Cenzury se dočkal už i Mozart, jeho díla jsou údajně sexistická a rasistická
RSS

Cenzury se dočkal už i Mozart, jeho díla jsou údajně sexistická a rasistická


Woke ideologie již delší dobu zasahuje také do světa umění – od filmu přes knihy, obrazy až po operní díla. Cenzurovány jsou nové výtisky mnoha klasiků – prý aby neurážely některé skupiny obyvatel – a přísnou cenzurou prochází také některé filmy.
V cenzuře se „woke“ šílenci neštítí zacházet i hlouběji do historie, aby mohli předělávat díla klasiků, ale někdy i jejich vzhled, neboť nejedna historická evropská osobnost již byla vykreslena jako černoch.
Zásahy do vzhledu u Mozarta, vzhledem k mnoha dochovaným obrazům,  nejsou možné, takže „woke“ šílenci se pustili do jeho díla. A jako první si vzali na paškál Kouzelnou flétnu.
Woke šílenství nyní zachvátilo operní svět. Jak misogynní a rasistické jsou populární opery skladatelů jako Mozart a spol.? Nakladatelství Critical Classics si dalo za úkol obrátit historická libreta vzhůru nohama.
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak politicky nekorektní jsou historické operní texty? Vydavatel Critical Classics ano. Koneckonců, některá slova a klišé ze včerejška už dnes nejsou přijatelná.
Prvním z nich je Mozartova „Kouzelná flétna,“ protože se to v ní prý hemží slovními útoky proti ženám a barevným lidem. Nejvíce je to patrné na postavě zla nazvaném Maur Monostatos.
Nedotčen nezůstává ani platonický duet Paminy a Papagena.
Slovo „ženština,“ které se tam často používá, má být nahrazeno slovem „žena.“ A místo toho, abychom jen zpívali o heterosexuální lásce, měl by být vytvořen prostor pro různé možnosti lásky. Muž a muž, žena a žena – to vše by mělo být možné i v nové „Kouzelné flétně.“
Papageniny převleky za „starou, ošklivou ženu“ jsou nyní také vnímány jako sexistické a věkově diskriminační. Nakladatel má řešení: Papageno by neměl Papagenu zavrhovat kvůli jejímu vzhledu, ale proto, že si neumí poradit se sebevědomými ženami.
Ale neplánují se jen textové změny. Má být posílena také postava princezny Paminy. Jak je možné, že milostnou árii smí zpívat pouze princ Tamino, zatímco Paminino vyznání princi probíhá mlčky?
Tolik k novému počinu „woke“ šílenců, kteří nenechají na pokoji ani klasická díla. Předpokládám, že Mozart se již obrací v hrobě…


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 2 Průměrně: 5 ]Článek Cenzury se dočkal už i Mozart, jeho díla jsou údajně sexistická a rasistická se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden