Rakúsko zavádza prísny zákon o zákaze zbraní pre migrantov. Kvôli častým útokom je zakázaný aj nôž
RSS

Rakúsko zavádza prísny zákon o zákaze zbraní pre migrantov. Kvôli častým útokom je zakázaný aj nôž

Viedeň 9. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- NYPD)
 
Rakúska vláda plánuje sprísniť pravidlá vlastníctva zbraní vrátane nožov pre žiadateľov o azyl, nelegálnych migrantov a osôb bez povolenia na pobyt v EÚ pochádzajúcich z tretích krajín
Ilustračné foto
Rakúsky denník Die Presse informuje, že v marci minulého roka EÚ prijala novú smernicu o zbraniach, ktorá od členských štátov vyžaduje, aby výrazne sprísnili schvaľovanie zbraní. Od piatka má Rakúsko túto smernicu vloženú aj do svojho zákona s platnosťou od 1. januára 2019.
V 62 odsekoch upravuje ministerstvo vnútra pod vedením ministra Herberta Kickla (FPÖ) vlastníctvo strelných zbraní v Rakúsku. V prvom rade sprísňuje podmienky pre migrantov a žiadateľov o azyl, ktorým je zakázané nosiť akúkoľvek zbraň vrátane tej najbežnejšej, ktorou je nôž. Pozoruhodný je odsek 11a, že osoba s azylom vlastniaca nôž pácha správny delikt, za ktorý hrozí pokuta, v horšom prípade aj uväznenie.
 
Nárast používania bodných zbraní
Ministerstvo tento zákaz zavádza v súvislosti s “očividným nárastom zločinu s ohrozením na tele a živote”. Pre médiá sa minister Kickl vyjadril: “Musíme reagovať ako bezpečnostný orgán, preto zákaz zbraní pre žiadateľov o azyl alebo tých, ktorí majú azyl, bude v budúcnosti zahŕňať nielen strelné zbrane, ale všetky formy zbraní.”
V roku 2013 bolo približne 1550 osôb podozrivých z používania bodných zbraní a v roku 2017 ich počet narástol na 3282, pričom šlo hlavne o štátnych príslušníkov z Afganistanu (287), z Turecka (169), z Ruskej federácie, hlavne Čečenci (111), a z Rumunska.
Zjednodušenie vlastníctva strelných zbraní majú odteraz členovia justičnej stráže a vojenskej polície, no len do kalibru 9 mm. Ak chcú mať zbraň súkromne, musia preukázať konkrétnu hrozbu a vydá sa im oprávnenie, podobne ako u policajtov.
 
Ďalšie zmeny
Denník Kurier  pridáva aj ďalšie zmeny.
Predtým sa psychologický test na vydanie nového preukazu držiteľa zbrane mohol opakovať tak často, ako sa to požadovalo. V budúcnosti sa to môže stať len raz za šesť mesiacov a po treťom neúspešnom pokuse je už táto možnosť vlastniť preukaz zamietnutá.
Zakázané budú zbrane s veľkokapacitnými zásobníkmi. Premena strelnej zbrane nemá vplyv na zaradenie do kategórie, takže ak sa plne automatizovaná strelná zbraň zení na poloautomatickú, stále zostáva zakázanou zbraňou. Vlastníctvo takejto strelnej zbrane si vyžaduje osobitné povolenie od ministerstva obrany.
Športoví strelci mohli mať doteraz maximálne päť zbraní, po novom sa to bude postupne rozširovať až do desať. Okrem toho môžu mať zásobníky s vyššou kapacitou, ale je potrebné členstvo v športovom streleckom klube.
Lovci môžu v budúcnosti používať aj tlmič. Okrem toho majú zjednodušené povolenie nosiť zbraň.
 
 
 
Príspevok Rakúsko zavádza prísny zákon o zákaze zbraní pre migrantov. Kvôli častým útokom je zakázaný aj nôž zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější