USA připravují nový transfer zbraní Izraeli, paradoxně při prosazování příměří
RSS

USA připravují nový transfer zbraní Izraeli, paradoxně při prosazování příměří


Před několika dny řekl prezident Biden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že vojenská operace v uprchlíky přeplněném Rafáhu „by neměla pokračovat“, pokud nebudou nejprve evakuováni civilisté. (Foto: Picryl)

Zároveň však Bidenova administrativa připravuje další významný transfer zbraní do Izraele. Nejenže Washington prosazuje další příměří (alespoň zdánlivě), ale Biden nedávno označil izraelskou operaci v Gaze za „přehnanou“ v souvislosti s prudce rostoucím počtem mrtvých civilistů.To vše slouží ke zdůraznění toho, že Bílý dům mluví na obě strany úst – na jedné straně se snaží odvrátit mezinárodní i domácí kritiku vydáváním prohlášení varujících před rozvíjející se humanitární katastrofou, na straně druhé však přímo podněcuje izraelskou válečnou mašinérii.
Biden třikrát označil Netanjahua za „kreténa“

Tento druhý bod podrobně popsal deník Wall Street Journal ve své čerstvé víkendové zprávě:Navrhovaná dodávka zbraní zahrnuje zhruba po tisícovce bomb MK-82, munice KMU-572 Joint Direct Attack Munitions, která dodává bombám přesné navádění, a rozbušek FMU-139, uvedli úředníci. Hodnota zbraní se odhaduje na desítky milionů dolarů. Navrhovaná dodávka je stále interně přezkoumávána administrativou, uvedl jeden z amerických úředníků, a podrobnosti návrhu se mohou změnit, než Bidenova administrativa informuje vedoucí představitele kongresových výborů, kteří by museli převod schválit.Od teroristického útoku Hamásu 7. října poskytla americká administrativa Izraeli 21 000 kusů přesně naváděné munice, z nichž byla podle odhadů použita polovina.Tento nový navrhovaný transfer má hodnotu „desítek milionů dolarů“ . Již nyní je většina izraelského arzenálu dodávána z USA, a to i vzhledem k tomu, že Izrael je historicky největším příjemcem americké zahraniční pomoci.WSJ uvádí, že ani nyní, kdy je hlášeno více než 28 000 mrtvých obyvatel Gazy a obrovská uprchlická krize, se neočekává, že by Bidenův Bílý dům kladl na použití těchto zbraní nějaké podmínky:V hodnocení navrhovaného převodu zbraní, které vypracovalo velvyslanectví USA v Jeruzalémě a do něhož nahlédl deník The Wall Street Journal, se uvádí, že izraelská vláda požádala o „rychlé získání těchto položek pro obranu Izraele proti přetrvávajícím a vznikajícím regionálním hrozbám“.
Egypt varuje Izrael: Invaze do Rafáhu zneplatní mírovou smlouvu z roku 1979

V hodnocení se uvádí, že prodej nevyvolává žádné potenciální obavy v oblasti lidských práv. „Izrael přijímá účinná opatření, aby zabránil hrubému porušování lidských práv, a pohání k odpovědnosti bezpečnostní složky, které tato práva porušují. V minulosti byl Izrael transparentním partnerem při amerických vyšetřováních údajného zneužití obranného materiálu,“ uvádí se v hodnocení.Níže: příklad změny Bidenovy rétoriky směrem k ostré kritice Izraele…Opět je však podivné, že sám Biden vyzdvihl humanitární katastrofu a varoval Izrael. Jedná se o další příklad Bidenovy rozporuplné politiky a prohlášení, přičemž zjevně nemá žádný dlouhodobý plán. Současná politika se rovná tomu, že Biden říká Netanjahuovi, aby přestal zabíjet tolik civilistů, a zároveň mu „bez okolků“ předává další zbraně a vojenskou techniku. Bidenovi progresivní příznivci to před listopadem také berou na vědomí a je pravděpodobné, že ztratí část své základny.Zdroj: wsj.com
67letý rabín odhaluje ďábelský plán, co nás čeká do roku 2031

Článek USA připravují nový transfer zbraní Izraeli, paradoxně při prosazování příměří se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden