Venezuela schválila převzetí oblasti Guayany. Co bude následovat?
RSS

Venezuela schválila převzetí oblasti Guayany. Co bude následovat?


Venezuela tvrdí, že 10 milionů lidí hlasovalo v referendu o připojení na ropu bohatého regionu Essequibo v sousedním státě Guyana k Venezuele. (Foto: Flickr)

Tvrdí, že 97,5 % hlasujících bylo pro. Uvidíme, zda Venezuela nyní Guayanu napadne. Zasáhnou USA nebo Brazílie?Co bude násdledovat?Výsledek hlasování byl ve Venezuele všeobecně očekáván, ačkoli jeho praktické důsledky budou podle analytiků pravděpodobně minimální a vytvoření venezuelského státu v oblasti Essequibo je jen málo pravděpodobné.Není jasné, jaké kroky by venezuelská vláda podnikla v návaznosti na výsledek, a jakýkoli pokus o uplatnění nároku by se jistě setkal s mezinárodním odporem.Přesto eskalace rétoriky vyvolala přesuny vojsk v regionu a šavlovačky v obou zemích, což vyvolalo přirovnání guayanských představitelů k ruské invazi na Ukrajinu. Mnoho obyvatel převážně domorodého regionu je údajně na pokraji nervozity.
Venezuela schválila převzetí oblasti Guayany. Co bude následovat?

„Dlouhodobý spor o hranici mezi Guyanou a Venezuelou se dostal na úroveň bezprecedentního napětí ve vztazích mezi našimi zeměmi,“ napsal ve středu guayanský ministr zahraničí Robert Persaud v časopise Americas Quarterly.I bez provedení referenda, které by si vyžádalo další ústavní kroky a pravděpodobné použití síly, může Maduro na hlasování politicky získat uprostřed náročné předvolební kampaně.V říjnu venezuelská opozice prokázala vzácnou dynamiku poté, co se v prvních primárkách v zemi za posledních 11 let shromáždila kolem Marie Coriny Machado, bývalé středopravicové zákonodárkyně, která napadla Madura za dohled nad prudkým růstem inflace a nedostatkem potravin.„Autoritářská vláda, která čelí obtížné politické situaci, je vždy v pokušení poohlédnout se po nějakém vlasteneckém tématu, aby se mohla zahalit do vlajky a shromáždit podporu, a myslím, že to je z velké části to, co Maduro dělá,“ řekl Phil Gunson, analytik Mezinárodní krizové skupiny se sídlem v Caracasu.Zdroj: cnn.com
Článek Venezuela schválila převzetí oblasti Guayany. Co bude následovat? se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden