Putování po Andalusii 4 – Cádiz

Putování po Andalusii 4 – Cádiz

Přístav, přes který proudilo bohatství Ameriky.

Cádiz je nejstarší  město západní Evropy, nepřetržitě osídlené již 3100 let . Za Hannibala už to byla zavedená námořní základna. Vojsko a námořníci neopustili oblast dodnes, jenom jim přestalo stačit místo – naproti městu se dnes nachází obří základna NATO u města Rota, mnohokrát větší, než celý historický Cádiz.
Rota na obzoru, v zálivu se zrovna plaví něco vojenského
Staré město stojí na nepříliš velkém poloostrově omývaném mořem ze všech stran. Se Španělskem jej spojuje jen úzká šíje a pak také dva mosty přes mořský záliv. Jelikož zdejší geologie neumožňuje stavět moc vysoké a těžké budovy, většina zástavby zůstala nízká, tak do čtyř pater. Aby se dostupné místo využilo co nejvíce, jsou uličky úzké a panuje v nich šero.
Cádiz koncem 16. století zažil nájezdy Angličanů, jednou pod vedením slavného Francise Drakea, kterému šlo hlavně o zničení španělských válečných lodí (hrozba invaze do Anglie byla velmi reálná), podruhé v tandemu s Holanďany, kdy se jim město dokonce podařilo dobýt a na ústupu jej vypálili.
V dobách, kdy Španělsko mělo rozsáhlé kolonie v obou Amerikách, byl Cádiz důležitým přístavem (ostatně už předtím: odsud vyplul v roce 1492 na západ Kolumbus). V 18. století přes něj procházelo až 75 procent veškerého zaoceánského obchodu. Část toho bohatství zde zůstala v podobě honosných budov, jako je zdejší katedrála.
Pohled na katedrálu od moře
Hodně domů nese na svých střechách vyhlídkové věžičky, kde údajně seděli služebníci obchodníků a vyhlíželi lodě připlouvající z Ameriky. Nejvyšší je Torre Tavira , která má necelých padesát metrů, ale vzhledem ke všeobecně nízké zástavbě i tak dost ční. Z její terasy se dají dělat pěkné snímky města, o patro níž je pak atrakce jménem camera obscura . Tam se ovšem fotit nesmí.
Cádiz z terasy věže Torre Tavira
Kniha. do které strážní zapisovali svá pozorování
Dnes už to tu tak slavné není. Stříbro a zlato přestalo proudit už dávno, když se zámořské kolonie osamostatnily. Město je stále pěkné, ale obyvatel mu ubývá, od roku 2000 poklesl počet místních o dvacet tisíc. Hodně za tím stojí útěk mladých do ciziny. Na vrcholu krize měl Cádiz a okolí nejvyšší nezaměstnanost ve Španělsku vůbec, až 42 procent .
Myslím, že tolik jsme neměli ani v Ostravě v době, kdy velké průmyslové podniky šly ke dnu.

Hudební epilog
Rodák z regionu. On se vlastně narodil v Algeciras (přístav naproti Gibraltaru), ale je to součást provincie Cádiz.
P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit tím, že si pořídíte  Zapomenuté příběhy  i s osobním věnováním. Možno je také poslat (aspoň symbolickou)  finanční podporu  na transparentní účet.
Také se ukázalo, že jsem byl nominován na cenu Křišťálová lupa v kategorii  One (wo)man show.  Případným hlasem  mě velmi potěšíte. Konkurence = samé těžké váhy, nevím, zda mezi ně vůbec patřím. Ale zabojovat můžu 
</div>
<div class=
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější