Projde Pavlovi Novotnému i výrok o “regulérních opicích”?
RSS

Projde Pavlovi Novotnému i výrok o “regulérních opicích”?JOSEF NOŽIČKA
Kam až hodlá svými nenávistnými výroky příště zajít starosta pražských Řeporyjí za ODS Pavel Novotný?

Starosta pražských Řeporyjí za ODS a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný je svými nenávistnými a často až nechutnými výroky znám již delší dobu. V minulosti například na adresu bývalého policejního prezidenta Stanislava Novotného prohlásil, že je vlastizrádce a měl by viset, na adresu předsedy SPD Tomia Okamury a bývalého poslance za tuto stranu Lubomíra Volného veřejně pronesl, že pokud oba pány přežije, půjde pomočit jejich hroby.Asi nejvíc byl v médiích propírán jeho výrok, pronesený v v jednom rozhovoru v roce 2020, kdy doslovně prohlásil: „ V zájmu České republiky je, aby Babiš prostě zmizel, umřel a aby Zeman taky umřel a odešel do věčných lovišť .“ Byť tento komunální politik, který v minulosti kandidoval i na místopředsedu ODS, posléze prohlásil, že svůj výrok myslel v nadsázce a reálně smrt nikomu nepřeje (viz odkaz  zde ), ve skandálních výrocích nepřestal a pár měsíců na to na sociální síti například označil tehdejší ministryni financí a místopředsedkyni ANO Alenu Schillerovou za “ ubohou estébáckou kurvičku “.
Je pro mě zarážející, že i takové výroky nechaly klidným vedení ODS, která je mnohými svými politiky a příznivci líčena jako strana slušných a vzdělaných lidí. Benevolence vůči Novotnému mi totiž přijde poněkud v rozporu s tím, že Václav Klaus mladší byl před časem z ODS vyloučen za svůj (samozřejmě ne zrovna vhodný) výrok, v němž přirovnal schvalování předpisů Evropské unie v českém parlamentu k rozhodování o složení židovských transportů do koncentračních táborů za druhé světové války. A také mi přijde zvláštní, že všechny výše zmíněné výroky prošly Novotnému i u orgánů, činných v trestním řízení – řeporyjský starosta byl sice v roce 2021 odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu, ten si však vykoledoval za nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta (viz odkaz  zde ).
Naposledy se Pavel Novotný “předvedl” zhruba před týdnem, když v reakci na teroristický útok v Jerulazémě, uskutečněný hnutím Hamás, na síti X napsal: “ Palestinci jsou opice. Regulérní opice. Nic víc. ” Přičemž na kritiku, kterou pod příspěvkem napsali jiní uživatelé sítě, reagoval v několika případech vzkazem na adresu Palestinců: „ vybombardovat “ (viz odkaz  zde ). Přestože Novotný tento příspěvek posléze smazal a omluvil se za něj, dostal se kvůli něj do hledáčku Policie ČR. Za výrok se omluvila ústy svého mluvčího i ODS, jak však někteří novináři zaregistrovali, před smazáním ho stihla “lajkovat” například ministryně obrany Jana Černochová…
Je tedy otázkou, zda vedení ODS řeporyjského starostu za jeho příspěvek nějakým způsobem potrestá, nebo mu i tento výrok, hraničící s rasismem a výzvami k násilí, projde. Co se pak týká šetření policií, určitě některé lidi napadne, zda bude panu starostovi měřeno stejným metrem jako některým z těch, kteří se na sociálních sítích dopustili nenávistných výroků například na adresu Ukrajinců, muslimů apod..
Podotýkám, že tak, jako převážná část českého národa, i já jsem v izraelsko-palestinském konfliktu na straně Izraele. Ale ani teroristické útoky hnutí Hamás, které je třeba jednoznačně odsoudit, by neměly nikoho ospravedlňovat k tomu, aby takovým způsobem jako pan Novotný urážel všechny Palestince a uplatňoval na ně princip kolektivní viny. Což by obecně mělo platit v případě kteréhokoliv národa.
 


Josef Nožička

The post Projde Pavlovi Novotnému i výrok o “regulérních opicích”? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden