Po celé EU se již nějakou dobu mohou prodávat 4 druhy hmyzu či výrobky z něj. To je celkem známý fakt, stejně jako to, že ve většině zemí – včetně České republiky – umožňují tyto výrobky prodávat bez viditelného označení a pouze s uvedením latinského názvu hmyzu ve složení výrobku, takže se může stát, že si kdokoli koupí – zcela nevědomky – potravinu s obsahem hmyzu.
Zatím lze tyto poživatiny odlišit podle toho, že jsou poněkud dražší, než běžné zboží téhož druhu (například mouka s přídavkem hmyzu je dražší než mouka klasická), ale i to se má postupně měnit a cena hmyzu by měla jít postupně dolů.
Mezitím dochází ke schvalování dalších druhů jedlého hmyzu a také umělého masa. To, že se hmyz může objevit téměř v jakémkoli pokrmu, je celkem známý fakt.
Jen málokdo však tuší, že v EU může možná již brzy přijít na trh i náhražka klasického mléka od krav, které prý příliš prdí, nejen v podobě mléka rostlinného, které je velmi propagováno v reklamách, ale také za v podobě mléka hmyzího, konkrétně ze švába.
Ve Španělsku, kde se již letos chystají otevřít největší továrnu na výrobu umělého masa na světě, jsou z možnosti „zachránit klima“ s pomocí švábů, vskutku nadšeni.
Ve španělsky mluvícím mainstreamu se v současnosti propaguje „superpotravina“ budoucnosti: Leche de cucaracha – švábí mléko. Jedná se o látku ze střev živorodého švába. To je nejen extrémně bohaté na bílkoviny, ale údajně také dobré pro klima.
La Razón věří, že kvůli změně klimatu musíme změnit svůj jídelníček – a švábí mléko nám přijde vhod. Článek na Infobae.com pojednává o tom, jak by švábí mléko mohlo být záchranou v době nedostatku potravin.
Nedostatek potravin je v současnosti poháněn především politikou čisté nuly a bojem proti zemědělství.
Inzerované „mléko“ je hmota, kterou speciální druh švábů ( Diploptera punctata ) produkuje ve svých střevech, aby nakrmil mláďata.
Na rozdíl od jiných švábů je tento druh, který se vyskytuje v Asii a Oceánii, živorodý a pro své potomky vylučuje „krystaly,“ které obsahují bílkoviny, tuky, cukry a esenciální aminokyseliny.
Pochybný humbuk kolem nechutného mléka ve skutečnosti není nic nového: v roce 2018 byl například publikován úvodník v časopise EXCLI Journal, který tvrdil, že mléko Diploptera punctata má vyšší nutriční potenciál než mléko od savců, jako jsou krávy, a je proto další superpotravinou.
Indičtí vědci tvrdí, že tento slavný objev učinili poprvé v roce 2016 , když zkoumali tyto krystaly. Od té doby se toho moc nestalo. Úvodník propagoval švábí mléko jako superpotravinu za předpokladu, že by mohlo mít stejně pozitivní účinky jako běžné kravské mléko s tím, že nebylo známo přesné složení látky ani zdravotní důsledky jeho konzumace.
Neexistují tedy žádné informace o potenciálu alergií nebo možných škodlivých účincích.
Samozřejmě, střevní „mléko“ od švábů nelze jen tak „podojit.“ Výroba pro konzumaci by tedy zahrnovala masový chov a poté zabíjení hmyzu, přičemž ke konzumaci by se nakonec pravděpodobně nespotřebovalo jen „mléko,“ ale i zbytek švábů.
Věda chce nyní umožnit masovou produkci této švábí látky pomocí genového sekvenování a replikace v laboratoři. Naštěstí je to zatím sen budoucnosti, takže v obchodech se jistě v dohledné době neobjeví.
Na tomto pozadí je třeba si položit otázku, co vedlo k mediální kampani ve španělsky psaných médiích.
Ve skutečnosti toto vnucování nechutných poživatin zajistí jen maximální znechucení mezi občany, kteří proto budou spíše ještě více odmítat klimatické šílenství a s ním spojený boj proti zemědělství a živobytí lidí.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9 ]
Článek Mléko ze střev švába je prezentováno jako superpotravina šetrná pro klima se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .