EU přichází s novými sankčními plány – tentokrát proti Číně a Indii
RSS

EU přichází s novými sankčními plány – tentokrát proti Číně a Indii


Zdá se, že poslední dva roky nemají v Bruselu na práci nic lepšího, než neustále vymýšlet nové a nové sankční balíčky. Nyní již však nestačí sankcionovat v souvislosti s ukrajinským konfliktem pouze Rusko,  ale EU se v tomto směru nyní soustřeďuje také na Čínu, Indii nebo Turecko.
EU nyní poprvé plánuje sankce proti společnostem v zemích jako Čína a Indie. Ty prý poskytovaly Rusku válečné zboží. Sankce vůči indické společnosti by byly obzvláště citlivé, protože země je spojencem USA a v současné době vyjednává s EU o obchodní dohodě.
EU „se vší vážností“ plánuje poprvé uvalit sankce na společnosti z Číny a Indie, dvou z nejdůležitějších obchodních partnerů EU. 
Návrh  13. sankčního balíčku uvádí tři čínské společnosti a jednu indickou společnost, které se údajně podílely na obchodu s Ruskem, jemuž tyto firmy  prodávaly zboží potřebné pro válečnou výrobu.
Celkem 21 společností má podléhat dalším sankcím, včetně těch ze Srbska, Turecka a Kazachstánu. Pokud budou členské státy s plánem souhlasit, společnostem z EU by v budoucnu bylo zakázáno obchodovat s kotovanými společnostmi.
Návrh ukazuje, jak je nyní Komise ochotna zaměřit se primárně na obcházení stávajících zákazů obchodování namísto uvalování nových sankcí přímo Rusku.
Podle zpráv západních médií již delší dobu existuje podezření, že Rusko získává komponenty, které se již nesmí dovážet přímo z EU, ze třetích zemí.
EU se dosud zdržela uvalování sankcí na společnosti v těchto zemích a do značné míry se spoléhala na diplomatický dialog.
Loni chtěl úřad uvést čínské společnosti na seznam a znepřátelil si tak Čínu a některé členské státy, protože se tak podle bruselských diplomatů stalo bez konzultace.
Tentokrát tomu bylo jinak, vysvětlil vládní zmocněnec. Sankce vůči indické společnosti by byly obzvláště citlivé, protože země je spojencem USA a vyjednává s EU o obchodní dohodě.
Navzdory rozsáhlým západním sankcím vůči Rusku se v zemi nepřekvapivě stále daří vyrábět drony, rakety, tanky a další zbraně. 
Nicméně, zatímco americký Kongres se pozastavuje nad balíčkem vojenské podpory pro Ukrajinu, úředníci varovali před „mezerou v zásobovací lince“ do Kyjeva, která by mohla Rusku umožnit další vojenské zisky.
14. února měli velvyslanci EU hlasovat o seznamu ve 13. sankčním balíčku. Podle několika představitelů vlád EU nic nebrání rychlému přijetí balíčku před druhým výročím války na Ukrajině, jak se dá očekávat…


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 2 Průměrně: 5 ]Článek EU přichází s novými sankčními plány – tentokrát proti Číně a Indii se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden