Zdá sa, že miera zblbnutia Švédov dosiahla ďalšiu métu. Podľa poslednej správy servera The Local tradičný slávnostný sprievod v Malmö so svätou Luciou na čele už nemusí byť len so ženou v hlavnej úlohe.
Tohtoročná Lucia v Malmö môže byť žena, muž alebo osoba bez binárneho pohlavia, uviedlo mesto.
„ Rozhodli sme sa, že nebudeme mať žiadne požiadavky týkajúce sa pohlavia, “ povedala Viveca Byhr Lindénová, vedúca projektu tohtoročného ceremoniálu Lucia v meste.
„ Predtým sme vždy mali požiadavku na ženu, ale v tomto roku sme sa rozhodli, že to neurobíme. Je to preto, lebo si teraz uvedomujeme, že sa ľudia nie vždy identifikujú s jedným pohlavím. „
Festival Lucie alebo Svätá Lucia, ktorá pripadá na 13. decembra je jednou z najobľúbenejších zimných tradícií vo Švédsku.
Dievča odeté v bielom, ktorá predstavuje kresťanskú mučeníčku, obchádza v sprievode svojich pomocníkov so sviečkami domy a zvestuje, že sa dni začnú opäť predlžovať.
Výber predstaviteľky svätej Lucie bol v minulosti v mnohých švédskych mestách obdobou súťaže o kráľovnú krásy. Víťazkou sa najčastejšie stávali dievčatá s dlhými blond vlasmi a veľmi svetlou pleťou, ktoré vedeli krásne spievať, opísal tradíciu The Local.
Ale Byhr Lindénová povedala, že v tomto roku bude tretie najväčšie švédske mesto vyberať svoju Luciu na základe dobrých skutkov, ktoré vykonali počas roka a ich angažovanosti v meste.
„ Nechceme, aby nám uchádzači posielali fotografie a je nám jedno, či vie spievať, “ povedala organizátorka decembrového sprievodu. „ Nechceme sa zaseknúť v tradičnej Lucii. „
Kandidáti budú musieť absolvovať pohovor pred komisiou, ktorá na konci novembra oznámi, kto sa stane tohtoročný mestskou svätú Luciou. Dva dni pred uzávierkou výberu sa hlásilo 12 uchádzačov a mesto dúfalo, že sa prihlási ďalších desať
Úlohou svätice, ktorá „ noci odpije „, bude obísť 13. decembra domovy dôchodcov a nemocnice. Sprevádzať ju bude tradične päť mládencov s hviezdou („stjärngossar“ alebo „ hviezdnych chlapcov „) a šesť pomocníčok („ tärnor „).
Byhr Lindén povedal, že proces náboru „ hviezdnych chlapcov “ a pomocníčok nie je rodovo neutrálny a na rozdiel od Lucie, boli vybraní pre svoju schopnosť spevu.
„ Budú to chlapci, “ povedal Lindénová o hviezdnych chlapcoch. „ Vybrali sme už túto jar z hudobnej školy na Malmö Latin, tento rok máme veľmi dobrú kvalitu. „
Veľký sprievod 13. decembra bude ukončený koncertom na centrálnom námestí Stortorget.
The post SWEDISTAN: Svätá Lucia už podľa Švédov nemusí byť žena appeared first on Slobodný Výber .