Evropský parlament schválil boj proti „desinformacím“ (svobodě slova)
RSS

Evropský parlament schválil boj proti „desinformacím“ (svobodě slova)Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinformace či aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu.
 
Opatření například zavádí povinnost pro sociální sítě bojovat proti obsahu, který bude označen jako dezinformační. Pokud tak velké společnosti, jakou je například Meta Platforms provozující Facebook či Instagram, neučiní, čekají je za to obří pokuty. Česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) již dříve uklidňovala, že se kvůli tomu cenzury v EU obávat nemusíme.
Europoslanci dnes schválili normy označované jako „akt o digitálních službách“ (DSA) a „akt o digitálních trzích“ (DMA), kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a zaměřuje se zejména na informace šířící se po sociálních sítích.
Opatření mají zejména přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu nebo proti obsahu, který bude označen jako dezinformace. Pokud platformy podle DSA šíření takového obsahu nezatrhnou, budou takto velkým firmám hrozit extrémní pokuty až do výše 6 % jejich ročního globálního obratu.  Uživatelé mají též být na sociálních médiích a na online tržištích chráněni před nabídkami nelegálního zboží a služeb.
Podle DMA pak velké společnosti významně ovlivňující provoz internetu budou muset sdílet více informací s menší konkurencí používající jejich služby a budou pod přísnějším antimonopolním dohledem či se budou více kontrolovat akvizice menších společností těmi velkými. V případě porušení těchto pravidel hrozí pokuty až 10 % celosvětového ročního obratu dané společnosti.
Opatření byla v Evropském parlamentu schválena hladce jasnou většinou hlasů. Jejich finální přijmutí ještě musí potvrdit ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.
Důležitou roli v hledání vztahu Evropské unie k on-line platformám hrála také česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Ta tvrdí, že se hlasů o zavedení cenzury máme vyvarovat.  Obavy jsou prý zcela zbytečné.
„Když se řekne regulace digitálního prostředí, tak se vždycky okamžitě dostanete v zásadě jen na jednu z tří pozic. Zaprvé: Vůbec na to nesahat, jakýkoli zásah rovná se cenzura. Druhý extrémní názor: Musíme to celé sešněrovat, prostor vytvořený Facebookem a spol. v zásadě znárodnit, ustavit digitální policii a kontrolovat internet úplně do detailů. Mezi nimi je názor, který zastávám já a který, jak teď ukázalo i hlasování Evropského parlamentu, je nejrozšířenější: Nějakou regulaci ano, ale svobodu slova v zásadě zachovat,“ uvedla Jourová začátkem letošního roku.
Zdroj


The post Evropský parlament schválil boj proti „desinformacím“ (svobodě slova) first appeared on .


Nejčtenější za týden