Globálně jsou země G7 menšinou
RSS

Globálně jsou země G7 menšinou

Právě tento fakt jasně potvrzuje, že sankce uvalené těmito zeměmi na Rusko nemohou nikdy fungovat. Tedy ano,  fungovat budou, ale zásadně v neprospěch těch, kdo je zavádí. Proti G7 se postavil mnohem větší blok – BRICS. Jde o blok, který nabývá na významu s tím, jak další a další země projevují zájem o vstup do tohoto uskupení.
Opakovaně se tvrdí, že státy G7 jsou „nejdůležitější průmyslové země“, a tedy obecně nejdůležitější země světa. Při bližším zkoumání však zjistíte, jak je toto tvrzení mylné.
Pokud jde o aktuální summit G7, v západním mainstreamu jsou velmi populární dvě mylné představy. Na jedné straně se opakovaně tvrdí, že G7 jsou „nejdůležitější průmyslové země“, a tedy obecně nejdůležitější země světa. To je však přinejlepším zbožné přání. Připisovat větší ekonomický význam zemím jako Itálie nebo Kanada než Číně nebo Indii je neudržitelné.
Na druhou stranu v tématu ukrajinské války a sankční politiky není celý svět na straně Ukrajiny, jak se často tvrdí. K sankcím se nepřihlásila ani jedna jihoamerická či africká země a s výjimkou Japonska a Jižní Koreje ani jedna další asijská země. Státy, ve kterých mají USA skutečně velký vliv, jako je Izrael, Saúdská Arábie, Mexiko, Kolumbie a Pákistán, také nepatří k těm, které uvalily sankce.
Západní ekonomická válka je čistě záležitostí NATO a EU, do které se chtěla připojit pouze Austrálie, Nový Zéland a dvě zmíněné východoasijské země. Setkání G7 v Elmau bylo nicméně poznamenáno novými hrozbami sankcí proti Rusku. A pozornost byla věnována i britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který se nabídl, že bude pózovat nahý : „Svlékneme se? zeptal se Johnson. „Všichni musíme ukázat, že jsme tvrdší než Putin.“
G7 chtěla nedostatek globální podpory zakrýt pozváním pěti hostujících zemí, Indie, Jižní Afriky, Indonésie, Argentiny a Senegalu, které se nepočítají mezi západní průmyslové země. Ale tento manévr lze s jistotou považovat za naprosté selhání.
Indie a Jižní Afrika spolu s Brazílií, Ruskem a Čínou patří do „konkurenčního“ společenství států BRICS, které nechce mít nic společného se sankcemi proti svému členskému Rusku. Senegal a Indonésie nebojují proti Rusku na diplomatické scéně, ale za ukončení západních sankcí proti Rusku. A krátce po jejich „hostování“ v Elmau Argentina ukázala, kde chce být v budoucnu. Spolu s Íránem požádala země o členství v BRICS.
Ve střednědobém horizontu se chtějí k BRICS  připojit také Indonésie, Turecko a dokonce i Mexiko. BRICS+ by pak představovaly téměř dvě třetiny světové populace, zatímco země G7 – včetně EU – by měly pouze 12 procent.

 
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 2 Průměrně: 4.5 ]


Nejčtenější za týden