The Economist: Konec ukrajinské protiofenzivy v datech
RSS

The Economist: Konec ukrajinské protiofenzivy v datech


PETR VLK

Postupně krach  ukrajinské protifenzivy  přiznávají  i  dosud  nepřetržitě slavně  vítězící   česká mainstreamová  media. Dokonce i takový  Matouš Lázňovský  ze  Seznamu.cz,  který  ještě před pár  dny  vítězil až do úplného uvítězení  náhle  vydal  a dokonce na  Seznamu nečekaně  tohle:Ukrajina nemá důvod to oznámit, ale její protiútok skončil a neuspěl
a  mnozí  další  z jiných  mainstreamových  hlásných trub následují. Pravda  se nedá ukrývat na  věky. Písmák Lázňovský  má pravdu  – Ukrajina  nemá  důvod  to  oznámit!  Takže  „zpravodajství  založené  na  kyjevské/ Zelenského propagandě  není zpravodajstvím. Ovšem  i  v  tuzemském dez/informačním prostoru  existují pořád  ještě  partička  těch, co bezmezně Zelenskémua  jeho  komparsu – neochvějně věří. Konkrétně  samozřejmě  Česká  televize /jak jinak, že?/ a  mimořádně  odpudivý  Šafrův  výtvor  jménem  Forum24.cz. Speciálně  pro tyhle  dva  kanály /nomen omen/ nějak  realita, založená  na  faktech  vůbec  nic neznamená.
Ovšem  tenhle  článek  není  o  českém    mainstreamu. Nýbrž  právě  a jen o těch nesporných  faktech,   souvisejících s tou hloupou, zbytečnou a   na výsost nesmyslnou  válkou, jíž se dalo tak snadno zabránit. Kdyby šéfové kolektivního Západu a  především  ti z Bílého baráku byly  alespoň trochu, stačilo by mikroskopicky – státníky a nikoliv jen  pozérskými papaláši.
Ale  to jsou jen  kdyby…  Naprosto k ničemu. Zelenský  nechce  přiznat  barvu a okruh  jeho  našeptávačů jak by smet.  Proto  tak obrovský  rozruch  vzbudil rozhovor,  uveřejněný  britským  Economistem,  s vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny Valerijem Zalužným
Přiznávám, že  tady  jsem  osobně  selhal. K informaci  o existenci  tohoto materiálu  jsem se  dostal  dostatečně  včas,  aby jej Kosa  zveřejnila  buď první nebo mezi prvními  v  tuzemsku, jenže  jsem to časově  nezvládl. A pak  jej přetiskovat, když  už  byl na  všech  nádražích, postrádalo smysl.
Nyní ovšem stejná  Economist přišel s  dalším zásadním textem,  který popisuje   tu slavnou ukrajinskou protiofenzivu na  základě exaktních  dat. Která nezpochybní  žádnou slovní ekvilibristikou  a Zelenský, ani Jermak nebo Podoljak nebo  bezpečnostní poradce  prezidenta  USA,  či  jeho  tisková  mluvčí. Prostě  jde  o  čísla. Metodicky  zjišťovaná  a přísně  sumarizovaná. A s  těmi  nic nepohne. Uvidíte  sami. Economist  to vydal jako
Is Ukraine’s counter-offensive over?
podle  překladače
Konec  ukrajinské protiofenzivy?

UKRAJINSKÁ  VÁLKA  je v patové situaci. Generál Valerij Zalužnyj, vrchní velitel Ukrajiny, to sám uznal v nedávném  rozhovoru  pro  The Economist  . Dlouho očekávaná protiofenzíva, která začala  4.června, ztroskotala, s několika územními zisky nebo ztrátami na obou stranách. Níže jsou uvedeny dva grafy a mapa, které pomáhají vysvětlit nejnovější vývoj.

Četnost palby


Výbuchy označené jako související s válkou, podle oblasti kontroly, 2023


Sedmidenní klouzavý průměr, dny s méně než 50% oblačností

Náš první graf pochází z  The Economist’s  war tracker  , který využívá satelitní data ke sledování aktivity související s válkou. Sledujeme výbuchy  detekované  FIRMS  , systémem původně vytvořeným  NASA  pro detekci lesních požárů. Náš model strojového učení pak odhaduje, které z nich jsou způsobeny konfliktem (řekněme z výbušnin). Systému může bránit řada faktorů, včetně povětrnostních podmínek a nesprávného označení naším modelem. Ale po dlouhou dobu dokáže systematicky vysledovat vzorce v bojích.
Model správně zachytil  operace na konci května  , které položily základy pro následný tlak v červnu. Do poloviny srpna bylo denně detekováno téměř tisíc požárů souvisejících s válkou, jak si ukrajinské síly probojovávaly cestu na jih k hlavní ruské obranné linii v Záporožské oblasti a nakonec 28. srpna  Robotyne  osvobodily . Od 13. října jsme však ve dnech s relativně jasnou oblohou zaznamenali méně než 300 zásahů, což naznačuje zpomalení.

Statistika  územních  zisků  Ruska na Ukrajině.


Náš druhý graf ukazuje, kolik území změnilo majitele. Pomocí pravidelně aktualizovaných map od Institutu pro studium války (  ISW  ), think-tanku, můžeme vypočítat, kolik Ukrajiny Rusko zabralo nebo ztratilo od začátku války v roce 2022.  ISW  Mapy používají open zdroje, jako jsou záběry a satelitní snímky k posouzení oblastí kontroly. Údaje ukazují masivní zisky Ruska v prvních dnech bojů, následované značnými ztrátami, když Ukrajina zvyšovala svou působivou obranu. Během ukrajinské protiofenzívy loni na podzim Rusko ztratilo 13 % půdy, kterou obsadilo. Pro srovnání, letošní protiofenzíva nevedla od 4. června k téměř žádným trvalým ziskům Ukrajiny.
Naše mapa ukazuje, kde právě probíhají boje. Osa na jihu zahrnuje Robotyne a tlak na město Tokmak, což jeden ukrajinský generál označil za „minimální cíl“ ofenzivy. Ukrajinští představitelé říkají, že protože provádějí útoky malých jednotek pěšky, spíše než velké pancéřové výpady, mohou pokračovat v útoku, i když zima přichází. Munice však zůstává omezením a snížení počtu výbuchů naznačuje, že granáty mohou být stále vzácnější, stejně jako že  severokorejské granáty začínají proudit do Ruska ve velkém.

Detekované  výbuchy

Další oblast těžkých bojů je v Avdiivce poblíž města Doněck, kde se ruské síly snaží  dobýt silně opevněné město, které obklopují ze tří stran. Třetí oblast bojů je na východ od města Cherson, kde se ukrajinským silám v posledních týdnech podařilo zřídit a udržet předmostí na jižní straně Dněpru – což je taktické vítězství, které jim umožnilo přesunout těžkou techniku ​​přes Dněpr.
Ke cti Ukrajinců slouží to, že pomalým pohybem se pravděpodobně vyhnuli obrovským ztrátám, které utrpěly ruské síly. Ukrajinci ukázali, že s podporou Západu dokážou svést tvrdý boj. Tento boj pokračuje: naše údaje naznačují, že velký tlak protiofenzívy skončil, nikoli že válka skončila. Ukrajinští partneři by si měli naplánovat  dlouhý boj  .
ooo
Economist to pojal zajímavě . Ačkoli  čísla  mluví  jasně a ofenziva prostě  selhala,  což přiznal i  Zalužný,  nakonec o  Economist, tak vlastně neselhala – Ukrajinci útočí v malých skupinách, takže  mohou útočit přece  dál… A  vůbec, ukrajinští partneři mohou  plánovat  dlouhý  boj!
Evidentně  na  tuhle  filipiku  nestačím. ten první graf  přece mluví úplně jasně! Vrchol palby  z ukrajinské strany, v míře  sotva představitelné  nastal  v  srpnu a především v září a??? A NIC!! Velké nic- omlouvám se – prý osvobození Rabotina!!!!  Což  jednak  vůbec není jisté, protože na  ruských kanálech se o Rabotinu píše  jako o šedé zóně, ale  hlavně  – Rabotino bylo první vesnicí  na  cestě  do Berďansku!!! Součást první ruské obranné linie!  A on  to úspěch?  tak proč  ta ofenziva nepokračuje?
Zajímavá je  i ta mapa  dělostřeleckých úderů  na  frontě  a v jejím zázemí!  Západ musel Zelenskému dodat až nepochopitelné  množství munice, protože  z té mapy  vyplývá,  že  Rusové  byli několikanásobně přestříleni! A  výsledek? Opět NIC!  Ale jak už  řečeno –  ukrajinští partneři mohou  plánovat  dlouhý  boj!
Nevěřil bych,  že jednoznačná  čísla a fakta  lze  takhle  dez/interpretovat. Šafr  se má  ještě  hodně  co učit. A  ČT  také!
Abych nezapomněl  -všimli  jste  si na prostředním grafu  sice  mírného, leč  setrvalého trendu? Totiž , že  Rusko území neztrácí, nýbrž  získává? Ale ukrajinští partneři mohou  plánovat  dlouhý  boj!
 

  vlkp


The post The Economist: Konec ukrajinské protiofenzivy v datech first appeared on .


Nejčtenější za týden