Politický vězeň, americko-chilský reportér Gonzalo Lira, zemřel v ukrajinském vězení
RSS

Politický vězeň, americko-chilský reportér Gonzalo Lira, zemřel v ukrajinském vězení


Pokud jste sledovali výstupy nezávislých novinářů přímo z místa konfliktu na Ukrajině, pak vám jistě neušla videa Gonzala Liry. Americko-chilský novinář (narozený v USA, rodiče původem z Chile), žil v posledních letech na Ukrajině, kde si našel i manželku, se kterou má děti. Po čase se reportér rozvedl, ale přesto nadále zůstával na Ukrajině, odkud podával zprávy.
Nicméně jeho zprávy poněkud „kolidovaly“ s mainstreamem, takže byl nepohodlný jako pro USA, tak pro Ukrajinu. A zatímco jiní nezávislí západní reportéři, kteří podávají zprávy z Ukrajiny, žijí v oblasti Donbasu či v Rusku, Gonzalo Lira žil v oblasti vždy ovládané Kyjevem. A právě na to zřejmě doplatil.
Za svá videa byl zatčen a uvržen do vězení, kde – jak posléze vypovídal – byl reportér mučen. Když byl později propuštěn na kauci, pokusil se utéct přes Maďarsko, ale Ukrajinci ho na hranicích zadrželi. Od té doby byl opět ve vězení…
Tucker Carlson nyní oznámil, že americký novinář Gonzalo Lira, přezdívaný „Coach Red Pill,“ zemřel v ukrajinském vězení, kde byl držen „za zločin kritiky Zelenského a Bidenovy vlády.“
„Gonzalo Lira starší říká, že jeho syn zemřel v 55 letech v ukrajinském vězení, kde byl držen za zločin kritiky Zelenského a Bidenovy vlády. Gonzalo Lira byl americkým občanem, ale Bidenova administrativa jasně podporovala jeho věznění a mučení. Před několika týdny jsme mluvili s jeho otcem, který předpověděl, že jeho syn bude zabit,“ napsal Carlson.

Ep. 47 Gonzalo Lira is an American citizen who’s been tortured in a Ukrainian prison since July, for the crime of criticizing Zelensky. Biden officials approve of this, because they’d like to apply the same standard here. The media agree. Here’s a statement from Gonzalo Lira’s… pic.twitter.com/4H2otHhYHi
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) December 9, 2023


Novinářka Kim Iversen napsala, že obdržela e-mail od otce Gonzala Liry, ve kterém stálo, že Lira zemřel v nemocnici v Charkově mezi 11. a 12. hodinou ukrajinského času 11. ledna 2024.
Novinář Alex Rubenstein napsal: „S velkým zármutkem musím oznámit, že Gonzalo Lira  zemřel v nemocnici podle svého otce, který v posledních týdnech bojoval za to, aby se jeho synovi dostalo tolik potřebné lékařské péče. Zde je ručně psaný vzkaz od Gonzala, který jsem obdržel 4. ledna:
„Měl jsem dvojitý zápal plic (obě plíce), stejně jako pneumotorax a velmi těžký případ edému (otok těla). To vše začalo v polovině října, ale věznice to ignorovala. Přiznali, že mám zápal plic až při slyšení 22. prosince. Chystám se podstoupit proceduru na snížení edémového tlaku v plicích, který mi způsobuje extrémní dušnost, a to až do té míry, že omdlím po minimální aktivitě nebo dokonce pokud jen mluvím 2 minuty.“
„Nemohu se smířit s tím, jak můj syn zemřel. Byl mučen, vydírán, izolován 8 měsíců a 11 dní a americká ambasáda neudělala nic, aby mému synovi pomohla. Odpovědnost za tuto tragédii nese diktátor Zelenskyj se souhlasem senilního amerického prezidenta Joea Bidena,“ napsal Gonzalův otec.
Mluvčí amerického velvyslanectví v Kyjevě řekl 28. prosince 2023  deníku The Gateway Pundit : „Nadále jsme v častém kontaktu s panem Lirou a jeho právním zástupcem ohledně jeho zadržení a účastníme se jeho soudního řízení. Americké velvyslanectví v Kyjevě naposledy telefonicky hovořilo s Lirou 12. prosince. Velvyslanectví se navíc 21. prosince zúčastnilo soudního slyšení. Situaci sledujeme, ale v tuto chvíli nemáme žádné další komentáře.“
„Jediné slovo z americké ambasády by ho propustilo,“ řekl britský politik George Galloway jeho otci Gonzalu Lirovi staršímu.
 


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 5 Průměrně: 5 ]Článek Politický vězeň, americko-chilský reportér Gonzalo Lira, zemřel v ukrajinském vězení se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden