Obchodníci zjistili, že lidé mají spoustu peněz. Chystají se ceny ještě brutálně napálit
RSS

Obchodníci zjistili, že lidé mají spoustu peněz. Chystají se ceny ještě brutálně napálit

Mohlo by se zdát, že při takové míře zdražování, kterou Česká republika právě zažívá, se lidé uchýlí k obezřetnějšímu nakládání se svými penězi. Jednoduše řečeno, že začnou šetřit. To ale zatím nevidíme, jakkoliv inflace trhá rekordy a patří k nejvyšším na evropské úrovni.

Zájem nepolevuje
Je jasně patrné, že české domácnosti mají obecně značné úspory a rezervy. To vlastně zdražování ospravedlňuje, protože v době služby a zboží za loňské ceny byly pro lidi příliš levné. To pak vychyluje poptávku, které následně nestačí nabídka. Právě to obvykle způsobí nárůst cen.
Je tedy docela dobře možné, že se trh zatím posunul jen do rovnovážné pozice a možná jí ještě ani nedosáhl. Maloobchodní tržby totiž ukazují, že zájem lidí o nakupování příliš nezpomaluje.
Jde jen o jiné pojmenování toho, co ekonomové říkají už nějakou dobu. A sice, že se do české ekonomiky dostalo příliš mnoho peněz, a to zejména formou státní pomoci pro většinu lidí a především zrušením superhrubé mzdy, což přilepšilo úplně každému, a především těm, kteří to vůbec nepotřebovali.
Bude se zdražovat dál
Vznikl tak prostor pro zdražování, kterého obchodníci využili a navýšili své ceny. Takto to oni sami pochopitelně nepodávají. Slyšíme tak řeči o tom, že jim vzrostly náklady apod. To je částečně také pravda, ale pohled do jiných zemí v Evropě ukazuje, že tento faktor hrál podstatně nižší roli. U nás prostě měli lidé najednou více peněz v ruce. A k tomu je třeba připočíst rekordní úspory v bankách.
Řada obchodníků to tak jen zkusila a navýšila ceny skutečně výrazně. Pokud by lidé zareagovali tak, že by do obchodů přestali chodit, situace by se zřejmě začala normalizovat. Jenže oni chodit nepřestali. A to je pro obchodníky jednoznačný impuls: můžeme dále zdražovat. Takto to půjde dál, dokud zákazník neřekne dost. Obvykle proto, že už mu to bude připadat drahé.

 

Petr Vavrenka
The post Obchodníci zjistili, že lidé mají spoustu peněz. Chystají se ceny ještě brutálně napálit first appeared on .


Nejčtenější za týden