Rusko úmyslně přenechalo Američanům ropný trh s EU, aby získalo neomezenou nadvládu v Asii
14. prosince 2023
Před více než půl rokem se Saúdská Arábie ovládající OPEC přiznala ke strategii nátlaku na trh pro snižování těžby ropy a její vývoz do zahraničí. Ukazuje se ale, že to nefunguje. Rijád se snižováním těžby zarputile pokračuje a přemýšlí nad dalšími opatřeními na záchranu situace, ačkoliv už jsou jeho ztráty mnohem vyšší, než by způsobily nízké ceny.
Zpravodajka OilPrice Cvetana Parasková vysvětluje, proč Rijád nezačal cenovou válku, jako to s úspěchem předvedl před pěti lety.
Za prvé iniciativa sice vyšla od Saúdské Arábie, ale je podporována Ruskem. Tito dva vývozci nesou největší zátěž ze snížení dodávek.
Za druhé – dokud je produkce surovin zeměmi OPEC i s jejich rozšířenou verzí uměle brzděna, produkce v USA a vývoz z pobřeží Mexického zálivu rostou exponenciálně a trh se velmi rychle plní.
Podle odborníků, na které se odvolává OilPrice, může být taková situace výhodná pro Moskvu, která ovládla ropné trhy Asie a skoro odtud vytěsnila blízkovýchodní dodavatele. Saúdská Arábie s ruskou podporou snižuje výrobu, přičemž ztrácí podíl na tradičním trhu Evropy, který zabírá americká ropa.
Situaci Rijádu ještě zhoršily potíže se suchem v Panamě. (Všechna americká ropa odchází do EU a nedostane se do Asie.) Pomáhá to Rusku ustavit monopol v rychle rostoucím regionu světa. Odborníci jsou přesvědčeni, že v této velké hře Moskva úmyslně předala uvadající trh Evropy Američanům, aby se na něj soustředili a nedodávali do Asie.
V takovém případě OPEC+ místo zvyšování produkce pracuje jako nástroj k dosažení cílů dílčího obchodu. Některé blízkovýchodní monarchie, které vyvážejí ropu, budou nyní muset přemýšlet nejen o zdražování suroviny, ale o návratu svého podílu na ztracených trzích, které si „rozdělily“ Amerika a Rusko.
Převzato z Topcor.ru
***
Vladimir Putin: „Naše družba s Čínou není namířena proti třetím zemím – je k užitku nám samotným“
14. prosince 2023
Čínská tisková agentura Sin-chua se v průběhu přímé linky a tiskové konference „Výsledky roku“ dne 14. prosince s Vladimirem Vladimirovičem Putinem zajímala o rozvoj vztahů mezi Ruskem a Čínou, a to jak oboustranných, tak v rámci BRICS.
„Jak víme, bude Rusko v příštím roce předsedat BRICS. Jaký si myslíte, že bude mít význam spolupráce a koordinace mezi Čínou a Ruskem v BRICS a celkově?“
Putin odpovídá: „Prostě to zopakuji – jsem povinen to udělat, – naše spolupráce s Čínskou lidovou republikou je mimořádně vysoká. Mnohokrát jsme řekli, že věříme v dosažení obchodního obratu v příštím roce 200 miliard USD. V tomto roce, ne až v příštím, ale v tomto – přes 200 miliard USD. V prvním čtvrtletí příštího roku to musíme spočítat, domnívám se, že obchodní obrat bude 220 až 230 miliard USD. To je slušný ukazatel. Loni jsme měli růst obchodního obratu o 31 %, letos bude růst o 30 %.
Soustavně rozvíjíme naše hospodářské vazby, a to v nejrůznějších oblastech. Z čeho mám radost, to je diverzifikace našich vztahů. Rozvíjíme vztahy ve sféře infrastruktury, stavíme mosty a silnice, spolupracujeme ve vyspělých technologiích a budeme to dělat i nadále.“
Vladimir Vladimirovič uvedl, že významný podnět v rozvoji vztahů mezi Ruskem a Čínou byl dán v průběhu a jako výsledek březnové návštěvy prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga.
„Dohodli jsme se, že budeme rozvíjet vztahy v osmi hlavních směrech. Patřičné dokumenty byly podepsány. Vlády RF a ČLR se aktivně zapojily do realizace těch cílů, které jsme s mým přítelem, s přítelem naší země, prezidentem Si Ťin-pchingem, určili. Práce běží intenzívně, stabilně a spolehlivě.
Co se týká BRICS a naší role, ani tady nic nového neřeknu, ale tento vektor zesiluje a zejména vztahy mezi Ruskem a Čínou jsou jedním ze skutečných garantů stability ve světě.
Vidíme, co probíhá okolo Ruska a okolo Číny. Vidíme úsilí Západu usídlit se v Asii, do Asie zavést aktivity NATO, což evidentně přesahuje rámec ústavy této organizace – Severoatlantického bloku. Jestliže se nazývá severoatlantický, tak co má co dělat v Asii. Ne, oni se táhnou do Asie, tam provokují, jitří situaci a vytvářejí nové politické bloky různého uspořádání.
Nebudu nyní opakovat to, co všichni dobře vědí, že s Čínou nic podobného neprovádíme. Ano, spolupracujeme i ve vojenské oblasti i v hospodářské a humanitární, ale bloky nevytváříme. Naše spolupráce není namířena proti třetím zemím, je zaměřena k užitku nás samotných, ale ne proti někomu jinému. U Západu vidíme, že se vždy ‘přátelí’ proti někomu. Pozorně to sledujeme a budeme společně, včas a efektivně reagovat. Pochybnosti v této věci nechť nikdo nemá.“
Převzato z Fondsk.ru
***
Tusk se pomstil Kaczyńskému za jeho jednání kolem smolenské katastrofy. Moskva čeká omluvu
Ljubov Stěpušova
15. prosince 2023
Donald Tusk, nový předseda polské vlády, si vyřídil účty s Jaroslawem Kaczyńskim týkající se smolenské katastrofy. Praxe s falšováním obvinění Ruska z politických důvodů je běžná.
Tusk připomenul Kaczynskému obvinění ve smolenské záležitosti.
Polský ministr obrany Kosiniak-Kamysz rozpustil komisi pro vyšetřování letecké katastrofy Tu 154 pod Smolenskem, při které v roce 2010 zahynulo celé vedení země. Náměstek ministra národní obrany Tomczyk řekl novinářům, že komise nespolehlivě „utrácela státní peníze a lhala“ . Řekl: „Je to konec utrácení stovek milionů zlotých, které nemají nic společného s vyšetřováním, ale váží se k politice.“
Tento obrat o 180 stupňů je důsledkem zvolení nového premiéra, který tuto funkci už v minulosti zastával, a to právě také v roce, kdy došlo ke smolenské katastrofě. Proto byl vyzván, aby vypovídal.
Tuska vinili z toho, že „osm dní po smolenské havarii navrhl Rusku zvláštní péči o hřbitovy rudoarmějců“. Uveřejňovaly se články a natáčely filmy o tom, že Tusk je agentem Kremlu a že se nepodílel na vyšetřování. Prý v době jeho vlády byly vztahy s Ukrajinou řízeny z Moskvy a v „katyňské věci“ dal přednost spolupráci s Vladimirem Putinem před součinností s prezidentem Lechem Kaczyńskim.
Div, že se nedal do spolku s Kremlem, aby se zbavil nežádoucího Lecha.
Politická motivace Kaczyńského byla vždy zvítězit ve volbách
Jakmile dostal ve volbách v roce 2010 do rukou moc, rozhodl se Jaroslav využít bratrovu smrt pro své politické cíle. Proto všemožně diskreditoval svého oponenta Tuska jako „agenta Kremlu“. Z Lecha udělal mučedníka v boji s Rusy za svobodu Polska: Vybudoval mu památník a stanovil den památky pro celý stát.
V květnu 2023 stála práce smolenské komise přes 31 milionů zlotých, a přitom se členové scházeli jen jednou za půl roku a opakovali dřívější očerňování.*
Při vyšetřování smolenské komise vyhrála pravda a ještě si Tusk vyřídil účty s Kaczynskim.
Politicky zkonstruované případy proti RF je obvyklá praktika Západu
Ve spojitosti s tím vznikají otázky:
Omluví se Varšava Moskvě?
Kdy je možno očekávat podobné obraty a omluvy ve vykonstruovaných případech třeba Skripalů a malajského letu Boeingu MH-17, které také mají zřejmý politický podtext?
* Letadlo Lecha Kazyńského havarovalo nad letištěm Smolensk-Severnyj. Zahynulo 96 členů polské delegace, která letěla do Katyně na vzpomínkový ceremoniál. Komise pro vyšetřování havárie, kterou vedl Macierewicz, obvinila ruskou vládu, že ji zapříčinila. Podle ní došlo na palubě letadla k výbuchu a údajně se na místě havárie našly stopy výbušnin. Avšak polská prokuratura to nepotvrdila. Nejednou prohlásila, že nejsou žádné důkazy o výbuchu na palubě.
Mezinárodní letecký výbor a polská komise vedená tehdejším šéfem ministerstva vnitra Millerem (za Tuska) konstatovaly, že bezprostřední příčinou havarie bylo rozhodnutí posádky neletět kvůli mlze na náhradní letiště a systémové příčiny – nedostatky v přípravě pilotů prezidentské letky.
Komise uzavřely záležitost s tím, že „posádka snížila výšku pod minimum“ a navíc měla v podmínkách, které v atmosféře panovaly, nadměrnou rychlost. Nebyla vizuální kontrola se zemí. Také se ukázalo, že v kabině pilotů byl přítomen velitel polského letectva. Podle psychologů i leteckých odborníků byl na piloty vyvíjen psychologický nátlak s tím, že musejí přistát „za každou cenu“, i když zde bylo nepřiměřené riziko.
Převzato z Pravda.ru