným a FDP a udělal by buď menšinovou jednobarevnou vládu s podporou CDU/CSU, nebo opět velkou GroKoalici SPD – CDU/CSU a nemusely by se vypisovat nové předčasné volby, které někteří požadují ve stejném termínu eurovoleb v červnu 2024.Vláda by tak vládla na jiném koaličním půdorysu až do roku podzimu roku 2025. SPD a CDU/CSU by se tak snažila oddálit nástup AfD a i nové strany Aliance Sahra Wagenknecht. Většina pro předčasné volbyNicméně většina voličů je dnes pro předčasné volby a 65 % lidí si myslí, že by CDU/CSU nevládla lépe než současná vláda semaforu. Vláda ale nové volby zjevně hned tak nevypíše. Realističtější řešení je držet pozice nebo udělat velkou koalici a tím držet od moci obě dvě strany antiestablishmentu (AfD, BSW).Čím déle tak však bude establishment jednat a držet se u moci i proti vůli voličů, tím hůře to pak může celé dopadnout…Autor: Redakce, Praha, ČR, 29.11.2023Zdroj:https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2023/kw48-de-regierungserklaerung-979496The post Bude Německu vládnout opět velká koalice GroKo (SPD & CDU-CSU) bez předčasných voleb? first appeared on Raptor TV .


Nejčtenější za týden