Pohľad do minulosti: 12. októbra pristál Kolumbus pri ostrove San Salvador na Bahamách, zomrel slovenský husľový virtuóz Berky Mrenica st.
pravdive+seznam

Pohľad do minulosti: 12. októbra pristál Kolumbus pri ostrove San Salvador na Bahamách, zomrel slovenský husľový virtuóz Berky Mrenica st.

Bratislava  12. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Zuzana Čižmáriková, screenshot YouTube)
 
12. októbra
Svetový deň artritídy
Na kobosnímke Krištof Kolumbus a Ján Berky Mrenica starší s manželkou
Narodenia
1933 – narodil sa detský lekár, chirurg Jaroslav Siman. V roku 1991 spoluzakladal Detské kardiocentrum v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave. Zúčastnil sa na prvej transplantácii srdca dieťaťa, na prvej transplantácii pečene dieťaťa a v roku 2000 úspešne oddelil siamské dvojčatá – Andrejku a Luciu Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky. Zomrel v roku 2008.
1935 – narodil sa taliansky operný spevák Luciano Pavarotti. Debutoval v roku 1961. Vynikal v talianskom repertoári 19. storočia. Bol hosťom popredných operných scén a víťazom mnohých medzinárodných súťaží. Publikum oslovil tiež koncertmi s kolegami Plácidom Domingom a Josém Carrerasom. Zomrel v roku 2007.
1943 – narodil sa český spevák a moderátor Karel Černoch. Spolupracoval s orchestrami Karla Vlacha a Václava Hybša a preslávil sa napríklad piesňami Ona se brání, Zrcadlo. Účinkoval v zábavných programoch v televízii a tiež napríklad vo filmoch Petrolejové lampy a Skřivánčí ticho. Zomrel v roku 2007.
1960 – narodil sa japonský herec Hiroyuki Sanada, vl. m. Hiroyuki Shimosawa. Pred kamerou debutoval už ako päťročný vo filme Rokyoku komori-uta. Okrem úspešnej kariéry, ktorú si vybudoval v rodnej krajine, sa mu podarilo presadiť aj v zahraničí. Známy je napríklad z filmov Šogúnovi nindžovia, Makai tenshô (Samurai Reincarnation), Pochodová pieseň z Kamaty, Kruh, Špirála, Kruh 2, Hatsukoi (First Love), Súmrak, Posledný samuraj, Sunshine, Rušná hodina 3 (Križovatka smrti 3), 47 Roninov, Wolverine, Koľaje osudu, Mr. Holmes, Život alebo ako Dogen zo seriálu Nezvestní. V rokoch 2014 – 2015 účinkoval v sérii Helix, v roku 2016 sa predstavil v tretej sezóne Poslednej lode a v roku 2018 vo Westworlde.
1963 – narodil sa japonský animátor, scenárista a režisér Satoshi Kon. Začínal ako tvorca mangy a redaktor Young Magazine. Kariéru režiséra odštartoval trilerom Perfect Blue. Nasledovali snímky Millennium Actress, Tokijskí kmotrovia či Paprika. Vytvoril tiež seriál Mósó dairinin, známy aj ako Paranoia Agent. Zomrel v roku 2010.
1968 – narodil sa austrálsky herec Hugh Jackman. Preslávil sa najmä vďaka stvárneniu komiksového hrdinu Wolverina zo série filmov o mutantoch X-Men i v samostatných snímkach X-Men Origins: Wolverine, Wolverine a Logan: Wolverine. Účinkoval napríklad aj vo filmoch Animálna príťažlivosť, Swordfish: Operácia Hacker, Van Helsing, Sólokapor, Fontána, Dokonalý trik, Austrália, Real Steel: Oceľová päsť, Zmiznutie, Mládeži neprístupné, Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky, Orol Eddie, Najväčší showman alebo v romantickej komédii Kate a Leopold, za výkon v ktorej ho v roku 2002 nominovali na Zlatý glóbus. Ten však získal až v roku 2013 za stvárnenie Jeana Valjeana vo filmovom muzikáli Bedári, ktorý mu vyniesol aj nomináciu na Oscara.
1980 – narodila sa rozhlasová a televízna moderátorka Adela Vinczeová, rod. Banášová.
1992 – narodil sa americký herec Josh Hutcherson, vl. m. Joshua Ryan Hutcherson. Herectvu sa venuje od roku 2002. Účinkoval vo filmoch ako Malý Manhattan, Zathura – Vesmírne dobrodružstvo, Most do Krajiny Terabithia, Cesta do stredu Zeme, Upírov pomocník, Decká sú v pohode, Hry o život, Cesta na tajomný ostrov 2, Hry o život: Skúška ohňom, Hry o život: Drozdajka 1 a 2 či Escobar: Paradise Lost.
 
Úmrtia
1924 – zomrel francúzsky spisovateľ Anatole France, vl. m. Francois-Anatole Thibault. Humanistický filozof, autor úspešného humoristicko-satirického románu Zločin Silvestra Bonnarda. Z ďalších diel: Ostrov Tučniakov, Červená ľalia, História našich čias, Epikurova záhrada, Jana z Arku. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1921. Narodil sa v roku 1844.
1969 – zomrela nórska krasokorčuliarka a herečka Sonja Henie. Olympijská víťazka z rokov 1928, 1932 a 1936, viacnásobná majsterka sveta a Európy. Hrala tiež vo filmoch spätých s jej športovým umením, napríklad Zasnežená romanca. Narodila sa v roku 1912.
1986 – zomrel herec a vysokoškolský pedagóg Mikuláš Huba. Dlhoročný člen Činohry SND bol tiež jej umeleckým šéfom. Preslávil sa romantickými postavami v divadelných inscenáciách Hernani, Danton, Viliam Tell, Jánošík, Gróf Richard. Úlohy vo filme a televízii: Varúj…!, Vlčie diery, Priehrada, Posledná bosorka, Smrť prichádza v daždi, Zajtra bude neskoro, Skrytý prameň, Straty a nálezy, Americká tragédia, Putování Jana Amose, Povstalecká história a i. Vynikol tiež ako recitátor. Manžel speváčky Márie Kišonovej-Hubovej, otec herca a režiséra Martina Hubu. Narodil sa v roku 1919.
1996 – zomrel francúzsky tenista René Lacoste, prezývaný “krokodíl”. V rokoch 1926 – 1927 bol svetovou tenisovou jednotkou. Vyhral sedem grandslamových turnajov. V roku 1976 ho uviedli do Medzinárodnej tenisovej siene slávy. Známy bol aj ako spoluzakladateľ odevnej spoločnosti Lacoste. Narodil sa v roku 1904.
2008 – zomrel husľový virtuóz a skladateľ Ján Berky-Mrenica starší. Svoju rodnú obec Očovú a Slovensko preslávil vo svete jedinečnou interpretáciou ľudových piesní. Ako koncertný majster pôsobil viac ako 32 rokov v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK), v roku 1994 založil orchester Diabolské husle, kde pôsobil aj jeho syn, tiež huslista Ján Berky-Mrenica ml. Vydal dvanásť platní, štyri CD a podieľal sa na tvorbe mnohých televíznych hudobných relácií. Zaslúžilý umelec a držiteľ ďalších vyznamenaní. O jeho živote a kariére viac prezrádza kniha spomienok Veselo s husličkami po svete. Narodil sa v roku 1939.
2012 – zomrel český filmový režisér, animátor Břetislav Pojar. Spoluzakladal legendárne štúdio Bratři v triku, neskôr bol režisérom v Studiu Jiřího Trnky. Najvýznamnejšie animované rozprávky Potkali se u Kolína, Zahrada, Dášenka, Jája a Pája, Fimfárum 2. Narodil sa v roku 1923.
 
Ostatné udalosti
1492 – taliansky moreplavec Krištof Kolumbus pristál s loďami Santa Maria, Pinta a Niňa pri ostrove San Salvador na Bahamách. Tento dátum sa označuje za objavenie Ameriky.
1810 – v Mníchove sa konal prvý Oktoberfest. Oslavy boli súčasťou svadby korunného princa Ludwiga, neskoršieho kráľa Ludwiga I. s princeznou Teréziou Sachsen-Hildburghausen.
1928 – v Bostonskej detskej nemocnici po prvý raz použili takzvané železné pľúca.
1964 – Sovieti vypustili do vesmíru loď Voschod 1, ktorá bola prvou s viacčlennou posádkou.
1971 – na Broadwayi mala premiéru rocková opera Jesus Christ Superstar Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea.
1979 – vyšla prvá časť kultovej knižnej sci-fi série Stopárov sprievodca galaxiou, ktorú sám autor Douglas Adams označoval za “päťdielnu trilógiu”.
2005 – Čína vyslala do vesmíru svoju druhú raketu s posádkou. V kozmickej lodi Šen-čou 6 boli dvaja astronauti a vyštartovala z centra Ťiou-čchüan v severozápadnej provincii Kan-su.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 12. októbra pristál Kolumbus pri ostrove San Salvador na Bahamách, zomrel slovenský husľový virtuóz Berky Mrenica st. zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější