Kampaň za „udržitelné potraviny“ schytala Mona Lisa. Aktivistky ji zlily polévkou
RSS

Kampaň za „udržitelné potraviny“ schytala Mona Lisa. Aktivistky ji zlily polévkou


Dvě ekologické aktivistky dnes zacákaly polévkou pancéřové sklo, které v pařížském muzeu Louvre chrání obraz Mony Lisy. Ženy svůj čin odůvodnily snahou podpořit „právo na zdravé a udržitelné potraviny“.

 

Kampaň za „udržitelné potraviny“ schytala Mona Lisa. Aktivistky ji zlily polévkou  | (0:36) | video:  Reuters
 


V Louvru byla aktivována krizová jednotka. Místnost s obrazem byla okamžitě evakuována a uklízí se.
K akci se v prohlášení poslaném agentuře AFP přihlásila skupina s názvem Riposte alimentaire, což lze zhruba přeložit jako Reakce na stav potravin. Skupina se označuje za „francouzskou kampaň občanského odporu, jejímž cílem je radikální změna společnosti v oblasti klimatu a sociálních otázek“.
Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení (kampaně) občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.
Nejslavnější obraz světa, který je od roku 2005 vystaven za ochranným sklem, se již několikrát stal obětí vandalismu. Například v květnu 2022 byl terčem útoku dortem. V roce 2009 na obraz návštěvník hodil hrneček. V 50. letech obraz poškodil útočník, který ho polil kyselinou sírovou. V roce 1911 byl dokonce obraz ukraden, našel se o tři roky později.

Zdroj:  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mona-lisa-obraz-polily-aktivistky-polevkou.A240128_114643_zahranicni_jan


Nejčtenější za týden