Deindustrializace Německa pokračuje, mnoho firem se stěhuje do Polska
RSS

Deindustrializace Německa pokračuje, mnoho firem se stěhuje do Polska


Německo se zejména díky ničivé energetické politice odsoudilo k záhubě průmyslu, který se stěhuje nejen do USA či Číny, ale ve stále větší míře i do Polska. K nám se to příliš nevyplatí, protože ceny energií máme dokonce vyšší než Německo.
A to jsme se – na rozdíl od Německa – nezbavili jaderných elektráren. Lze tedy očekávat, že od nás se mnohé provozy přestěhují právě do zmíněného Polska, které má srovnatelné náklady na pracovní sílu, ale nižší na energie.
Mimochodem, Polsko bylo jedinou evropskou zemí, která získala při vyjednávání o Green Dealu před 5 lety výjimku a může mít o něco déle v provozu i uhelné elektrárny.
Německé společnosti se stále častěji rozhodují  pro přesun své výroby  do Polska, jako například německý gigant v oblasti spotřebičů Miele. Většina společností, které o to mají zájem, jsou však středně velké společnosti.
Německý časopis Focus uvádí, že francouzské náhradní díly pro automobily Valeo přesunou svůj závod z Německa do Polska do poloviny letošního roku, spolu s výrobcem sluchadel Bernafon, který plánuje přesun z Berlína do Štětína.
Focus uvádí, že existují i větší podniky, které se chtějí přestěhovat.  Volkswagen  přesouvá výrobu svého vozu Golf se spalovacím motorem z Wolfsburgu do Polska a Mercedes buduje závod na dodávky elektrických vozidel v Jaworu. IKEA již vyrábí většinu svého dřevěného nábytku v Polsku.
Podle německého Spolkového statistického úřadu je nyní Polsko nejatraktivnější zemí pro evropské výrobce, kam přemístit svou výrobu. Třiadvacet procent z těch, kteří plánují přesun výroby, volí Polsko před Německem (19 procent) a Tureckem (12 procent).
V současné době působí v Polsku 6 000 společností s německým kapitálem. Tyto subjekty zaměstnávají 430 000 lidí a v posledních několika letech investovaly v zemi 40 miliard eur.
Polsko je v současné době největším vývozcem elektrobusů v EU a největším výrobcem domácích spotřebičů. Podle článku se Polsko-německá obchodní komora domnívá, že Polsko je pro investory tak atraktivní díky levnější energii, kvalifikované pracovní síle a relativně nižším nákladům na pracovní sílu.
Rizikem, které Focus vnímá v souvislosti s udržením této úrovně atraktivity v Polsku, jsou rostoucí náklady na energii založenou na emisích, které v Polsku stále převládají. Země však také postupně přechází na obnovitelnou a jadernou energii , aby uklidnila investory.
To je důvod, proč by jakékoli zpoždění výstavby jaderných elektráren poškodilo vyhlídky Polska a zároveň by prospělo konkurentům země.
Hlavní ponaučení je však jasné: Německo je v důsledku vysokých cen energií a nedostatku kvalifikované pracovní síly pro podnikání stále méně atraktivní a v dlouhodobém výhledu může čelit deindustrializaci.
A totéž vlastně platí i u nás, kde již producenty drží jen levnější pracovní síla…


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Článek Deindustrializace Německa pokračuje, mnoho firem se stěhuje do Polska se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden