Byla učitelům stávka “ukradena”, nebo jen některá média udělala z komára velblouda?
RSS

Byla učitelům stávka “ukradena”, nebo jen některá média udělala z komára velblouda?


JOSEF NOŽIČKA
Od médií mi přijde poněkud přehnané psát kvůli záležitosti se Sterzikem alias “Vidlákem” o “ukradené” stávce.


Pondělní stávka, ke které se dle údajů odborů připojilo 74 % mateřských, základních a středních škol v ČR, má stále v médiích velkou odezvu. Část lidí ji hodnotí jako úspěšnou a s ohledem na to, jak Fialova vláda ke školství přistupuje, jako potřebnou, jiná část lidí dle svých vyjádření naopak nechápe, proč učitelé v pondělí stávkovali. A jsou i takoví, kteří učitele kritizují za to, že si stávku údajně nechali ukrást “dezoláty a proruskými trolly”.
Takový závěr někteří novináři nebo blogeři (viz například včerejší článek kolegy blogera Jiřího Turnera  zde ) odvodili z toho, že při protestním shromáždění na pražském Malostranském náměstí vystoupil kromě předsedy ČMKOS Josefa Středuly a předsedy školských odborů Františka Dobšíka i nějaký člověk s přezdívkou “Vidlák”, jehož občanské jméno je Daniel Sterzik. Přiznám se, že ještě do včerejška mi tohle jméno nic neříkalo, nicméně jak jsem se nyní dozvěděl z některých médií (například  zde ), jde o osobu, která dříve vystupovala na protivládních demonstracích, pořádaných neparlamentní stranou PRO, a v minulosti například šířila na sítích poplašnou zprávu o údajných psychických problémech pracovníků ČEZ, chodících do domácností neplatičů odpojovat elektroměry.
Je samozřejmě trapné, pokud některá odborová organizace (nešlo však o Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství) vyšle na protestní stávku mluvit osobu s takovou minulostí. Je ale zároveň od některých médií na místě kritizovat za tuto věc představitele učitelských organizací, zvlášť, když jedna z nich, Učitelská platforma, se ústy své předsedkyně Petry Mazancové proti projevu “Vidláka” na protestní akci ještě týž den rázně ohradila?
Zrovna tak mi přijde přehnané psát kvůli této záležitosti o zneužité či “ukradené” učitelské stávce. Jak jsem již napsal v prvním odstavci, ke stávce se připojily téměř tři čtvrtiny škol v České republice (přičemž převážná většina učitelů ze škol, které zůstaly v pondělí zavřené nebo omezily provoz, do Prahy na Malostranské náměstí vůbec nejela). Zvlášť cenné je i to, že na podporu nepedagogických pracovníků ve školství a proti snižování PH maxu přišlo před budovu ministerstva školství demonstrovat i několik stovek středoškolských studentů (viz odkaz  zde ).
Přijde mi proto, že záležitost se Sterzikem alias “Vidlákem” účelově zneužila část českých médií, fandících Fialově vládě (asi není tak úplně náhoda, že nejvíc byla tato záležitost rozmazávána v internetovém deníku Forum 24, který často připomíná předlistopadové Rudé právo v opačném gardu.). Čímž nepochybně udělala aspoň nějakou radost premiéru Petru Fialovi, který v den stávky raději odjel z Prahy na Moravu (kde mimo jiné navštívil kravín zemědělského družstva, jehož šéfem je bratr ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky…)
 


Josef Nožička

 
The post Byla učitelům stávka “ukradena”, nebo jen některá média udělala z komára velblouda? first appeared on .


Nejčtenější za týden